ادعای بلینکن: به دیپلماسی برای جلوگیری از گسترش درگیری در منطقه ادامه می‌دهیم

کد خبر: 1273135

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مورد دیدارش با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی گفت: ما به دیپلماسی در منطقه برای جلوگیری از گسترش بیشتر درگیری ادامه خواهیم داد.

ادعای بلینکن: به دیپلماسی برای جلوگیری از گسترش درگیری در منطقه ادامه می‌دهیم

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در مورد دیدارش با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی گفت: ما به دیپلماسی در منطقه برای جلوگیری از گسترش بیشتر درگیری ادامه خواهیم داد.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا که در سفر منطقه ای به سر می برد، روز دوشنبه به وقت محلی اعلام کرد: من و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در ریاض ملاقات کردیم و درباره تلاش‌ها برای افزایش کمک‌های بشردوستانه فوری و اطمینان از رساندن آن به افراد نیازمند در غزه، گفتگو کردیم.

وزیر خارجه دولت بایدن تصریح کرد: ما به دیپلماسی در منطقه برای جلوگیری از گسترش بیشتر درگیری ادامه خواهیم داد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در اولین مقصد در دوره جدید سفر منطقه ای خود به منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) برای رایزنی درباره جنگ غزه وارد عربستان سعودی شد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی به خبرنگاران رسانه های غربی گفت که مشخص نیست که آیا بلینکن و تیمش در سفر به خاورمیانه به «پیشرفت» دست می یابند یا خیر؟

این مقام که خواست نامش فاش نشود، تکرار کرد که "توپ در حال حاضر در زمین حماس است".

وی همچنین اذعان کرد که بلینکن به دنبال آن است که بلافاصله پس از توقف جنگ که آمریکا را در صحنه جهانی منزوی کرده و منجر به تشدید تنش در منطقه شده است، زمینه را برای اقدام فراهم کند.

او افزود: «اگر بتوانیم به یک توقف بشردوستانه دست پیدا کنیم، باید بتوانیم به سرعت در روزهای بعد اقدامات دیگر را انجام دهیم.»

این پنجمین سفر بلینکن به منطقه از زمان آغاز جنگ‌ میان اسراییل و حماس، در بحبوحه حملات آمریکا به گروه های مقاومت در سراسر سوریه، عراق و یمن در پاسخ به حمله پهپادی در اواخر ژانویه در اردن است که منجر به کشته شدن سه سرباز آمریکایی و زخمی شدن ده ها تن شد.

واشنگتن در این بحبوبه تلاش می کند تا مذاکرات در مورد توافق عادی سازی روابط میان عربستان و اسرائیل را پیش ببرد و همچنین در حال رایزنی برای نحوه حکومت در غزه پس از جنگ است.

بلینکن همچنین قرار است اواخر این هفته از مصر، قطر و تل آویو بازدید کند و برای پیشبرد گفتگوهای مصر و قطر با حماس برای دستیابی به توافق بر سر آزادی اسرای اسرائیلی تلاش کند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، ۷ روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳، آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت. این رژیم برای تلافی حملات غافلگیرکننده‌ «طوفان الاقصی» و جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است که تاکنون بیش از ۲۶ هزار فلسطینی بر اثر حملات این رژیم جان خود را از دست داده‌اند.

پایگاه‌های نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهرماه) هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی قرار گرفته اند. گروههای مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله در عراق و سوریه و نیز نیروهای یمنی به دنبال اقدام رژیم اسرائیل در تلافی عملیات طوفان الاقصی و بمباران نوار غزه و حمایت واشنگتن از این حملات، به ایالات متحده هشدار داده اند که پایگاه‌های آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار خواهند داد.

نیروهای دریایی یمن نیز هشدار داده اند که عملیات نظامی علیه کشتی‌ها و منافع دشمن اسرائیلی را تا زمانی که تجاوزات آن به غزه و جنایاتش علیه ملت فلسطین متوقف شود، ادامه خواهند داد.

وزارت بهداشت غزه در یکصد و بیست و دومین روز از جنگ غزه، اعلام کرد شمار شهدای جنگ اسرائیل علیه غزه از هفتم اکتبر تا کنون به ۲۷ هزار و ۴۷۸ نفر و تعداد مجروحان به ۶۶ هزار و ۸۳۵ نفر رسیده است./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها