نتانیاهو: باید به خاطر آینده اسرائیل پیروز شویم

کد خبر: 1269525

نخست‌وزیر اسرائیل با گره زدن آینده اسرائیل به نتیجه جنگ غزه بار دیگر مخاطرات پیش روی این رژیم در این جنگ را یادآوری کرد.

نتانیاهو: باید به خاطر آینده اسرائیل پیروز شویم

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل امروز پنجشنبه بار دیگر بر ضرورت پیروزی در جنگ غزه تأکید و اذعان کرد که توقف جنگ باعث لطمه به آینده اسرائیل خواهد شد.

در حالی که بسیاری از تحلیلگران می‌گویند اسرائیل تا کنون در محقق کردن اهداف جنگی خود در غزه ناکام مانده است نتانیاهو گفت: «ما شر حماس را حذف خواهیم کرد و سربازان ما ده‌ها تروریست‌ها را در خان‌یونس در منطقه غزه کشتند.»

در حدود ۱۰۰ روزی که از جنگ می‌گذرد تحلیلگران مسائل بین‌المللی به آمارهای ارائه‌شده از سوی مقام‌های اسرائیلی درباره میزان تلفات نیروهای حماس همواره به دیده تردید نگاه کرده‌اند.

نخست‌وزیر اسرائیل در بخش دیگری از اظهراتش گفت که «بودجه‌ای عظیم» برای محقق شدن اهداف جنگ به تصویب رسیده است. او همچنین بار دیگر گفت که «پیروزی» چندین ماه به طول خواهد انجامید.

روز گذشته یک رسانه اسرائیلی گزارش داد نتانیاهو در جلسه‌ای روز سه‌شنبه گفته که جنگ در غزه تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت. وزارت جنگ اسرائیل نیز در یک ارزیابی مشابه جنگ وقت پیش گفته بود که انتظار دارد جنگ تا سراسر سال ۲۰۲۴ میلادی ادامه داشته باشد.

روزنامه نیویورک‌تایمز هم به تازگی در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشته که وسعت شبکه تونلی حماس باعث حیرت‌زدگی ارتش اسرائیل شده است. این رسانه آمریکایی نوشته بود که به نظر می‌رسد تخریب این شبکه تونلی نیازمند چندین سال کار باشد.

نتانیاهو به سیاق هفته‌های گذشته تأکید کرد که قصدی برای پایان دادن به جنگ ندارد. او البته مخاطرات اتمام جنگ برای آینده اسرائیل را نیز مورد تأکید قرار داد.

طبق گزارش الجزیره نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «اسرائیل تحت رهبری من از دست یافتن به پیروزی قاطع علیه حماس دست نخواهد کشید و این قابل تردید نیست.»

وی ادامه داد: «ما مبارزه با تمام قوا را تا زمان دستیابی به اهدافمان از طریق اقدام نظامی ادامه خواهیم داد. متوقف کردن جنگ قبل از رسیدن به اهدافمان باعث لطمه به اسرائیل تا چندین نسل آتی خواهد شد.»

نتانیاهو مدعی شد که پیروزی قاطع در جنگ به معنی بازگشت اسرا و نابودی حماس است. او همچنین تصریح کرد متوقف کردن جنگ قبل از محقق کردن اهداف «به دشمنان ما پیام ضعف می‌دهد.»

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «ما باید برای آینده اسرائیل پیروز شویم و جنگ تا زمان بازگشت افراد ربوده‌شده به خانه‌هایشان متوقف نخواهد شد.»

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردند و علاوه بر کشتن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. در حملات اسرائیل نزدیک به ۲۵ هزار فلسطینی به شهادت رسیده‌اند. با وجود این، آن‌طورکه تحلیلگران می‌گویند، عملیات طوفان‌الاقصی شکست امنیتی-سیاسی بزرگی را به اسرائیل تحمیل کرده است.

مقام‌های رژیم اسرائیل هدف نظامی خود در این جنگ را نابودی حماس اعلام کرده‌اند. این در حالی است که بسیاری از تحلیلگران، حتی در فلسطین اشغالی امکان تحقق این هدف را زیر سوال برده‌اند.

به عنوان مثال «ایهود اولمرت» نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی چند هفته پیش در یک یادداشت در روزنامه هاآرتص نوشته بود که نتانیاهو خودش هم می‌داند که قادر به حذف حماس نیست.

نتانیاهو در بخش دیگری از اظهاراتش ادعاهای مطرح‌شده درباره قصد او برای برکنار کردن «یو آو گالانت»، وزیر جنگ اسرائیل را رد کرد.

در روزهای گذشته گزارش‌های متعددی از اختلافات شدید میان مقام‌های سیاسی و نظامی در کابینه جنگی نتانیاهو منتشر شده است.فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها