روسیه: ۳۶ پهپاد، ۶ بالگرد و یک جنگنده ارتش اوکراین سرنگون شد

کد خبر: 1290783

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در شبانه‌روز گذشته سامانه‌های پدافندی ارتش این کشور ده‌ها پهپاد ارتش اوکراین را رهگیری و منهدم کردند.

روسیه: ۳۶ پهپاد، ۶ بالگرد و یک جنگنده ارتش اوکراین سرنگون شد

به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه امروز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای ارتش روسیه در شبانه‌روز گذشته ۶ بالگرد و ۳۶ پهپاد ارتش اوکراین را رهگیری و منهدم کردند.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است که «نیروهای عملیاتی، تاکتیکی، هوانوردی، توپخانه‌ای و موشکی نیروهای مسلح روسیه ۴ بالگرد ام‌آی ‌۲۴ را در منطقه مانفیلوکا و ۲ بالگرد دیگر را در منطقه دنیپروپترووسک سرنگون کردند و همچنین ۱۳۱ موضع نیروهای مسلح اوکراین هدف حملات ارتش روسیه قرار گرفت.»

در این بیانیه همچنین آمده است که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه ۳۶ پهپاد و یک جنگنده میگ ‌۲۹ متعلق به نیروی هوایی اوکراین را رهگیری و منهدم کردند.

وزارت دفاع روسیه ساعاتی پیش نیز اعلام کرد نیروهای این کشور پنج روستا را در منطقه «خارکیف» در شمال شرقی اوکراین تصرف کرده‌اند. این روستاها در جریان پاتک زمینی به ارتش اوکراین به تصرف مسکو درآمده و این در حالی است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین خواستار کمک نظامی فوری شده است.

وزارت دفاع روسیه اسامی این روستاها را «بوریسیوکا»، «اوگیرتسف»، «پِلِتنیفکا»، «پیلنا» و «استریلچا» اعلام کرده است. همچنین به گفته این نهاد، یک روستا نیز در منطقه دونتسک آزاد شده است.

وزارت دفاع اوکراین روز جمعه اعلام کرد که مسکو به منطقه خارکیف حمله‌ای غیرمنتظره کرده و به سمت منطقه‌ای مرزی که حدود دو سال پیش به عقب رانده شده بود، پیشروی‌هایی داشته است. اندکی بعد، فرماندهی ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهای زمینی روسیه پیشیبانی هوایی هم داشتند.

زلنسکی در نطق شبانه‌اش که دیشب منتشر شد، مدعی شد که نیروهای اوکراین، در حال انجام ضدحملاتی در روستاهای مرزی منطقه خارکیف هستند. وی گفت: مختل کردن برنامه حملات روسیه در اولویت است.

اولگ سینگوبوف، فرمانده منطقه خارکیف گفته است که در منطقه مرزی درگیری شدیدی جریان دارد و یک هزار ۷۷۵ نفر تخلیه شده‌اند. به ادعای وی «خطر عملیات زمینی» شهر خارکیف به عنوان دومین شهر بزرگ اوکراین را تهدید نمی‌کند. اما براساس منابع خبری جدید، مردم در گروه‌های چندین و چند نفری در حال فرار از منطقه مرزی هستند و خودروها و وَن‌ها با شمار زیادی از افراد و چمدان‌های سنگین پر شده‌اند./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها