ادعای آمریکا : به حاکمیت بغداد کاملا احترام می گذاریم

کد خبر: 1273778

«جان کربی» سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا برغم حملات این کشور به عراق در روزهای اخیر در واکنش به حملات گروههای مقاومت به مواضع واشنگتن در خاورمیانه از زمان آغاز جنگ اسرائیل و فلسطین ادعا کرد: ما به حاکمیت بغداد احترام می‌گذاریم.

ادعای آمریکا : به حاکمیت بغداد کاملا احترام می گذاریم

«جان کربی» سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا برغم حملات این کشور به عراق در روزهای اخیر در واکنش به حملات گروههای مقاومت به مواضع واشنگتن در خاورمیانه از زمان آغاز جنگ اسرائیل و فلسطین ادعا کرد: ما به حاکمیت بغداد احترام می‌گذاریم.

جان کربی سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه به وقت محلی در نشستی خبری افزود که ما روابط خوبی با عراق داریم و از حاکمیت ارضی آن حمایت می کنیم.

کربی در توجیه حملات آمریکا به خاک عراق گفت: «ما کاملاً به حاکمیت عراق احترام می‌گذاریم و نیروهای ما به دعوت دولت عراق در آنجا حضور دارند. اگر به نیروهای ما حمله نمی شد، نیازی به حملات تلافی جویانه نبود.»

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در عین حال گفت: در حال مذاکره با عراق درباره وضعیت نظامی آمریکا در این کشور هستیم.

به گزارش ایرنا، پایگاه‌های نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه از ۱۷ اکتبر (۲۵ مهرماه) هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی قرار گرفته اند. گروههای مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله در عراق و سوریه و نیز نیروهای یمنی به دنبال حملات نظامی اسرائیل در تلافی عملیات طوفان الاقصی و بمباران نوار غزه و حمایت واشنگتن از این رژیم، به آمریکا هشدار داده اند که پایگاه‌هایش را در منطقه مورد هدف قرار خواهند داد.

هشتم بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۸ ژانویه ۲۰۲۴ در یک حمله پهپادی شبانه به یک پایگاه کوچک آمریکایی در اردن، سه سرباز ارتش آمریکا کشته و دهها نفر زخمی شدند.

فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام ۱۳ بهمن ماه ۱۴۰۲ برابر با دوم فوریه ۲۰۲۴ با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به دستور جو بایدن رئیس جمهور این کشور ، ارتش این کشور، حملات هوایی را در عراق و سوریه علیه گروههای مقاومت انجام دادند.

سنتکام ۱۸بهمن ماه برابر با هفتم فوریه نیز با انتشار بیانیه‌ای گفت: ساعت ۹:۳۰ شب هفتم فوریه (۱۸ بهمن)، نیروهای نظامی آمریکا در پاسخ به حملات به نیروهای آمریکایی، یک حمله یکجانبه در عراق انجام دادند که منجر به کشته شدن یک فرمانده کتائب حزب‌الله شد.

به گزارش المیادین، ابو حسین الحمیداوی دبیرکل گروه مقاومت کتائب حزب‌الله ترور ابوباقر الساعدی در حمله تروریستی آمریکا را به ملت اسلامی و مردم عراق تبریک و تسلیت گفت.

به گزارش بغداد الیوم،«یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق در واکنش به ترور فرمانده مقاومت به دست اشغالگران آمریکایی گزارش داد: نیروهای آمریکایی به شکل غیرمسئولانه و متوالی مرتکب اقداماتی می شوند که ناقض تفاهمات و آغاز گفتگوی دوجانبه است.

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق افزود: آنها از طریق یک حمله هوایی به مرکز یک محله مسکونی در بغداد بی توجه به جان شهروندان غیرنظامی و قوانین بین المللی، به صورت واضح عملیات ترور انجام می دهند.

یحیی رسول گفت: آمریکا با این اقدام، صلح را به مخاطره انداخته و حاکمیت عراق را نقض کرده و جان مردم عراق را به خطر می‌اندازد و خطرناکتر آنکه ائتلاف بین المللی کاملا از دلیل و اهدافی که برای آن در عراق حضور دارد، فراتر می‌رود.

سخنگوی نیروهای مسلح عراق تاکید کرد: این روند موجب می شود که دولت عراق بیش از هر زمان به سمت پایان ماموریت این ائتلاف حرکت کند که به عامل بی ثباتی در عراق تبدیل شده و این کشور را به کشیده شدن به سمت چرخه درگیری تهدید می کند. نیروهای مسلح به وظایف خود براساس قانون اساسی مبنی بر حفظ امنیت عراقی ها و خاک عراق از هرگونه تهدید عمل می کنند./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها