واکنش نخست وزیر انگلیس به اظهارات خبرساز «دیوید کامرون»

کد خبر: 1272132

نخست وزیر انگلیس در پی اظهارات خبرساز «دیوید کامرون» وزیر امور خارجه این کشور درباره آمادگی لندن برای بررسی شناسایی کشور مستقل فلسطین گفت که تصمیم‌گیری در این زمینه، شروطی دارد که مهم‌ترین آن نابودی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در غزه است.

واکنش نخست وزیر انگلیس به اظهارات خبرساز «دیوید کامرون»

نخست وزیر انگلیس در پی اظهارات خبرساز «دیوید کامرون» وزیر امور خارجه این کشور درباره آمادگی لندن برای بررسی شناسایی کشور مستقل فلسطین گفت که تصمیم‌گیری در این زمینه، شروطی دارد که مهم‌ترین آن نابودی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در غزه است.

ریشی سوناک روز چهارشنبه در جلسه پرسش‌وپاسخ از نخست وزیر در مجلس عوام افزود که برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین باید یک دولت مردمی در کرانه باختری مستقر، برای حمایت از این دولت برنامه‌ریزی و طرح بازسازی غزه تدوین شود.

وی با اشاره به حمایت دولت لندن از راه‌حل موسوم به دو دولتی ادعا کرد که شرایط به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین باید احراز شود.

نخست وزیر انگلیس در ادامه گفت: ما در کنار اسرائیل ایستاده‌ایم و تهدید ناشی از تروریسم علیه آن‌ها باید از بین برود تا امنیت پایدار اسرائیل تضمین شود.

سوناک این مطلب را در پاسخ به پرسش مایکل الیس نماینده حزب محافظه‌کار مطرح کرد که مدعی شد: اسرائیل در پی حمله هفتم اکتبر در شوک است و همه ما خواهان یک دولت فلسطینی غیرمسلح هستیم. اما حماس کنترل بخش‌های بزرگ غزه را در دست دارد. حمایت از این گروه در کرانه باختری رو به افزایش است، دو سوم فلسطینی ها مخالف همزیستی مسالمت آمیز با اسرائیل هستند و مقام‌های فلسطینی هم به نفرت‌پراکنی علیه اسرائیلی ادامه می‌دهند.

وی پرسید: آیا شما موافقید که هرگونه شناسایی کشور مستقل فلسطین باید به این مسائل توجه کند و تنها در چارچوب مذاکرات برای حل‌وفصل مناقشه فلسطین و اسرائیل محقق می‌شود؟

این درحالیست که دیروز (سه‌شنبه) وزیر امور خارجه انگلیس طی اظهاراتی که خبرساز شده است، از آمادگی لندن برای بررسی به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین خبر داد.

دیوید کامرون در «شورای محافظه‌کار خاورمیانه» گفت که فلسطینی‌ها باید افق دست‌یابی به راه دو دولتی را مشاهده کنند. «به طور هم زمان ما و متحدان‌مان باید شناسایی یک کشور مستقل فلسطینی را بررسی کنیم. این مساله می‌تواند به برگشت‌ناپذیر شدن این روند کمک کند.»

این اظهارات با واکنش‌های متعددی مواجه شده است؛ از جمله سفیر تشکیلات خودگردان فلسطین در لندن تصریح کرد که لندن به لحاظ سابقه حمایت از تشکیل رژیم صهیونیستی وظیفه دارد که ظلم صورت گرفته علیه مردم فلسطین را جبران کند.

حسام زملط خاطر نشان کرد که تصمیم دولت لندن، هم حق مردم فلسطین و هم «مسئولیت اخلاقی، سیاسی، حقوقی و تاریخی بریتانیاست.»

اشاره او به بیانیه ننگین بالفور است، نامه‌ای که حدود یک قرن پیش «آرتور جیمز بالفور» وزیر امور خارجه وقت انگلیس خطاب به «والتر روتشیلد»، سیاستمدار یهودی‌تبار و عضو مجلس عوام نوشت در آن از نظر مساعد دولت لندن برای تشکیل دولتی یهودی در سرزمین فلسطین سخن به‌ میان آورد.

در این نامه آمده است: «بسیار خوشوقتم که از طرف حکومت اعلیحضرت پادشاه بریتانیا اعلامیه زیر را مبنی بر موافقت با خواست صهیونیست‌ها که به‌وسیله کابینه تصویب شده است به‌ اطلاعتان برسانم.»

بسیاری این نامه را که به بیانیه بالفور شهرت یافت سرآغاز تأسیس رژیم صهیونیستی می‌دانند. سفارت فلسطین در انگلیس نوامبر گذشته، به‌مناسبت یکصدوششمین سالگرد بیانیه بالفور تصریح کرد که دولت انگلیس پاسخگو است و «بیانیه بالفور چیزی جز فاجعه برای مردم فلسطین نبوده و باعث پاکسازی قومی، آپارتاید و کشتارهای بی‌شماری از مردم شده است.»/ایرنا

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها