هاآرتص: آمار منتشر شده توسط ارتش اسرائیل دروغ است

کد خبر: 1282643

یک رسانه عبری زبان با اشاره به آمار منتشر شده توسط ارتش رژیم صهیونیستی ادعای به شهادت رساندن حدود ۹ هزار نفر از مبارزان فلسطینی را بی پایه و اساس اعلام کرد.

 هاآرتص: آمار منتشر شده توسط ارتش اسرائیل دروغ است

یک رسانه عبری زبان با اشاره به آمار منتشر شده توسط ارتش رژیم صهیونیستی ادعای به شهادت رساندن حدود ۹ هزار نفر از مبارزان فلسطینی را بی پایه و اساس اعلام کرد.

روزنامه هاآرتص در گزارشی که در شماره امروز این رسانه منتشر شده به تحلیل ادعای ارتش رژیم صهیونیستی درباره کشتن حدود 9 هزار مبارز فلسطینی پرداخت و نوشت: بر اساس آمار و داده‌های اعلام شده توسط ارتش اسرائیل، از زمان آغاز جنگ در نوار غزه حدود 9 هزار فرد مسلح فلسطینی کشته شده‌اند، اما افسران و نظامیان و اعضای نهادهای امنیتی در گفتگو با هاآرتص تاکید کردند اکثر کسانی که با آتش نظامیان اسرائیلی کشته شده‌اند غیر نظامی بوده و هیچ خطر یا تهدیدی را برای ارتش نظامیان اسرائیلی ایجاد نمی‌کردند.

یانیف کوپیتز خبرنگار روزنامه هاآرتص در این گزارش آورده است، شاید بتوان تنها گناه این غیر نظامیان را عبور از خط فرضی دانست که ارتش اسرائیل برای خود ترسیم کرده و از این طریق به خود اجازه می‌دهد تا هر فردی که از این خط عبور کند را مورد هدف قرار بدهد.

در این گزارش آمده است: ظاهرا باز هم ما با یک پیام روتین از سوی سخنگوی ارتش اسرائیل روبرو هستیم، بعد از شلیک موشکی که از نوار غزه به سوی عسقلان صورت گرفت و ارتش اعلام کرد محل شلیک شناسایی و عامل آن از طریق یک پهپاد کشته شد، ارتش سرائیل این آمار را ردیف کرد تا اعلام کند چند نفر از اعضای حماس را به قتل رسانده است.

اما یک هفته و نیم قبل از آن فیلم مستند دیگری از یک حادثه توسط شبکه الجزیره منتشر شد، در آنجا یک نفر نبود بلکه چهار نفر دیده می‌شدند که با لباس‌های غیر نظامی در یک جاده خاکی عریض در منطقه خان یونس در حرکت بودند، هیچ کس اطراف آنها نبود، فقط ویرانه‌های خانه‌‌هایی که روزگاری مردمی در آن زندگی می‌کردند به چشم می‌خورد، تا آنکه سکوت وحشتناک آن لحظات با یک انفجار مهیب شکسته شد حداقل دو نفر از این افراد کشته شدند و دو نفر دیگر سعی کردند به راه خود ادامه دهند، شاید تصور کردند که نجات یافتند اما چند ثانیه بعد یک بمب دیگر در کنار یکی از آنها منفجر شد و او نیز روی زانویش نشست، صدای انفجار دیگری به گوش رسید و دود و آتش از محل وقوع آن به هوا برخواست.

بعد از افشای این ویدئو، سخنگوی ارتش اعلام کرد که این تصاویر در اختیار کمیته تحقیقی در ارتش قرار گرفت تا مورد بررسی قرار بگیرد، یک افسر عالی رتبه ارتش هم به هاآرتص خبر داد که این یک حادثه بسیار بد محسوب می‌شود، زیرا این افراد اصلا مسلح نبودند و هیچ خطری برای نیروهای ما ایجاد نمی‌کردند، هرجا هم که می‌رفتند تهدیدی محسوب نمی‌شدند.

به اعتراف این رسانه عبری زبان، این تنها یک مثال از نحوه کشته شدن فلسطینیان به دست ارتش اسرائیل در نوار غزه است و البته روشی که این کشته ها با آن سرشماری می‌شوند.

ارزیابی‌های موجود شمار کشته‌های(شهیدان) فلسطینی طی جنگ را بیش از 32 هزار نفر اعلام می‌کند و بر اساس آمار ارتش (فقط) حدود 9 هزار نفر از آنها افراد مسلح بودند، اما به گفته فرماندهان ارشد ارتش اسرائیل چه پایور و چه احتیاط که با هاآرتص سخن گفتند، شک و تردیدهای زیادی درباره صحت این رقم هم وجود دارد و هیچ دلیلی برای اطمینان از اینکه این تعداد هم افراد مسلح بودند وجود ندارد.

نویسنده سپس می‌افزاید: ارقام اعلام شده توسط ارتش مسئله محرمانه‌ای نیست، بلکه بر عکس در روزهای اخیر ارتش اسرائیل آن را به عنوان داده‌ای برای فخر فروشی اعلام و تلاش می‌کند از طریق آن چهره‌ای پیروی برای خود بسازد، چهره یک پیروزی که از زمان آغاز جنگ آن را محقق کرده است، اما به گفته یکی از افسران بلند پایه فرماندهی منطقه جنوب که از چند و چون اوضاع کاملا مطلع است، این چهره پیروزی هم واقعیت ندارد.

او می‌افزاید: بسیار شگفت انگیز است که بعد از هر فعالیتی شاهد آن هستیم که ارتش اسرائیل فورا گزارش‌‌هایی در مورد شمار افراد تروریستی (رزمندگان مقاومت) که توسط نیروهای ما کشته شده‌اند منتشر می‌کند، بعد از شش ماه از جنگ دیگر هوش و ذکاوت زیادی نمی‌خواهد که بدانیم خبری از هیچ تروریستی در منطقه نیست، امروز ما با صدها و شاید ده‌ها مرد مسلح مواجه هستیم که در کوچه‌های خان یونس یا جبالیا اسلحه به دست در حال درگیری هستند، پس چه تصوری می‌توان از درگیری‌های نوار غزه داشت؟

به گفته یک افسر احتیاط که در آنجا حضور داشت: معمولا یک، دو یا سه فرد مسلح(رزمنده مقاومت) در یک ساختمان پنهان شده‌اند و با وسایل مختلف محل اختفای آنها را کشف و با هواپیمای بدون سرنشین مورد هدف قرار می‌دهیم.

معمولا هم بعد از آن فرمانده واحد تعداد افراد مسلح کشته شده را به اطلاع فرماندهی می‌رساند، این یک تحقیق مستند نیست که نیازمند شناسایی افراد کشته شده باشیم بلکه فقط می‌پرسند چند نفر را کشتید و ما هم عددی را که فکر می‌کنیم کشتیم اعلام می‌کنیم.

هاآرتص در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به کشته شدن 3 اسیر اسرائیلی که به رغم سخن گفتن به زبان عبری و برداشتن پرچم سفید کشته شدند می‌نویسند، در واقع محیط جنگی یک اصطلاح محوری در جنگ ما است و به منطقه‌ای اطلاق می‌شود که نیروهای ارتش اسرائیل در آن متمرکز می‌شوند، معمولا هم یک خانه خالی است تا بعد از آن منطقه محیط آن منطقه بسته نظامی محسوب شده ولی هیچ نشانه هشداری در این رابطه قرار داده نمی‌شود.

اصطلاح دیگری که در این جنگ به کار گرفته شده، مناطق نابودی است، و به معنای خطوط قرمزی است که اجازه داده نمی‌شود هیچ فردی از آن عبور کند و به غیر از نیروهای ارتش اسرائیل هر کسی از این خطوط عبور کند نابود می‌شود.

این مناطق از قبل اعلام نمی‌شود بلکه بر اساس بر آورد نیروهای مستقر مشخص و هر فردی که از این خط فرضی قرمز عبور کند جان خود را از دست می‌دهد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها