مراسم جاماندگان اربعین حسینی از چه زمانی آغاز شد؟

کد خبر: 1242936

مراسم جاماندگان حسینی از نقاط مختلف شهر تهران آغاز و به حرم عبدالعظیم حسنی(ع) در شهرری ختم می‌شود اما برخی علاقه دارند بدانند این مراسم از چه سالی آغاز شد؟

 مراسم جاماندگان اربعین حسینی از چه زمانی آغاز شد؟

در سال 1391 گروهی 150 نفره از بسیجیان تهران بزرگ به مدت چهار ساعت، مسیر میدان امام حسین علیه‌السلام تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را در روز اربعین حسینی پیاده‌روی کردند و این کار مورد استقبال زیادی قرار گرفت.

سال 92 با انجام تبلیغات غیررسمی موفق شدند این گروه را به 3 تا 5 هزار نفر افزایش دهند؛ این روند هر سال ادامه پیدا کرد و هر سال تعداد افراد شرکت‌کننده در این پیاده‌روی افزایش چشمگیری یافت.

در سال 98 تعداد شرکت‌کنندگان در مراسم پیاده روی جاماندگان اربعین حسینی به 3 میلیون و 500 هزار نفر رسید که تعداد قابل توجهی بود، سال گذشته نیز حدود 4 میلیون تهرانی در این مراسم شرکت کردند و پیش‌بینی می‌شود امسال هم این رقم بین 4 تا 5 میلیون نفر باشد.

حضرت عبدالعظیم حسنی از نوادگان حضرت امام حسن(ع) و از اصحاب امام جواد و امام هادی(ع) بوده و طبق برخی روایات زیارت ایشان مانند زیارت امام حسین(ع) است.

شیخ صدوق روایتی را در فضیلت زیارت حضرت عبدالعظیم علیه‌السلام در کتاب "ثواب الاعمال" این‌گونه آورده است که «شخصی از اهل ری می‌گوید محضر امام هادی علیه‌السلام رسیدم، امام علیه‌السلام فرمودند: کجا بودی؟ گفتم: به زیارت امام حسین علیه‌السلام رفته بودم. امام علیه‌السلام فرمودند: اگر قبر عبدالعظیم که نزد شماست را زیارت کرده بودی، مانند این بود که قبر حسین بن علی علیه‌السلام را زیارت کرده باشی»./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

سایر رسانه ها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها