محل حضور السنوار راز بزرگی که نهادهای اطلاعاتی اسرائیل را سردرگم کرده است

کد خبر: 1271440

در آستانه چهارمین ماه جنگ وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه، محافل امنیتی رژیم صهیونیستی هنوز هم از اینکه نمی‌دانند یحیی السنوار رهبر حماس در کدام قسمت از این منطقه کوچک از سرزمین فلسطین قرار دارد، دچار استیصال هستند.

 محل حضور السنوار راز بزرگی که نهادهای اطلاعاتی اسرائیل را سردرگم کرده است

در آستانه چهارمین ماه جنگ وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه، محافل امنیتی رژیم صهیونیستی هنوز هم از اینکه نمی‌دانند یحیی السنوار رهبر حماس در کدام قسمت از این منطقه کوچک از سرزمین فلسطین قرار دارد، دچار استیصال هستند.

یونی بن مناخیم، تحلیل‌گر صهیونیست نزدیک به محافل صهیونیستی در یادداشتی در این زمینه نوشت: بیش از 100 روز از حملات 7 اکتبر (عملیات طوفان الاقصی) می‌گذرد، اما نیروهای امنیتی اسرائیلی هنوز از یافتن سرنخی از محل حضور یحی السنوار مغز متفکر این عملیات عاجز مانده اند، او بعد از 7 اکتبر پنهان شد و هیچ اثر و رد پایی از خود به جای نگذاشته است.

بن مناخیم در پایگاه اطلاع رسانی عبری زبان ایپوک نوشت: مسئولین عالی‌رتبه اسرائیلی به رغم تمامی گزارش‌‌هایی که در رسانه‌های مختلف در مورد یحیی السنوار منتشر شده، تاکید می‌کنند او همچنان در نوار غزه است و از طریق تونل‌ها به مصر نرفته است.

در ادامه این یادداشت آمده است، یحیی السنوار فردی سرسخت و با اعتماد به نفس بالا است، او برگ برنده بزرگی به نام اسرای اسرائیلی را در دست دارد و می‌خواهد شخصا با آن بازی کرده و امتیازات بزرگی را از اسرائیل بگیرد.

هدف او باقی حفظ قدرت حماس در نوار غزه بعد از جنگ است و به دنبال یک توافق تاریخی است، توافق مبادله اسرا که به موجب آن هزاران نفر از (فلسطینیان) موجود در زندان‌های اسرائیل آزاد شوند.

براساس ارزیابی نهادهای اطلاعاتی اسرائیل او هر از چند گاهی محل اختفای خود را در خانیونس تغییر می‌دهد، وی از طریق تونل‌های هزارتوی که طی سال‌های دراز گذشته حفر شده و گفته می‌شود که طول آنها فقط در منطقه خانیونس حدود 160 کیلومتر باشد، تحرکات خود را انجام می‌دهد.

به زعم این تحلیل‌گر صهیونیست، چند روز پیش نیروهای نظامی اسرائیلی یک تونل را در منطقه خانیونس کشف کردند که داخل آن اتاق‌‌هایی سلول گونه با درب‌های مشبک آهنی کشف کردند که ظاهرا محل نگهداری اسرای اسرائیلی بود، ارزیابی‌ها نشان می‌دهند که یحیی السنوار و محمد ضیف هم در نزدیکی این تونل‌ها حضور داشتند.

او سپس اعتراف می‌کند: سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیلی دشواری زیادی در مشخص کردن محل‌های حضور فرماندهان نظامی حماس دارند، زیرا آنها از یک سیستم ارتباط پیشرفته استفاده می‌کنند که توسط مهندسان حماس ایجاد شده و کلا بر روی ارتباطات سیمی استوار است، امری که باعث می‌شود، شنود مکالمات آنها به شدت دشوار شود.

السنوار همچنین برنامه کامپیوتری کد بندی شده‌ای را برای تماس با رهبران حماس در خارج در اختیار دارد، همچنین پیک‌‌هایی نیز پیام‌های او را منتقل می‌کنند.

منابع آگاه در حماس اعلام کردند که اسماعیل هنیه در زمان آتش بس بشر دوستانه پیکی را از خارج ارسال کرد و این پیک با یحیی السنوار دیدار و با وی در مورد هماهنگی مواضع به گفتگو پرداخت.

منابع امنیتی در اسرائیل هم تاکید دارند که رهبری سیاسی حماس مواضع خود را در رابطه با توافق مبادله اسرا با اسرائیل تشدید کرده‌اند چون در نوار غزه تاکید شده است که السنوار به هیچ عنوان حاضر به نشان دادن نرمش در این رابطه نیست، او آزادی گروگان‌های اسرائیلی را با توقف کامل جنگ و عقب نشینی ارتش اسرائیل از نوار غزه و نیز آزادی هزاران نفری از اسرای فلسطینی موجود در زندان‌های اسرائیل منوط کرده است.

یحیی السنوار و محمد ضیف چند روز پیش با پیشنهاد اسرائیل برای اخراج فرماندهی نظامی جنبش حماس از نوار غزه به خارج در چارچوب توافق آزادی اسرا و پایان جنگ مخالفت کرده بودند.

بن مناحیم در پایان هم ادعا کرد، عملیات بزرگی که لشکر 98 ارتش اسرائیل با همکاری نیروهای مخصوص در منطقه خانیونس، پایگاه اصلی حماس در نوار غزه، انجام می‌دهند با هدف افزایش فشاری نظامی بر حماس است که رهبرانش در همین منطقه پنهان شده‌اند، تا شاید بتوان محل نگهداری اسرای اسرائیلی را مشخص کرد... اما آنها در برابر مجموعه‌ای از تونل‌های طولانی و پیچیده قرار دارند که مملو از تله‌های انفجاری است و پاکسازی همه آنها وقت طولانی را طلب می‌کند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها