مهم ترین دلیل بروز سندرم بعد از کرونا | کدام عوارض شایع هستند؟

کد خبر: 1238411

اقتصاد ایران: رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در خصوص مهم ترین دلیل بروز سندرم پس از کرونا، توضیحاتی داد.

مهم ترین دلیل بروز سندرم بعد از کرونا | کدام عوارض شایع هستند؟

مسعود مردانی، در سمپوزیوم یک روزه سندرم بعد از کرونا با بیان تعاریف مختلفی که از سوی نهادهای بین المللی ارائه شده است، تصریح کرد: با توجه به نبود تعریف مشخص، برای تشخیص این سندرم بر اساس علائم، باید ابتلاء به سایر بیماری‌ها نقض شود.

وی ادامه داد: بر اساس آمار جهانی، نزدیک به ۱۰ درصد مبتلایان به کرونا به سندرم بعد از کرونا دچار می‌شوند که این تعداد معادل ۶۵ میلیون نفر از ۶۵۱ میلیون نفری است که ابتلاء به این ویروس را تجربه کرده‌اند. در این خصوص باید در نظر داشت که تعدادی از مبتلایان به هر دلیلی تست ندادند و در این آمار ثبت نشده‌اند.

به گفته مردانی، سندرم بعد از کووید با علائمی همچون ضعف، اشکال در تنفس و اختلالات شناختی با تأثیرگذاری بر عملکرد روزانه، به ویژه در افراد با بیمار زمینه‌ای درگیری مولتی سیستم به همراه دارد.

وی، مهم‌ترین دلیل بروز سندرم Post COVID را ضعف سیستم ایمنی و تداوم مخازن ویروس در بافت‌ها اعلام کرد و گفت: عوارض قلبی و عروقی، علائم عصبی شناختی، حسی و حرکتی، از دست دادن حافظه، گیجی و عدم تعادل، از دست دادن حس بویایی و چشایی، وزوز گوش، کاهش شنوایی و سرگیجه، خستگی مزمن، اختلال در سیستم تولید مثل، سیستم تنفسی و گوارشی در این سندرم مشاهده می‌شود.

در ادامه، پیام طبرسی معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری نیز با تاکید بر اهمیت سندرم بعد از کرونا پس از فروکش کردن پاندمی کرونا، عنوان کرد: علائم و عوارض این سندرم در مبتلایان قطعی یا مشکوک، حتی بعد از بهبود بیماری اولیه دیده شده و ممکن است تا ماه‌ها نیز طول بکشد.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تنگی نفس، افسردگی، فراموشی، از بین رفتن تمرکز و اختلالات شناختی که با تشدید آن زندگی روزمره فرد را مختل می‌کند، از جمله علائمی است که در این افراد، به ویژه نوجوانان دیده می‌شود.

طبرسی از شیوع این سندرم با علامت تنگی نفس بیشتر در خانم‌ها خبر داد و گفت: باید در نظر داشت احتمال سرایت بیماری در سندرم بعد از کرونا نیز وجود دارد.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد