نشست اتحادیه عرب برای بررسی تنش میان سومالی و اتیوپی

کد خبر: 1268853

وزرای خارجه اتحادیه عرب برای بررسی تنش بین سومالی و اتیوپی نشستی مجازی برگزار می‌کنند.

نشست اتحادیه عرب برای بررسی تنش میان سومالی و اتیوپی

حسام زکی، معاون دبیرکل اتحادیه عرب به خبرنگاران گفت که برای بررسی تنش ها بین سومالی و اتیوپی در تاریخ ۱۷ ژانویه (چهارشنبه هفته جاری) به صورت برخط در سطح وزیران امور خارجه کشورهای عضو جلسه‌ ای اضطراری برگزار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی مصر (MENA)، معاون دبیرکل اتحادیه عرب ادامه داد: در این نشست پیامدهای یادداشت تفاهمی که به طور غیرقانونی بین اتیوپی و سومالی‌ لند امضا شد و در آن دولت آدیس آبابا امتیازات عملیاتی در دریای سرخ در شمال غربی سومالی دریافت کرد را مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

وی تصریح کرد: تصمیم برگزاری این جلسه با درخواست سومالی و حمایت ۱۲ کشور عربی اتخاذ شد و مراکش ریاست این نشست را بر عهده خواهد داشت.

حسام زکی، اضافه کرد که در مورد موضع سومالی اجماع و حمایت کامل وجود دارد.

حمزه عبدی بری، نخست وزیر سومالی دیروز در بیانیه‌ ای یادداشت تفاهم مذکور را فاقد اعتبار خواند و به اتیوپی در خصوص مداخله در خاک سومالی هشدار داده بود.

این در حالیست که فرهان جماله، سخنگوی دولت سومالی 12 دی ماه سال جاری اعلام کرده بود که کشورش در واکنش به توافق اخیر اتیوپی با کشور خودخوانده سومالی‌لند، سفیر خود در آدیس‌ آبابا را فراخوانده است.

به گفته سخنگوی دولت سومالی، سفیر این کشور در اعتراض به توافق امضا شده میان اتیوپی و دولت خودخوانده سومالی‌لند مبنی بر اعطای اجازه دستیابی اتیوپی به دریاهای آزاد از طریق خاک سومالی‌لند صورت گرفته بود.

گفتنی است که اتیوپی و دولت خودخوانده سومالی‌لند پیشتر توافقی را امضا کردند که براساس آن اتیوپی حق دسترسی تجاری و نظامی به دریاهای آزاد از طریق خاک و بنادر سومالی‌لند را به دست می‌ آورد.

این درحالی است که سومالی، کشور خودخوانده سومالی‌لند را بخشی از خاک خود می‌ شناسد.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد