سی‌ان‌ان: پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا مفقود شده است

کد خبر: 1262464

یک منبع آگاه اعلام کرد پرونده‌ای حاوی اسناد فوق محرمانه مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، در روزهای پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ ناپدید شده است.

 سی‌ان‌ان: پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا مفقود شده است

یک منبع آگاه اعلام کرد پرونده‌ای حاوی اسناد فوق محرمانه مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا، در روزهای پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ ناپدید شده است.

یک منبع آگاه اعلام کرد پرونده‌ای حاوی اسناد فوق محرمانه مربوط به تلاش روسیه برای تغییر نتایج انتخابات 2016 آمریکا به نفع دونالد ترامپ، در روزهای پایانی دوران ریاست جمهوری وی ناپدید شده است.

این منبع افزود: اطلاعات مربوط به روسیه به همراه اسناد دیگری که در این پرونده وجود داشت، تنها چند روز مانده به پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ، به دستور او به سازمان سیا و سپس به کاخ سفید فرستاده شده بود. بنابراین ترامپ توانست موارد موجود در این پرونده مربوط به تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد دخالت روسیه در انتخابات سال 2016 را از اندکی پیش از ترک کاخ سفید از طبقه بندی خارج کند.

این منبع تاکید کرد اطلاعات مربوط به روسیه در این پرونده شامل اطلاعات خام طبقه بندی شده در سطح عالی است که توسط آمریکا و متحدانش در ناتو گردآوری شده بود. حال این نگرانی وجود دارد که روش های جمع آوری اطلاعات ممکن است به خطر بیافتد.

کمپین انتخاباتی ترامپ تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده است. ترامپ پیشتر نیز بارها تحقیقات اف‌بی‌آی در این باره را دورغ و فریبکاری خوانده بود.

اما شبکه خبری سی‌ان‌ان در ابتدا مفقود شدن این پرونده را گزارش داد.

براساس یک سند موجود در دادگاه فدرال که توسط جان سلیمان یک روزنامه نگار محافظه کار در ماه اوت ارائه شده، قطر این پرونده مفقود شده 25 سانتی متر توصیف شده و در این پرونده سلیمان از سوی ترامپ به عنوان نماینده قانونی برای دسترسی به اسناد دوران ریاست جمهوری وی در آرشیو ملی منصوب شده بود.

براساس این سند، مارک میدوز نیز به عنوان آخرین رئیس کارکنان کاخ سفید در دوران ترامپ، در دستکاری اسناد مفقود شده دست داشته و این موضوع را با سلیمان مطرح کرده که بخش هایی از این پرونده را که ترامپ قصد دارد آنها را از طبقه بندی خارج کند، منتشر کنند. ترامپ پس از شکست در مقابل بایدن و چند روز پیش از ترک کاخ سفید این اسناد را از طبقه بندی خارج کرد . تنها دو روز مانده به پایان دوران ریاست جمهوری ترامپ در تاریخ 19 ژانویه، میدوز، سلیمان را به کاخ سفید دعوت کرد تا با یکدیگر این بخش ها را برای انتشار عمومی بررسی کرده و نسخه‌ای از آن در اختیار سلیمان قرار گیرد. نسخه‌ای از این اسناد در اختیار سلیمان قرار گرفت اما سپس برای ویرایش دوباره از او خواسته شد تا اسناد را برگرداند. میدوز به سلیمان قول داد که بار دیگر نسخه ویرایش شده از اسناد را در اختیار او خواهد گذاشت اما این اتفاق هرگز نیفتاد. و از آن زمان تاکنون دیگر هیچ نسخه‌ای از این اسناد دیده نمی شود.

این منبع خاطرنشان کرد این پرونده حاوی اطلاعات دیگری مربوط به تحقیقات اف‌بی‌آی در پرونده‌ای با نام «طوفان آتش» است. در این پرونده تحقیقات اف‌بی‌آی در مورد ارتباط ادعایی میان کمپین ترامپ در سال 2016 و روسیه وجود داشت.

علاوه بر این، این منبع افزود: در این پرونده پیام های متنی علیه ترامپ بین پیتر سترزوک و لیزا پیج دو مقام اف‌بی‌آی که در این تحقیقات نامشان دیده می شد، به چشم می خورد.

نیویورک‌تایمز گزارش داده بود ترامپ در سال 2021اظهار داشته که «مارک میدوز» همچنان محتویاتی از این پرونده را در اختیار دارد. با این حال وکیل میدوز این ادعا را رد می‌کند.  

روسیه تاکنون بارها هر گونه ادعا درباره دخالت در انتخابات 2016 آمریکا را رد کرده است.

/تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها