واکنش وزارت دفاع آلمان به کالمه شنود شده بین افسران ارشد ارتش

کد خبر: 1278380

در حالی که وزارت دفاع آلمان از احتمال استفاده از یک خط ارتباطی ناایمن برای گفتگو توسط افسران نیروی هوایی ارتش که مورد شنود قرار گرفته اند خبر داده، فشارها از طرف اپوزیسیون بر صدر اعظم آلمان افزایش یافته است.

واکنش  وزارت دفاع آلمان به کالمه شنود شده بین افسران ارشد ارتش

در حالی که وزارت دفاع آلمان از احتمال استفاده از یک خط ارتباطی ناایمن برای گفتگو توسط افسران نیروی هوایی ارتش که مورد شنود قرار گرفته اند خبر داده، فشارها از طرف اپوزیسیون بر صدر اعظم آلمان افزایش یافته است.

پس از اعلام روسیه درباره مکالمه شنود شده بین افسران ارشد ارتش آلمان درباره استفاده احتمالی از موشک کروز تاروس در اوکراین، الکساندر دوبرینت، رهبر گروه منطقه ای حزب سوسیال مسیحی در اپوزیسیون خواستار بیانیه ای از اولاف شولتز صدراعظم آلمان شد.

وی تاکید کرد که شولتز باید شخصا در پارلمان آلمان توضیح دهد و در این شرایط تشکیل یک کمیته تحقیقاتی را نمی‌توان رد کرد.

دوبرینت به اشپیگل گفت: این مسئله عجیب بود که مکالمات مربوط به امنیت آشکارا توسط روس‌ها شنود می‌شود. وی همچنین خاطرنشان کرد که شولتز ممکن است رد کردن ارائه موشک های تاروس به اوکراین را با ارائه نادرست توجیه کرده باشد. هر دو باید در اسرع وقت شفا سازی شوند.

شخص اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان البته در حاشیه سفرش به رم گفت که وضعیت "بسیار جدی" است و باید با دقت، فشرده و سریع شفاف سازی شود.

در گفتگوی منتشر شده توسط رادیو تلویزیون دولتی روسیه، چهار افسر ارشد ارتش آلمان از جمله اینگو گرهارتز، رئیس نیروی هوایی، در مورد سناریوهای احتمالی استقرار موشک کروز آلمانی تاروس در صورت تحویل به اوکراین صحبت می کنند.

طبق گزارش های رسانه ها، ممکن است از یک خط محافظت شده در طول این کنفرانس حساس و مهم استفاده نشده باشد. بر اساس اطلاعات خبرگزاری آلمان افسران از طریق اپلیکیشن ارتباطی وبکس با یکدیگر صحبت کردند.

نشریه بیلد به نقل از محافل امنیتی نوشت، وبکس به نوبه خود از طریق تلفن ثابت دفتر بوندسوهر به تلفن های همراه سربازان ارسال شد. سخنگوی وزارت دفاع به این روزنامه گفت: با توجه به محتوایی که آشکارا مورد بحث قرار گرفت، نشانه هایی وجود دارد که از یک وسیله ارتباطی ناامن استفاده شده است. این موضوع از جمله مسئله ای برای بررسی های بیشتر است.

به نوشته این روزنامه، سطح امنیتی جزئیات مورد بحث همچنان در حال بررسی است.

اوکراین ماه هاست که خواستار تحویل موشک کروز تاروس به آلمان است. با این حال، شولتز تاکنون این موضوع را رد کرده است. او تصمیم خود را اینگونه توضیح می دهد که آلمان ممکن است با این اقدام به جنگ اوکراین کشیده شود. با این حال، بسیاری از کارشناسان این مسئله را رد می‌کنند که این اتفاق بیفتد و به این موضوع اشاره می‌کنند که نیروهای اوکراینی می‌توانند خود این موشک ها را عملیاتی و برنامه‌ریزی کنند.

"رودریش کیزوتر"، سیاستمدار دفاعی حزب اپوزیسیون دموکرات مسیحی نیز اعلام کرده "باید روشن شود که چرا صدراعظم با ادعاهای نادرست ارسال تاروس به اوکراین را رد می کند.

نوربرت روتگن، سیاستمدار خارجی حزب دموکرات مسیحی نیز به آسیب جدی به شخص شولتز اشاره کرده و گفت: این سؤال مطرح می‌شود که «چرا سرویس مخفی روسیه و شاید حتی یک مقام بالاتر با انتشار این مکالمه در حال حاضر این همه آسیب به صدراعظم فدرال وارد می‌کنند».

نحوه دستیابی روسیه به این فایل ضبط شده اکنون توسط سرویس ضد جاسوسی نظامی (MAD) در حال بررسی است. بر اساس اطلاعات خبرگزاری آلمان افسران از طریق اپلیکیشن ارتباطی وبکس با یکدیگر صحبت کردند. این روزنامه به نقل از محافل امنیتی نوشت که از هیچ خط حفاظتی استفاده نشده است.

در این شرایط سیاستمداران احزاب مختلف خواستار اقدامات احتیاطی بهتر امنیتی نه تنها برای ارتش آلمان شده اند. آگنیسکا بروگر، نایب رئیس فراکسیون حزب سبز در پارلمان آلمان که متخصص در مسائل امنیتی است، نسبت به اقدامات خرابکارانه روسیه در ماه های آینده هشدار داد.

او به «اشپیگل» گفت: «رویدادهای چند روز اخیر یک بار دیگر نشان می‌دهد که چگونه ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهور) تلاش می‌کند تا از طریق اطلاعات نادرست، بی‌ثبات‌سازی و جاسوسی تأثیر منفی گسترده‌ای بر جامعه باز ما، به‌ویژه در آلمان بگذارد. این در سال پر از انتخابات مهم افزایش خواهد یافت، بنابراین ما باید برای آن در سیاست، رسانه و جامعه خیلی بهتر آماده شویم.

بهر حال به گزارش رسانه ها، گفته می شود رسوایی شنود در نیروی هوایی به این دلیل است که از خط حفاظتی برای کنفرانس افسران مربوطه استفاده نشده است.

سیاستمداران امنیتی خواستار رسیدگی به این مسئله شده اند. ماری آگنس استراک زیمرمان، رئیس کمیته دفاعی پارلمان در این باره گفت: «ما نیاز فوری به افزایش امنیت و ضد جاسوسی خود داریم زیرا آشکارا در این زمینه آسیب پذیر هستیم». یوهان وادفول، معاون رهبر گروه پارلمانی اتحادیه احزاب متحد مسیحی هم از دولت فدرال خواست تا مقررات حفاظت از ارتباطات را تشدید کند.

کنستانتین فون نوتز، سیاستمدار حزب سبز به RND گفت: "این سوال مطرح می شود که آیا این یک رویداد یکباره است یا یک مشکل امنیتی ساختاری." رئیس کنترل پارلمان خواستار "روشن شدن فوری همه اطلاعات پیشینه" شده است.

مسئله حساس اینجا است که صحبت از حضور بریتانیایی ها در مورد استفاده از موشک های کروز سایه طوفان آنها به اوکراین هم در این مکالمه شنود شده وجود داشته است. این در حالی است که به تازگی در انگلیس به دلیل بیانیه صدراعظم اولاف که برخی آن را یک بی احتیاطی تفسیر کردند، خشم ایجاد شده بود.

این مقام آلمانی گفت: «آنچه انگلیسی‌ها و فرانسوی‌ها در زمینه کنترل هدف و همراهی کنترل هدف انجام می‌دهند، در آلمان قابل انجام نیست. او موضوع را باز گذاشت که دقیقاً منظورش از آن چیست. با این حال، این جمله توسط برخی به عنوان نشانه ای درک شد که فرانسوی ها و انگلیسی ها از روند کنترل موشک های کروز طوفان سایه و اسکالپ خود که به اوکراین تحویل داده شدند، با نیروهای خود حمایت می کنند.

سخنگوی ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا بلافاصله این موضوع را تکذیب کرد و گفت: «استفاده اوکراین از سامانه موشکی دوربرد طوفان سایه و فرآیند انتخاب هدف بر عهده نیروهای مسلح اوکراین است».

آلمان منتظر افشای ابعاد شکاف اطلاعات امنیتی تازه خود است

مقامات آلمانی امیدوارند که به زودی به نتایج مربوط به تحقیقات در خصوص درز اطلاعات طرح حمله به پل کریمه دسترسی پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، یک رسانه آلمانی اعلام کرد مقامات دولت برلین امیدوارند ابعاد درز اطلاعات امنیتی ارتش درباره دست داشتن در جنگ اوکراین به زودی روشن شود.

روزنامه «بیلد» آلمان روز یکشنبه گزارش داد که مقامات آلمان امیدوارند که نتایج تحقیقات در مورد مکالمه فاش شده مقامات عالی رتبه ارتش این کشو آلمان در مورد حمله احتمالی به پل کریمه با استفاده از موشک های تاروس به زودی در دسترس قرار گیرد.

به نوشته این روزنامه آلمانی، دولت برلین امیدوار است ظرف چند روز از چگونگی این نشت اطلاعات امنیتی مطلع شود و سپس در مورد اقدامات مناسب تصمیم گیری کند.

روزنامه بیلد نوشت با توجه به ابعاد امنیت ملی موضوع، «اولاف شولتز» صدراعظم آلمان تصمیم گیری در این خصوص را بر عهده گرفته است. صدراعظم آلمان قصد دارد با «بوریس پیستوریوس» وزیر دفاع این کشور درباره اقدامات احتمالی گفتگو کند.

مارگاریتا سیمونیان، سردبیر شبکه تلویزیونی راشاتودی روز جمعه نسخه متنی فایل صوتی مکالمه بین چهار افسر نیروی هوایی آلمان شامل ژنرال اینگو گِرهالتس را منتشر کرد و مدعی شد که این فایل را از مقامات سرویس امنیتی روسیه به دست آورده است.

افسران آلمانی در این فایل ۳۸ دقیقه‌ای که تاریخ آن ۱۹ فوریه قید شده است، در باره جزئیات عملیاتی و اهداف موشک‌های دوربرد «تاروس» که آلمان قرار است به اوکراین ارسال کند، بحث می‌کنند و این مکالمه با لحنی انجام می‌شود که به نظر می‌رسد همه موضوعات مورد توافق قرار گرفته و علاوه بر این، درباره «نحوه انکار منطقی ماجرا به گونه‌ای که عدم عبور آلمان از خط قرمز رویارویی مستقیم توجیه شود» نیز بحث شده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها