نیویورک‌تایمز: حماس سلاح‌های اسرائیل را علیه خودش به کار می‌گیرد

کد خبر: 1271600

روزنامه نیویورک‌تایمز آمریکا در گزارشی نوشته است، رژیم صهیونیستی به دلیل تاکتیک‌های پیچیده‌ای که حماس برای تولید سلاح‌هایش از جمله با استفاده از مهمات شلیک شده اما عمل نکرده صهیونیست‌ها دارد، خودش تبدیل به منبع اصلی تامین تسلیحات حماس شده است.

نیویورک‌تایمز: حماس سلاح‌های اسرائیل را علیه خودش به کار می‌گیرد

روزنامه نیویورک‌تایمز در این مطلب با اشاره به اینکه تسلیحات مورد استفاده نظامیان رژیم صهیونیستی برای اعمال محاصره علیه غزه حالا علیه خود این رژیم به کار گرفته می‌شوند، نوشته است: «مقام‌های اطلاعاتی و نظامی اسرائیلی به این نتیجه رسیده‌اند که تعداد چشمگیری از تسلیحات مورد استفاده حماس در حملات هفتم اکتبر و جنگ در غزه متعلق به منبعی بعید یعنی خود ارتش اسرائیل هستند. تحلیلگران سالها برای توضیح اینکه جنبش حماس چطور با وجود اعمال محاصره شدید اسرائیل علیه این جنبش همچنان شدیدا مسلح می‌ماند به مسیرهای زیرزمینی قاچاق اشاره می‌کردند. اما به گفته کارشناسان تسلیحات و مقام‌های اطلاعاتی غربی و اسرائیلی، اطلاعات جدید نشان داده‌اند که حماس چه قابلیت گسترده‌ای برای ساخت خیلی از راکت‌ها و تسلیحات ضدتانکش با استفاده از هزاران مهمات شلیک شده از سوی اسرائیل به داخل غزه که عمل نکرده‌اند، دارد. حماس همچنین با تسلیحاتی که از پایگاه‌های نظامی اسرائیل به غنیمت می‌گیرد مبارزانش را مسلح می‌کند.»

نیویورک تایمز نوشته است، اطلاعاتی که صهیونیست‌ها در جریان درگیری چند ماه اخیر جمع‌آوری کرده‌اند فاش می‌سازند همانطور که مقام‌های رژیم صهیونیستی قبل از هفتم اکتبر گذشته ارزیابی‌های اشتباه درباره مقاصد حماس داشتند همچنین قابلیت این گروه در به دست آوردن تسلیحات را هم دست کم گرفته بودند.

نیویورک تایمز تصریح داشته است: «آنچه که اکنون واضح است این است که همان تسلیحاتی که نیروهای اسرائیلی برای اعمال محاصره بر غزه در ۱۷ سال گذشته استفاده کرده‌اند حالا علیه خودشان مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد منفجره نظامی آمریکایی و اسرائیلی، حماس را به توانایی بارش موشک‌ها بر سر اسرائیل و برای نخستین بار نفوذ به شهرهای اسرائیل از سمت غزه رسانده است.

نیویورک‌تایمز: حماس سلاح‌های اسرائیل را علیه خودش به کار می‌گیرد
مهندسان مواد منفجره در حال خارج کردن یک موشک عمل نکرده اسرائیلی در خان‌یونس ۲۰۲۱

مایکل کارداش معاون رئیس سابق واحد خنثی سازی بمب پلیس اسرائیل و یک مشاور این نیرو گفت: مهماتی که عمل نکرده‌اند به منبع اصلی تولید بمب برای حماس تبدیل شده‌اند. آنها مواد منفجره گلوله‌های توپ‌هایی را که از سمت اسرائیل شلیک می‌شوند باز کرده و برای راکت‌ها و بمب‌های خودشان تغییر کاربری می‌دهند و هم اکنون استفاده زیادی از آنها می‌کنند.

کارشناسان تسلیحات می‌گویند، معمولا ۱۰ درصد از گلوله‌ها عمل نمی‌کنند اما درصد گلوله‌های عمل نکرده مربوط به ارتش اسرائیل ممکن است بیشتر باشد. در زرادخانه اسرائیل موشک‌هایی از دوران جنگ ویتنام که خیلی وقت پیش تولیدشان توسط آمریکا و دیگر قدرت‌های نظامی متوقف شد وجود دارند. یک افسر اطلاعاتی اسرائیلی که همچون منابع مورد استناد دیگر این مقاله نامش را برای صحبت در خصوص مسائل اطلاعاتی فاش نکرد، گفت: نرخ عمل نکردن برخی از آن گلوله‌ها تا ۱۵ درصد است.»

در این گزارش تصریح شده حاصل سالها بمباران پراکنده نوار غزه از سوی ارتش رژیم صهیونیستی و جنگ اخیر نیز این شده که در این باریکه هزاران تن‌ مهمات عمل نکرده پخش شده که پتانسیل استفاده مجدد را دارند و یک بمب ۳۴۰ کیلویی که عمل نکرده باشد می‌تواند منبع ساخت صدها موشک یا راکت دیگر واقع شود.

نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود آورده است: «مقام های اسرائیلی قبل از حملات اکتبر گذشته حماس می‌دانستند که این گروه می‌تواند برخی از تسلیحات ساخت اسرائیل را بازیافت کند اما ابعاد گسترده این توانایی حماس باعث حیرت دیپلمات‌ها و کارشناسان تسلیحاتی شده است.

همچنین مقام‌های اسرائیلی به اینکه انبارهای تسلیحات آنها نسبت به دزدی آسیب پذیر است نیز واقف بودند. یک گزارش نظامی مربوط به اوایل سال گذشته میلادی متذکر شده که هزاران گلوله و صدها تفنگ و نارنجک از پایگاه‌های آنها که از حفاظت ضعیف برخوردار بودند دزدیده شده‌اند.

نیویورک‌تایمز: حماس سلاح‌های اسرائیل را علیه خودش به کار می‌گیرد
یک پلیس رژیم صهیونیستی در حال انتقال باقیمانده یک راکت شلیک شده از غزه

در بخشی از این گزارش نوشته شده که این تسلیحات به سمت کرانه باختری و بخش دیگری نیز از طریق صحرای سنا به غزه رفته است اما تمرکز نویسندگان گزارش بر امنیت نظامی بوده و در یک خط از آن نتیجه گیری شده است: ما داریم با سلاح‌های خودمان دشمنان خودمان را تقویت می‌کنیم.

تبعات این روند در اتفاقات هفتم اکتبر گذشته علنی شد. ساعاتی بعد از آنکه حماس از مرز گذشت چهار سرباز اسرائیلی پیکر یک نیروی حماس را در خارج از پایگاه نظامی "رعیم" پیدا کردند که نارنجکی در کمر او با نوشته‌های عبری وجود داشت و یکی از این سربازان آن را به عنوان یکی از جدیدترین نارنجک‌های ضدگلوله اسرائیلی شناسایی کرد. دیگر مبارزان حماس این پایگاه را تسخیر کردند و مقام‌های ارتش اسرائیل می‌گویند که آنها بخشی از تسلیحات آنجا را تصرف کرده و به غزه بردند.

چند کیلومتر دورتر اعضای یک تیم تحقیق و جستجوی اسرائیلی یکی از ۵۰۰۰ موشک شلیک شده از سوی حماس در آن روز را ضبط کردند. یک افسر اطلاعاتی اسرائیلی اظهار کرد آنها با بررسی این موشک متوجه شدند مواد منفجره آن به احتمال زیاد حاصل برداشت از یک موشک اسرائیلی شلیک شده به غزه در زمان جنگهای قبلی که بعدا عمل نکرد، بوده است.»

نیویورک‌تایمز: حماس سلاح‌های اسرائیل را علیه خودش به کار می‌گیرد
مقابله گنبد آهنین با موشک‌های شلیک شده از غزه

در تحلیل نیویورک تایمز نوشته شده است که طبق ویدیوهای حماس و باقی مانده مهمات آنها که توسط اسرائیل ضبط و بررسی شده، این گروه با تغییر کاربری مهمات اسرائیلی‌ها تسلیحات گسترده‌ای همچون مواد منفجره ضد تانک، کلاهک‌های آر.پی.جی، نارنجک‌های گرمافشاری و بمب‌های دست‌ساز را تولید کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: «راکت‌ها و موشک‌ها نیازمند حجم زیادی مواد منفجره هستند و به گفته مقام‌ها جزو سخت‌ترین اقلام برای قاچاق به داخل غزه محسوب می‌شوند.

اما حماس روز هفتم اکتبر راکت‌ها و موشک‌های زیادی را که سامانه گنبد آهنین نتوانست رهگیری کند شلیک کرد. حماس به سمت شهرها و پایگاه‌های نظامی راکت و موشک شلیک کرده و این ترتیب پوششی را برای مبارزانی که به داخل اسرائیل حمله کردند فراهم کرد. حتی یک راکت به پایگاهی نظامی که گمان برده می‌شد بخشی از برنامه موشک‌های هسته‌ای اسرائیل را در خود جای داده، اصابت کرد.

حماس زمانی از موادی همچون کود شیمیایی و پودر قند که قدرت چاشنی‌های انفجاری سطح نظامی را ندارند برای ساخت راکت استفاده کرده است. اما اسرائیل از سال ۲۰۰۷ یک محاصره سفت و سخت را علیه غزه اعمال کرده و به موجب این محاصره ورود کالاهایی همچون قطعات الکترونیک و تجهیزات کامپیوتری قابل استفاده برای ساخت تسلیحات را محدود کرده است.

نیویورک‌تایمز: حماس سلاح‌های اسرائیل را علیه خودش به کار می‌گیرد
کشف مهمات ساخته شده توسط حماس

محاصره و مقابله اسرائیل با تونلهای حماس سبب شد که این گروه تبدیل به یک گروه خلاق‌تر شود و حالا چنان توانایی‌های پیچیده‌ای پیدا کرده که می‌تواند کلاهک‌های بمب‌های ۹۰۰ کیلویی را باز و مواد منفجره آن را استحصال کرده و تغییر کاربری دهد.

ایال هولاتا، که قبلا به عنوان مشاور امنیت دولت اسرائیل و رئیس شورای امنیت آن خدمت کرده و اوایل سال گذشته میلادی کناره گیری کرد، می‌گوید: آنها صنعتی نظامی در غزه دارند. بخشی از صنعت آنها روی زمین و بخش دیگری از آن زیر زمین بوده و آنها قادرند خیلی از چیزهایی که لازم دارند را تولید کنند.

نیویورک‌تایمز: حماس سلاح‌های اسرائیل را علیه خودش به کار می‌گیرد
یک متخصص بمب حماس در حال بررسی مهمات عمل‌نکرده-۲۰۲۱

یک مقام نظامی غربی نیز گفت به نظر می‌رسد اکثر مواد منفجره‌ای که حماس در جنگش با اسرائیل استفاده می‌کند با به کارگیری مهمات عمل نکرده‌ای که اسرائیل شلیک کرده تولید شده‌اند و به گفته این مقام غربی یک نمونه آن مربوط به تله انفجاری می‌شود که در ماه دسامبر ۱۰ سرباز اسرائیلی را کشت.»/ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها