تلاش‌ برای سرنگونی نتانیاهو کلید خورد

کد خبر: 1273120

حلقه فشار علیه نتانیاهو لحظه به لحظه تنگ تر می‌شود و به تدریج به حلقه‌های ائتلاف و داخل حزبش هم کشیده می‌شود.

تلاش‌ برای سرنگونی نتانیاهو کلید خورد

حلقه فشار علیه نتانیاهو لحظه به لحظه تنگ تر می‌شود و به تدریج به حلقه‌های ائتلاف و داخل حزبش هم کشیده می‌شود.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، بنی گانتز عضو کابینه جنگ اسرائیل که در حال حاضر جزو متحدین بنیامین نتانیاهو محسوب می‌شود، تلاش‌هایی را برای سرنگونی وی از نخست وزیری آغاز کرده است.

به نوشته این رسانه عبری زبان، گانتز تلاش‌هایی را از پشت پرده برای قانع کردن شماری از وزرا و اعضای حزب لیکود جهت دادن رای موافق به استیضاح نتانیاهو انجام می‌دهد و سعی دارد به اعضای کنست بقبولاند که به جای انحلال کنست با برکناری نتانیاهو در شرایط حفظ کنست فعلی به اوضاع اسرائیل سامان دهند.

به نوشته این رسانه عبری زبان: این مسئله مدتی است که در پشت صحنه سیاسی به شکل زیر پوستی در حال انجام است و نمایندگان گانتز به ملاقات و گفتگو با شماری از اعضای لیکود رفته و با آنها در این زمینه رایزنی می‌کنند.

این گزارش تاکید دارد فرستادگان گانتز تلاش می‌کنند تا از نفوذ وی در کنست برای پیشبرد این امر استفاده کنند و با هر یک از نمایندگان با توجه به دغدغه هایش وارد گفتگو شوند اما به تمامی اعضای لیکود اطمینان داده شده است در صورت موفقیت این اقدام و سلب اعتماد از نتانیاهو و کابینه فعلی اش، آینده سیاسی آنها تضمین شده خواهد ماند و هر کسی که با این جریان همکاری داشته باشد این تضمین برایش وجود خواهد داشت.

علاوه بر آن فرستادگان گانتز تاکید می‌کنند هیچ اصراری برای قرار گفتن وی در راس کابینه وجود ندارد، بلکه نام شخصیت‌‌هایی از لیکود را مطرح و تاکید می‌کنند که هر عضوی که لیکود در موردش اتفاق نظر دارد می‌تواند به عنوان نامزد نخست وزیری مطرح و برای ریاست لیکود هم رقابت کند.

روزنامه هاآرتص هم به نقل از منابع آگاه در لیکود این خبر را تایید و خاطر نشان کرد، محافل نزدیک به گانتز حاضر به اظهار نظر در این رابطه نشده‌اند.

گفتنی است در سایه جنگ در غزه و شکست‌های و ناکامی‌های اسرائیل در دستیابی به اهداف از پیش اعلام شده این جنگ، اختلافات و کشمکش‌های داخلی بین مسئولین اسرائیلی به نقطه اوج خود رسیده است، این درگیری و اختلاف بین گانتس و نتانیاهو شکل عیان تری به خود گرفته است و حتی در رسانه‌ها نیز به شکل بی پروایانه‌ای مطرح شده است به ویژه که از نگاه کارشناسان گانتز مهمترین شخصیت جایگزین نتانیاهو محسوب می‌شود.

یائیر لاپید که شامگاه دوشنبه دیداری با نتانیاهو داشت، قبل از آن برای چندمین بار خواستار برکنار نتانیاهو شد.

لاپید که امروز دوشنبه در صفحه خود در ایکس (تویتر سابق) به اسرائیل نسبت به شرایط در ماه مبارک رمضان هشدار داده بود، اعلام کرد، از سرنگونی بنیامین نتانیاهو از نخست وزیر حمایت می‌کند.

لاپید در صفحه خود نوشت: حزب ما تمام 24 رای خود را برای حمایت از سرنگونی نتانیاهو اختصاص خواهد داد./تسنیم

 رسانه عبری: مغزهای متفکر انتفاضه دوم در صدر فهرست اسرای ارائه شده حماس قرار دارند

یک رسانه صهیونیستی اعلام کرد، پیش بینی می‌شود، مغزهای متفکری که انتفاضه دوم را علیه اسرائیل سامان داده بودند و اکنون در زندان به سر می‌برند، در راس لیست اسرای مورد درخواست حماس برای آزادی باشند.

شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی در این رابطه اعلام کرد، پیش بینی می‌شود، لیستی از اسرای امنیتی که حماس خواهان آزادی آنها در توافق مبادله اسرا است ارائه شود که در راس آن نام افرادی باشد که در حال گذراندن حکم حبس ابد هستند.

در ادامه این گزاش آمده است، این لیست شامل اسرایی است که بین سال‌های 2000 تا 2005 در پس بزرگترین حملات علیه اسرائیل در انتفاضه دوم قرار دادند.

افرادی همچون عبدالله البرغوثی، عباس السید، ابراهیم حامد، احمد سعدات و محمد رمان از این دسته هستند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است، پیش بینی می‌شود در چارچوب توافق مبادله اسرا حماس به دنبال آزادی اسرای امنیتی بارزی باشد تا آنها را با اسرایی که در روز 7 اکتبر در غزه به گروگان گرفته شدند مبادله کند.

به اعتقاد نویسندگان این گزارش، با وجود آن که حماس 105 اسیر را اواخر نوامبر در چارچوب یک هفته آتش بس و آزادی 300 اسیر فلسطینی که اکثرا زن و نوجوان بودند، آزاد کرد، اما این بار جنبش حماس به دنبال بهای بیشتری برای آزادی 132 اسیر باقی مانده است، در حالی که مرگ 29 نفر از آنها تایید شده است، در این بین آزادی تعداد زیادی از اسرای امنیتی فلسطینی است و البته آتش بس دائم و خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه نیز جزو این خواسته‌ها می‌باشند.

در بخش دیگری از گزارش شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی آمده است: در راس این لیست قابل پیش بینی، عبدالله البرغوثی قرار دارد او ملقب به مهندس حماس است و بعد از یحیی عیاش که در سال 1996 ترور شد، بزرگترین کارشناس مواد منفجره در سازمان است، او مسئول برنامه ریزی حملات مختلفی ماننده انفجار در رستوران سوبارو قدس در سال 2003 است که منجر به کشته شدن 16 صهیونیست شد، حملات دیگری نیز در سال 2002 با 11 کشته و انفجار در دانشگاه عبری در همان سال که 9 کشته بر جای گذاشت نیز از طراحی‌های او بودند.

اسرائیل بروغوثی را عامل مرگ 66 اسرائیلی می‌داند و به 67 حبس ابد محکوم کرده است که بیشتر محکومیت در تاریخ علیه یک اسیر فلسطینی است.

دیگر نامی که پیش بینی می‌شود در راس لیست حماس قرار بگیرد، عباس السید است، او از رهبران شاخه نظامی حماس در شهر طولکرم در کرانه باختری است و طراح عملیات هتل باراک در شامگاه عید پاک یهودی در سال 2002 بود که منجر به کشته شدن 30 اسرائیلی و زخمی‌شدن 140 اسرائیلی دیگر شد، وی نیز به 35 حبس ابد محکوم شده است.

احمد سعدات دیگر شخصیتی است که پیش بینی می‌شود در این لیست قرار بگیرد، او رهبر جبهه خلق برای آزادی فلسطین است، که یک گروه مارکسیستی و لنینی است اما در لیست حماس قرار می‌گیرد چون او یکی از سمبل‌های جامعه فلسطینی است و مغز متفکر ترور رحبعام زئیفی وزیر گردشگری اسرائیل در سال 2001 بود، او نیز به 30 حبس ابد محکوم شده است و از سال گذشته نیز در سلول انفرادی قرار دارد.

محمد عرمان از رهبران حماس در زندان‌های اسرائیلی نیز می‌تواند دیگر شخصیتی باشد که نامش در راس این لیست قرار می‌گیرد، عرمان جزو طراحان چند عملیات ضد اسرائیلی بود و به 36 حبس ابد محکوم شده است.

در پایان این گزارش آمده است، حماس همچنان خواهان ضمانت‌های بین المللی برای خروج کامل اسرائیل از نوار غزه و آتش بس دائم است، این در حالی است که اسرائیل تلاش می‌کند تا این توافق با یک آتش بس موقت فقط برای آزادی اسرا همراه شده تا بعد از آن به تلاش‌های جنگی خود برای انهدام توانمندی‌های نظامی و حاکمیتی حماس در غزه ادامه دهد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها