کارنامه افتضاح نتانیاهو در ۱۰۰ روز جنگ غزه

کد خبر: 1268364

یک رسانه عبری زبان در آستانه یکصدمین روز جنگ همه جانبه اسرائیل علیه نوار غزه، به بررسی کارنامه بنیامین نتانیاهو به عنوان رهبر ائتلاف جنگ پرداخته و وی را سردار شکست‌ها در تمامی ابعاد توصیف کرد.

کارنامه افتضاح نتانیاهو در ۱۰۰ روز جنگ غزه

یک رسانه عبری زبان در آستانه یکصدمین روز جنگ همه جانبه اسرائیل علیه نوار غزه، به بررسی کارنامه بنیامین نتانیاهو به عنوان رهبر ائتلاف جنگ پرداخته و وی را سردار شکست‌ها در تمامی ابعاد توصیف کرد.

روزنامه هاآرتص در چند گزارش و یادداشت مفصل به عملکرد بنیامین نتانیاهو در آستانه یکصدمین روز جنگ علیه نوار غزه پرداخت و تاکید کرد، نتانیاهو به عنوان رهبر کابینه جنگ اسرائیل؛ مرد و سردار شکست‌ها در تمامی ابعاد آن است و این شکست در ابعاد امنیتی، دیپلماتیک و اقتصادی عیان تر است.

در ادامه گزارش این رسانه تاکید شده است: بعد از گذشت این روزهای طولانی از جنگ، باید اولویت کابینه بازگشت اسرای اسرائیلی از غزه حتی به بهای آتش بس یا آزادی هزاران نفر از اسرای فلسطینی باشد، شاید هم طبق ادعای آنها با سرنگونی حماس این مهم باید به انجام می‌رسید.

با این حال به اعتقاد هاآرتص، در حالی به 100 مین روز جنگ نزدیکی می‌شویم که دورنمای نظامی کاملا مبهم و غبار آلود است، اوضاع سیاسی هم شرایط مشابهی دارد این در حالی است که براساس قاعده جنگ‌ها وقتی درجا زدن آغاز شود، یاس و ناامیدی هم افزایش پیدا می‌کند.

این رسانه عبری زبان در مقاله دیگری هم تاکید کرد: زمام داری نتانیاهو که ظاهرا پایان ناپذیر می‌نماید، یک بیماری مزمن و بدخیم است، نویسنده این مقاله به کابینه اسرائیل توصیه کرد بهتر است بازگشت اسرا را در راس اولویت‌های خود قرار دهید، حتی اگر با این کار خود مجبور شوید آتش بس را بپذیرید.

در بخش دیگری از این مقاله تاکید شده است، واقعیت آن است که حماس پای اسرائیل را به دادگاه دادگستری بین المللی کشانده است و این امر به خودی خود بیانگر عمق شکست کابینه نتانیاهو در تمامی جبهه‌ها است.

به نوشته این رسانه، امور اسرائیلی‌ها یکصدمین روز جنگ را جشن می‌گیرند، این روزها دو برابر مدت زمانی است که جنگ سال 2014 (جنگ ساحل پایدار) طول کشیده بود، همچنین پنج برابر مدت زمان جنگ اکتبر 1973 و 16 برابر جنگ 1967 بود در حالی که اگر 2 هفته دیگر به طول بیانجمد رکورد جنگ اول لبنان را هم خواهد شکست.

نحامیا چسلر هم در یادداشتی که امروز روی خروج سایت این روزنامه قرار داده شد تاکید کرد، نتانیاهو اسرائیل را به یک ساختار ضعیف تبدیل کرد که حتی قادر به مدیریت جنگ بدون کمک‌های فوری آمریکا نیست.

وی افزود: نتانیاهو در تحقق هیچ یک از وعده‌‌هایی که به ما داده بود، موفق نبود، نه حماس را از بین بردیم نه یک اسیر را بازگرداندیم، جایگاه ما در جهان در حال فروپاشی است، حتی بایدن رئیس جمهور آمریکا هم دیگر تاب تحمل ما را ندارد و از آن بدتر امروز اسرائیل در دادگاه دادگستری بین المللی محاکمه می‌شود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها