مسکو: انگلیس مذاکرات صلح اوکراین را خراب کرد

کد خبر: 1288069

سخنگوی کرملین گفت مراحل اولیه امضای توافق میان مسکو و کی‌یف طی شده بود اما لندن مانع آن شد.

مسکو: انگلیس مذاکرات صلح اوکراین را خراب کرد

 «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفت با وجود فشارهای غرب، چین می‌تواند از منافع ملی خود حفاظت کند و روسیه به تقویت همکاری خود با این کشور ادامه خواهد داد.

در روز جمعه «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفت چین نمی‌تواند به دنبال تقویت همکاری خود با اروپا باشد و درعین‌حال از بزرگ‌ترین تهدیدی که امنیت اروپا را نشان رفته (روسیه) ‌حمایت کند.

پسکوف در واکنش به تلاش‌های آمریکا برای قطع ارتباط پکن و مسکو گفت: «چین یک کشور کاملا مستقل است، کشوری قدرتمند که توان دفاع و حفاظت از منافع خود را دارد. چین شریک نزدیک ماست و همکاری‌های خود را افزایش خواهیم داد.»

او همچنین گفت مخالفت کی‌یف با ادامه‌دادن مذاکرات صلح در استانبول به‌دلیل فشارهای مستقیم انگلیس صورت گرفته است.

پسکوف در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا مسکو پس از نشست صلح استانبول در ۲۰۲۲ خواسته‌های جدیدی از اوکراین داشت، گفت: «به‌خوبی می‌دانیم که مراحل اولیه امضای توافق طی شده بود. همچنین همه به‌خوبی می‌دانند چه چیزی باعث شد اوکراینی‌ها به مذاکره ادامه نداده و امضای توافق را نهایی نکنند. به گفته نمایندگان اوکراین که در مذاکرات حضور داشتند، این اتفاق در نتیجه فشار مستقیم لندن افتاد.»

سخنگوی کرملین همچنین با بیان اینکه روسیه از حفظ ارتباطات میان ایروان و باکو استقبال می‌کند، گفت این گفت‌وگوها برای حل‌وفصل کامل مناقشات میان طرفین ضروری هستند.

او در پاسخ به اعتراضاتی که برخی شهروندان ارمنستان در مخالفت با امتیاز ارضی اخیر این کشور به جمهوری آذربایجان برگزار کرده‌اند، گفت: «نمی‌خواهیم دراین‌باره اظهارنظر کنیم. می‌دانید که ما طرفدار تداوم تماس‌های باکو و ایروان هستیم. ما معتقدیم این گفت‌وگوها برای تنش‌زدایی و حل‌وفصل نهایی مناقشات و حصول توافق بر سر معاهده صلح، ضروری هستند.»

پسکوف همچنین گفت گزارش روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» درباره مرگ «الکسی ناوالنی» منتقد کرملین در زندان از کیفیت بالایی برخوردار نبوده و استدلال‌های آن توخالی هستند.

این رسانه آمریکایی پیش‌تر با استناد به اظهارات منابع ناشناس گزارش داد آژانس‌های اطلاعاتی در ایالات متحده هیچ نشانه‌ای مبنی بر دست‌داشتن دولت روسیه در مرگ ناوالنی پیدا نکرده‌اند.

ناوالنی یکی از منتقدان جدی کرملین بود که در حصر از دنیا رفت. در پی درگذشت او، بسیاری از رسانه‌ها «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه را به دست‌داشتن در مرگ او متهم کردند.

پسکوف در اظهارات امروز خود هدف وال‌استریت ژورنال از انتشار این گزارش را جلب‌توجه خوانندگان دانست و گفت: «این گزارش را دیده‌ام. نمی‌توان گفت که سند باکیفیت و شایان توجهی است. این‌ها استدلال‌هایی توخالی هستند.»/ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها