آغوش باز امریکا برای رقیب بی‌بی

کد خبر: 1278906

در میانه اختلافات ایالات متحده و رژیم صهیونیستی سفر بنی‌گانتس، رقیب سیاسی بنیامین نتانیاهو به ایالات متحده بدون اطلاع نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی جنجال‌های بسیاری را به راه انداخته و اطرافیان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را خشمگین کرده است.

آغوش باز امریکا برای رقیب بی‌بی

در میانه اختلافات ایالات متحده و رژیم صهیونیستی سفر بنی‌گانتس، رقیب سیاسی بنیامین نتانیاهو به ایالات متحده بدون اطلاع نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی جنجال‌های بسیاری را به راه انداخته و اطرافیان نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را خشمگین کرده است. به عقیده تحلیلگران عبری گمان می‌رود که این سفر برای کاهش تنش‌های به وجود آمده میان رژیم صهیونیستی و امریکا ترتیب داده شده باشد، چرا که حوصله کاخ سفید روزبه‌روز از عملکرد نتانیاهو در پیشبرد جنگ غزه بیشتر سر می‌رود.

واکنش‌های داخلی صهیونیست‌ها

تایمز اسرائیل به نقل از یک مقام صهیونیستی نوشت نتانیاهو در واکنش به این سفر به سفارت اسرائیل در واشنگتن دستور داده تا در طول اقامت وزیر کابینه جنگ در آن شهر هیچگونه همراهی با وی نکنند. همچنین اسموتریچ، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی وی را حلقه ضعیفی برای رژیم نامید و گفت که او با میزبانی از «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، طرح تشکیل کشور فلسطین را ترویج می‌کند. او معتقد است دولت امریکا قصد دارد با کمک گانتس در کابینه و جامعه صهیونیستی «گند بالا آورده» و اختلاف ایجاد کند.

دیدار با کاملا هریس

بنی‌گانتس در اولین دیدار خود بعد از ورود به واشنگتن با هریس ملاقات کرد. معاون رئیس‌جمهور امریکا در این دیدار بار دیگر بر حمایت واشنگتن از جنایات صهیونیست‌ها در غزه تأکید کرد و ابراز داشت که تعهد واشنگتن نسبت به امنیت رژیم صهیونیستی تزلزل‌ناپذیر است. در ادامه برنامه بنی‌گانتس، وی قرار است با جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و شماری از نمایندگان از دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره دیدار داشته باشد. همچنین بنابر برخی گزارش‌ها او قصد دارد بعد از امریکا به انگلیس سفر کند.

نتانیاهو باز هم در بایکوت!

اما موضوع بی‌اطلاعی‌های نتانیاهو به این مورد ختم نشده و طبق گزارش منابع عبری او حتی از موضوع فراخواندن سفیر رژیم صهیونیستی از سازمان ملل برای مشورت خبر ندارد. یسرائیل کاتس، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در اعتراض به اقدامات سازمان ملل به گلعاد آردان، نماینده‌ رژیم در سازمان ملل دستور داد تا فوراً برای مشورت و گفت‌وگو درباره تلاش سازمان ملل برای نادیده گرفتن گزارشی درباره حماس و حامیانش درخصوص وقایع روز هفتم اکتبر به اسرائیل بازگردد. با توجه به شواهد موجود به نظر می‌آید که کابینه جنگ رژیم صهیونیستی، فراتر از اختلافات دچار هرج و مرج شده و مقامات به طور مستقل تصمیمات خود را اجرایی می‌کنند.

تنش‌های فزاینده بین مقامات رژیم صهیونیستی

سفر بی‌خبر بنی‌گانتس، نمودی از اختلافات گسترده هم میان مسئولان رژیم و هم بین کاخ سفید و دولت نتانیاهو است به طوری که امریکا برای پیشبرد مقاصدش از نخست‌وزیر سابق میزبانی کرده است. طبق گزارش رسانه‌های صهیونیستی، گانتس و نتانیاهو از ابتدای جنگ غزه درباره نحوه مدیریت این جنگ، پرونده اسیران صهیونیست و مرحله پساجنگ غزه با هم اختلاف نظر شدیدی دارند و حالا این سفر ناهماهنگ بنی‌گانتس، اختلافات میان او و نتانیاهو را تشدید خواهد کرد. رسانه‌های عبری از اختلافات گسترده در میان مقامات رژیم صهیونیستی در ابعاد مختلف بویژه بر سر توافق جدید برای تبادل اسرا، گزارش می‌دهند. در جدیدترین اخبار، شبکه ۱۲ تلویزیون نوشت که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم و یوآو گالانت وزیر جنگ به دلیل وجود اختلافات به ندرت با یکدیگر صحبت می‌کنند. یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون رژیم صهیونیستی هم که از ابتدای جنگ بارها نتانیاهو را مورد انتقاد قرار داده، در آخرین اظهاراتش او را بی‌اهمیت به مسائل اسرائیل دانسته است.

 الجزیره در رابطه با اختلافات امریکا و نتانیاهو نوشت تنش‌های لفظی در جریان مکالمات تلفنی بایدن و نتانیاهو، طی هفته‌های اخیر در خصوص جنگ علیه نوار غزه و دیگر مسائل مانند موضوع آتش‌بس موقت که اوج خود رسیده، افزایش یافته است. همچنین این تنش‌ها در نشست‌های آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا با مقامات صهیونیستی در جریان سفر به تل‌آویو دیده شده است.

اختلافات پوشالی امریکا و رژیم صهیونیستی

 با وجود این، اما تلقی اختلاف بین امریکا و رژیم صهیونیستی به معنای تغییر رویکرد در جنگ نیست و هدفگذاری و شیوه دستیابی به اهداف هر دو در انطباق کامل قرار دارد. تعبیر واقعی از اختلافات میان این دو به چگونگی اتخاذ تصمیماتی برمی‌گردد که با کاستن از هزینه‌های رژیم به تثبیت جایگاه سیاسی آن ختم شود.

 لفاظی‌های واشنگتن در جنگ غزه به نمایشی برای مهار فضای ضدامریکایی در سطح جهان و فروکاستن از خشم بین‌المللی علیه خود می‌ماند. زیرا انتقادات و اعتراضات پس از حمایت‌های بی‌بدیل مالی و سیاسی امریکا از جنایات رژیم صهیونیستی ادعاهای حقوق بشری و دفاع از ارزش‌های انسانی این کشور را به چالش کشانده است. حتی در داخل امریکا نیز صداهای اعتراضی از سیاست‌های جو بایدن، رئیس‌جمهور در آستانه انتخابات در میان رأی‌دهندگان امریکایی بویژه مسلمانان و نسل جوان به متغیر مهمی در تعیین سرنوشت انتخابات بدل شده است.

بر همین اساس، واشنگتن که در پیگیری سیاست‌هایش در قبال رژیم صهیونیستی دچار ضعف نفوذ در جامعه جهانی شده اکنون لازم می‌بیند که با ژست‌های انسان‌دوستانه چهره خود را ترمیم کند. ارسال هوایی ملزومات اولیه برای مردم غزه و تلاش برای متقاعد کردن کشورهای جهان و اعراب برای تشکیل دولت مستقل فلسطینی از نمونه‌های این دیدگاه است. به همین دلیل بود که کاملا هریس از گانتس خواست، با همکاری ایالات متحده امریکا و شرکای بین‌المللی به‌ منظور افزایش جریان انتقال کمک‌های انسانی به غزه و توزیع امن این کمک‌ها بین نیازمندان تدابیر بیشتری اتخاذ کند.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها