نزاع نسنجیده اروپا با انصارا...

کد خبر: 1276159

در حالی که کشورهای اروپایی پیشتر با سر باز زدن از حضور در ائتلاف آمریکایی در دریای سرخ مخالفت خود را با تشدید تنش در دریای سرخ نشان داده بودند، اکنون با چرخشی آشکار «ائتلاف سپر» را تشکیل داده اند

نزاع نسنجیده اروپا با انصارا...

یمنی‌ها وارد فاز غرق کردن کشتی‌های آمریکایی و انگلیسی شده‌اند. انصارا... سه روز پیش و پس از آن‎که وارد کردن انصارا... به لیست گروه‌های تروریستی آمریکا عملیاتی شد، با انتشار بیانیه‌ای آمریکا و انگلیس را در لیست دشمنان یمن قرار داد و تاکید کرد از این زمان هیچ شناور آمریکایی، اسرائیلی و انگلیسی حق عبور از باب المندب و دریای سرخ‌ را ندارند و تمام منافع آن‎ها هدف قرار می‌گیرد.حالا که غرق کردن کشتی‌های دشمن وارد مرحله عملیاتی شده، ارتش این کشور از موشک‌های سنگین‌تر و پهپادهای قدرتمندتر برای غرق کردن کشتی‌های دشمن استفاده می‌کند. این تصویر، لحظه تاریخی غرق شدن کشتی انگلیسی است که دو شب پیش هدف موشک‌های سنگین ارتش یمن قرار گرفت.

 

گروه بین الملل-با اعزام ناوگان نظامی آمریکا و متحدانش به آب‌های دریای سرخ و شروع موجی از حملات هوایی و دریایی به یمن طی یک ماه گذشته، تنش‌ها در این منطقه به شدت افزایش یافته و همین امر امنیت دریانوردی را در این شاهراه تجاری بین المللی بیش از پیش به مخاطره انداخته است. همین موضوع موجب تحت شعاع قرار گرفتن منافع اقتصادی بسیاری از کشورها و افزایش نگرانی‌های جهانی از تداوم تحولات متأثر و مرتبط با جنگ در غزه به‎ویژه در دریای سرخ شده است.در این میان اتحادیه اروپا که تا پیش از این اعلام کرده بود که در مأموریت ائتلاف به اصطلاح نگهبان رفاه به رهبری آمریکا حضور نخواهد یافت و راه حل تنش‌آمیز کاخ سفید را ناکارآمد می‌دانست، اکنون در چرخشی 180 درجه‌ای نسبت به مواضع گذشته از ارسال ناوگان نظامی به دریای سرخ و شروع مأموریت تأمین امنیت دریانوردی، اما به طور مستقل و غیرمرتبط با ائتلاف آمریکایی خبر داده است. رویترز به تازگی گزارش داد که کشورهای اتحادیه اروپا در اوایل این هفته طرحی را برای یک مأموریت امنیتی دریایی که به طور مستقل عمل می‎کند در دستور کار قرار می‌دهند. به گزارش رویترز، در صورت تصویب این طرح، ایتالیا و فرانسه که از قبل کشتی‌هایی در این منطقه دارند، به آلمان می‌پیوندند تا اولین کشتی‌هایی باشند که به مأموریت اتحادیه اروپا کمک می‌کنند. مقامات اروپایی گفته‌اند که این مأموریت از  (19 فوریه) 30 بهمن آغاز شده است. تاکنون تنها پنج کشور عضو به طور علنی اعلام کرده اند که در این ماموریت شرکت خواهند کرد: بلژیک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا. البته فرانسه و ایتالیا در حال حاضر کشتی های نظامی در منطقه دارند و بلژیک و آلمان نیز گفته اند که کشتی های جنگی را برای مشارکت در ماموریت اتحادیه اروپا می فرستند. در اوایل فوریه، یک ناوچه آلمانی برای پیوستن به ماموریت اتحادیه اروپا فرستاده شد.یکی از مقامات اتحادیه اروپا روز جمعه گفت که این اتحادیه قصد دارد این مأموریت را - به نام "اسپیدز" (به معنای یونانی سپر) در عرض «چند هفته» با حداقل چهار کشتی راه اندازی کند.به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مقام اتحادیه اروپا گفت که فرمانده کل این مأموریت یونانی خواهد بود و افسر ارشد کنترل عملیاتی در دریا بر عهده ایتالیاست.

مأموریت ناسازگار با امنیت

در حالی که سر باز زدن کشورهای اروپایی از حضور در ائتلاف آمریکایی در دریای سرخ از سوی تحلیلگران به عنوان درک مقامات اروپایی از تنش‌آفرین بودن اقدام واشنگتن در میلیتاریزه کردن دریای سرخ و ناکارآمدی این اقدام در بازگرداندن امنیت به منطقه ترجمه شده بود، اکنون رهبران قاره سبز به دنبال آن هستند تا تصمیم اخیر خود را متفاوت از استراتژی ائتلاف آمریکایی و با ماهیت متفاوت نشان دهند. در این رابطه جوزف  بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده که رویکرد این اتحادیه فقط تدافعی است و ناوهای نظامی آن‎ها تنها موظف به محافظت از کشتی های تجاری و رهگیری حملات خواهند بود، اما در حملات زمینی علیه یمنی‌ها شرکت نخواهند کرد.مطمئناً این گونه مواضع نشان از نگرانی مقامات بروکسل از واکنش تند انصارا... یمن دارد که اگرچه بارها تأکید کرده که در حمایت از کمپین فشار بر رژیم صهیونیستی برای پایان دادن به کشتار و جنایت در غزه، تنها کشتی‌های به مقصد و مرتبط با این رژیم را هدف مشروع نظامی تلقی می‌کند اما مقامات صنعا همچنین به متحدان غربی رژیم هشدار داده اند که هر کشوری را که اقدام به اعزام ناو جنگی به دریای سرخ و مقابله با عملیات دریایی یمن بکند نیز نیروی دشمن دانسته و کشتی‌های نظامی و غیرنظامی مرتبط با آن کشور را در لیست اهداف نظامی خود قرار می‌دهد.

خراسان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها