توضیح آنکارا درباره دو عامل حمله تروریستی مسکو

کد خبر: 1281991

یک منبع اطلاعاتی ترکیه اعلام کرد دو نفر از افراد دستگیر شده دررابطه با حمله تروریستی روز جمعه در مسکو اخیراً سفری به ترکیه سفری داشته‌اند، اگرچه افکار افراط‌گرایانه آنها پیشتر شکل گرفته بوده است.

توضیح آنکارا درباره دو عامل حمله تروریستی مسکو

به گزارش نیویورک‌تایمز، روز گذشته (سه‌شنبه) یک افسر اطلاعاتی ترکیه که هویت او فاش نشد، اعلام کرد دو نفر از افرادی که در ارتباط با حمله تروریستی روز جمعه به سالن کنسرتی در حومه مسکو دستگیر شده‌اند، چند هفته قبل از وقوع حمله مدتی را در استانبول سپری کرده‌اند.

روز گذشته (سه‌شنبه) ‌علی یرلیکایا وزیر کشور ترکیه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) نوشت که دولت این کشور از ماه ژوئن (تیر) ۱۴۷ نفر را به اتهام همکاری با «داعش» در شهرهای مختلف ترکیه دستگیر کرده است.

یرلیکایا اطلاعاتی درباره اینکه چند نفر از این تعداد بعد از وقوع حمله تروریستی روز جمعه در مسکو دستگیر شده‌اند و یا چند نفر از دستگیرشدگان احتمال ارتباط داشتن با این حمله را دارند، ارائه نکرده است.

این منبع اطلاعاتی درباره ارتباط داشتن سیدرکرامی راشابالیزودا شمس‌الدین فریدونی دو مظنون دستگیر شده با حمله تروریستی روز جمعه مسکو در زمان حضور ترکیه اظهارنظر نکرد، اما افزود: به‌نظر سرویس اطلاعاتی ترکیه این افراد قبل از ورود و حضور در ترکیه دارای افکار افراط‌گرایانه بوده‌اند.

هر دو فرد مورد اشاره ملیت تاجیکستانی داشته و به‌عنوان کارگران مهاجر در روسیه زندگی می‌کردند.

راشابالیزودا در تاریخ ۵ ژوئیه وارد استانبول شده و مدت ۱۶ روز در هتلی در منطقه «فاتح» این شهر اقامت داشته است. فریدونی در تاریخ ۲۰ فوریه تحت عنوان منقضی شدن روادید روسیه خود وارد ترکیه شده و طی مدت ۶ روز اقامت در استانبول تصاویری از خود در محل اقامتش که به‌نظرمی‌رسد مسجدی در منطقه «فاتح» است، منتشر کرده است.

ترکیه باوجود عضویت در «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) درطول جنگ اوکراین روابط حسنه با مسکو را حفظ کرده است.

در زمان اوج حملات «داعش» در سوریه و عراق، چند حمله تروریستی مرگبار نیز در خاک ترکیه رخ داد، اما تعداد این حملات در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها