رگبار باران و کاهش دما در راه است

کد خبر: 1180975

سازمان هواشناسی نسبت به رگبار باران و کاهش محسوس دما در ۱۳ استان وافزایش ارتفاع موج تا ۳.۵ متر در دریای خزر هشدار داد.

رگبار باران و کاهش دما در راه است

سازمان هواشناسی نسبت به رگبار باران و کاهش محسوس دما در ۱۳ استان وافزایش ارتفاع موج تا ۳.۵ متر در دریای خزر هشدار داد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبار باران، در ارتفاعات بارش برف، وزش باد شدید موقتی، کاهش محسوس دما، کاهش دید بر اثر بارندگی و پدیده مه و در مناطق مستعد با رعدوبرق جمعه (۲۹ مهرماه) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، اردبیل، گیلان، مازندران، شمال زنجان، شنبه (۳۰ مهرماه) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، کردستان، خراسان شمالی، ارتفاعات در استان‌های البرز و تهران ویک‌شنبه  (اول آبان ماه) در استان‌های شمال آذربایجان غربی، شمال آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات در استانهای البرز، زنجان، تهران و سمنان پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، اختلال در تردد، آبگرفتگی معابر عمومی، احتمال رانش و ریزش کوه، آسیب به سازه‌های موقت، تاخیر و احتمال لغو پرواز و خسارت به محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به احتیاط در سفرهای برون شهری، اجتناب و پرهیز از تردد و اسکان درحاشیه مسیل‌ها، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ‌رو، محکم کردن سازه‌های موقت، تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها و تسریع در کاشت محصولات پاییزه توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ دیگری نسبت به افزایش ارتفاع موج در ساحل میانگین بین ۱.۵ تا ۲.۵ متر و در مناطق فراساحل ۲.۵ تا ۳.۵ متر هشدار می‌دهد. این وضعیت جمعه و شنبه (۲۹ و ۳۰ مهرماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل در استان‌های گیلان و مازندران و یکشنبه (اول آبان ماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان پیش‌بینی می‌شود.

در این وضعیت جوی آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، اختلال در ترددهای دریایی و خطر غرق شدن شناورهای سبک و تفریحی و آسیب به شناورهای نیمه‌سنگین و مسافربری و خطر خسارت به تاسیسات دریایی توصیه و نسبت به محدودیت درفعالیت‌های دریایی ازجمله فعالیت‌های تفریحی، اتخاذ محدودیت و تمهیدات لازم جهت تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی، تمهیدات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت

دیگر رسانه ها