پیشنهاد جدید میانجی‌ها برای آتش‌بس سه مرحله‌ای در غزه

کد خبر: 1284263

میانجی‌ها در آخرین دور مذاکرات در قاهره پیشنهاد جدیدی برای برقراری آتش‌بس در غزه طی سه مرحله ارائه کردند.

پیشنهاد جدید میانجی‌ها برای آتش‌بس سه مرحله‌ای در غزه

 میانجی‌ها در آخرین دور مذاکرات در قاهره پیشنهاد جدیدی برای آتش‌بس در سه مرحله ارائه کردند.

الجزیره به نقل از منابع آگاه نوشت: این طرح پیشنهادی شامل بازگشت غیرنظامیان آواره غیرمسلح به شمال نوار غزه است، بدون اینکه تعداد آنها مشخص شود.

به نوشته الجزیره، این طرح پیشنهادی شامل موافقت با بازگشایی خیابان های الرشید و صلاح الدین توسط «اسرائیل» و استقرار نیروهایش در فاصله ۵۰۰ متری این خیابان‌های غزه است.

منابع آگاه تأکید کردند این پیشنهاد شامل کمک رسانی روزانه ۵۰۰ کامیون به نوار غزه از جمله محور شمال باریکه است.

این پیشنهاد همچنین شامل آزادی ۹۰۰ اسیر فلسطینی از جمله ۱۰۰ زندانی محکوم به حبس ابد در مرحله اول است. مرحله دوم شامل آزادی تمامی اسرای اسرائیلی و تکمیل مذاکرات برای بازگشت به آتش بس پایدار است.

بر اساس این گزارش، این طرح پیشنهاد همچنین شامل آزادی زنده ۴۰ اسیر صهیونیست در مرحله اول است./ایسنا

مقام حماس: اطلاعات و اخبار رژیم صهیونیستی درباره مذاکرات صحت ندارد

«سامی ابوزهری» از رهبران جنبش حماس فلسطین دوشنبه شب گفت:آنچه درباره پیشرفت در مذاکرات در رسانه‌ها می‌شنویم، مانور [مطبوعاتی رژیم] است و هیچ ارتباطی با واقعیت ندارد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری «سما» فلسطین، ابوزهری افزود که رژیم صهیونیستی با پذیرش هرگونه خواسته حماس مخالفت کرده است.

وی افزود: اسرائیل درباره بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه اهداف خاصی رادنبال می کند و تلاش دارد این موضوع بصورت محدود و مشروط باشد.

این مقام حماس همچنین تأکید کرد: گره واقعی مذاکرات، میزان پایبندی اسرائیل به توقف جنگ در غزه است.

ابوزهری ادامه داد: اسرائیل به دنبال اجرای آتش‌بس فقط تا زمان تبادل اسراست و پس از آن به تجاوز خود ادامه خواهد داد.

وی فاش کرد: اسرائیل خیال می‌کند که مقاومت در وضعیت ضعف قرار دارد و می‌تواند شروط خود برای تبادل اسیر را تحمیل کند.

سی ان ان : سیا طرح جدیدی برای مذاکرات آتش بس جنگ غزه ارایه کرد

شبکه سی ان ان آمریکا دوشنبه شب به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) طرح جدیدی را برای پر کردن شکاف و خلأهای موجود در جریان مذاکرات برای آتش‌بس در غزه ارائه داده است.

به گزارش ایرنا به نقل از این شبکه آمریکایی، واشنگتن متمایل به بازگشت بدون قید و شرط آوارگان فسلطینی به شمال نوار غزه است اما رژیم صهیونیستی مخالفت می کند.

سی ان ان به نقل از منابعی که از آنها به «آگاه» تعبیر کرده است، افزود: آنچه اسراییل در جریان مذاکرات اخیر ارائه داده، پاسخگوی سوالات و خواسته‌های حماس نیست.

این درحالی است که شبکه الجزیره قطر امروز دوشنبه به نقل از منابع خود گزارش داد که طرف های میانجی در مذاکرات جاری قاهره با هدف پایان دادن به جنگ در نوار غزه، پیشنهاد آتش بس سه مرحله ای را مطرح کرده اند.

به گزارش ایرنا، این پیشنهاد شامل بازگشت آوارگان غیرنظامی و غیرمسلح به شمال نوار غزه، بدون اشاره به شمار آنهاست.

براساس پیشنهاد مذکور، رژیم صهیونیستی با بازگشایی خیابان الرشید و اتوبان سراسری شمالی جنوبی صلاح الدین در نوار غزه موافقت خواهد کرد و نیروهای این رژیم در فاصله ۵۰۰ متری این اتوبان مستقر خواهند شد.

مطابق یکی دیگر از بندهای این توافق، روزانه ۵۰۰ کامیون کمک های بشردوستانه وارد نوار غزه از جمله منطقه شمال غزه خواهد شد.

طرح توافق مذکور همچنین شامل آزادی ۹۰۰ اسیر فلسطینی از زندان های رژیم صهیونیستی در مرحله اول توافق خواهد بود که از جمله اسرا، ۱۰۰ اسیر محکوم به حبس ابد نیز آزاد خواهند شد.

بر پایه این گزارش، در مرحله دوم، کلیه اسرای صهیونیست آزاد خواهند شد و مذاکرات برقراری مجدد آتش بس دائمی به پایان خواهد رسید./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها