توصیه‌های طب سنتی | سردمزاجان در زمستان چی بخورند چی نخورند؟

کد خبر: 1269676

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان این‌که افرادی که مزاج سرد دارند در فصول سرد سال بیشتر بیمار می‌شوند، به ارائه توصیه‌های طب سنتی برای حفظ سلامتی در فصول سرد سال پرداخت.

توصیه‌های طب سنتی | سردمزاجان در زمستان چی بخورند چی نخورند؟

سیدمهدی میرغضنفری با اشاره به افزایش بیماری‌ها در فصول سرد سال گفت: افرادی که مزاج سرد دارند در فصول سرد سال بیشتر بیمار می‌شوند و در مقابل، افراد گرم مزاج کمتر بیمار شده و در صورت بیماری به سرعت بهبود می‌یابند.

وی افزود: افراد سرد مزاج معمولاً احساس سرما می‌کنند و با خوردن سردیجات اذیت می‌شوند، همچنین متابولیسم و سوخت و ساز پایینی دارند و حرکات آن‌ها رو به کندی است. این افراد از لحاظ شخصیتی درونگرا هستند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان این‌که در طب ایرانی مهم‌ترین اقدام پیشگیری است، افزود: این افراد باید از چیزهایی که باعث تشدید حال بدشان می‌شود پرهیز کنند.

این پژوهشگر طب ایرانی تصریح کرد: در گام اول سرد مزاجان باید مصرف سردیجات را کاهش دهند، مصرف لبنیات باید به حداقل برسد البته شیر اگر گرم شده و داخل آن عسل و زنجبیل باشد نسبت به سایر لبنیات بهتر است. همچنین مصرف ماست و دوغ و پنیر باید به حداقل برسد.

وی مطرح کرد: سالادها اکثراً سرد هستند، مصرف کاهو و خیار و گوجه بدن را سرد می‌کند و افراد باید سبزی خوردن را جایگزین سالادها قرار دهند. نعنا و ترخون سیستم ایمنی را تقویت کرده و سردی را کاهش می‌دهند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: ورزش مزاج را به سمت گرمی می‌برد و به همه افراد توصیه می‌شود خصوصاً در فصل زمستان برنامه منظمی برای ورزش داشته باشند.

وی یادآور شد: افراد سرد مزاج حتماً در زمستان خود را بپوشانند و هنگام خواب سر را با کلاه و روسری بپوشانند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت افزود: زیرانداز باید کافی و مناسب و در صورت امکان نمدی باشد، اگر از کرسی استفاده شود بسیار مناسب است مخصوصا برای افرادی که درد مفاصل دارند.

وی اظهار کرد: افراد بعد از استحمام بلافاصله از منزل خارج نشوند تا باد سرد با آن‌ها برخورد نکند و از کلاه و شال گردن استفاده کرده و از سینوس‌ها مراقبت کنند.

معاون تعالی دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت تصریح کرد: افراد نباید در خوردن گرمی‌جات زیاده‌روی کنند، حتی افرادی که مزاج سرد دارند باید اعتدال را رعایت کنند.

وی بیان کرد: عسل گزینه خوبی است که باید در آب ولرم حل شود. شیره انگور و دم‌نوش‌هایی مانند گل بابونه بسیار مناسب است، کشمش و مویز و شیرینی‌های طبیعی مانند انجیر توصیه می‌شود.

میرغضنفری گفت: توصیه می‌شود افراد خواب کافی داشته باشند تا سیستم ایمنی در بالاترین سطح قرار داشته باشد و کمتر دچار بیماری‌های ویروسی شایع در فصل سرما شوند، حفظ آرامش نیز به افزایش کیفیت سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می‌کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها