استقبال ایرلند از تصویب قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل

کد خبر: 1290617

وزیر امور خارجه ایرلند با استقبال از تصویب قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد تصریح کرد که زمان تعیین سرنوشت مردم این کشور فرا رسیده است.

 استقبال ایرلند از تصویب قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل

وزیر امور خارجه ایرلند با استقبال از تصویب قطعنامه عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد تصریح کرد که زمان تعیین سرنوشت مردم این کشور فرا رسیده است.

مایکل مارتین با صدور بیانیه‌ای که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه ایرلند منتشر شد گفت: من از اینکه مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه عضویت فلسطین در این سازمان را با اکثریت قاطع، به تصویب رساند، استقبال می کنم و مفتخرم که ایرلند در حمایت از این قطعنامه و رأی مثبت آن، نقش رهبری ایفا کرد.

وی افزود: «جامعه بین‌الملل بایدبه صراحت اعلام کند که زمان اقدام‌های ملموس و غیرقابل بازگشت برای حمایت از حق برابر برای امنیت، عزت و تعیین سرنوشت برای مردم فلسطین و اسرائیل فرا رسیده است».

وزیر امور خارجه ایرلند اضافه کرد: من در مورد چالشی که تبدیل این قطعنامه به واقعیت خواهد داشت، دچار توهم نیستم، راه طولانی در پیش است اما در رای‌گیری دیروز، صدای جهان را شنیدیم که به صراحت اعلام کرد زمان آن فرا رسیده که فلسطین جایگاه واقعی خود را در میان ملت‌های جهان کسب کند.

به گزارش ایرنا، قطعنامه کشورهای گروه عربی درباره عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد دیروز در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۴۳ رای مثبت تصویب شد.

این قطعنامه به فلسطین حقوق و امتیازات ویژه ای می دهد و از شورای امنیت می خواهد درخواست فلسطین را برای تبدیل شدن به یکصدو نود و چهارمین عضو سازمان ملل متحد به طور مطلوب بازنگری کند.

فلسطین در حال حاضر ناظر غیرعضو است و سال‌هاست که برای عضویت کامل در این نهاد بین المللی تلاش می‌کند این تلاش ماه گذشته توسط آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل وتو شد.

با این وجود، مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نشست اضطراری خود به بررسی پیش‌نویس این قطعنامه پرداخت که به فلسطین عضویت کامل در آن را نمی‌دهد، اما به فلسطین حقوق و امتیازات بیشتری مانند پیوستن به سازمان‌ها و نهادهای مختلف سازمان ملل که فلسطین هم اکنون قادر به انجام آن نیست، می دهد.

با تصویب این قطعنامه فلسطین به عنوان کشوری واجد شرایط برای عضویت کامل به رسمیت شناخته شد.

اظهارات وزیر امور خارجه ایرلند درباره قطعنامه سازمان ملل متحد در حالی مطرح می‌شود که به گفته جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این کشور به همراه اسپانیا، مالت و اسلوونی قصد دارد تا ۲۱ می ۲۰۲۴ (۱ خرداد ۱۴۰۳) کشور مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها