افراد فاقد شناسنامه بخوانند! |ثبت نام شناسنامه در سامانه ثبت احوال

کد خبر: 1270167

رئیس سازمان ثبت احوال کشور از صدور کارت موقت برای افراد فاقد شناسنامه خبر داد.

 افراد فاقد شناسنامه بخوانند! |ثبت نام شناسنامه در سامانه ثبت احوال

هاشم کارگر؛ معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال با تاکید بر اینکه موضوع فاقدین شناسنامه به عنوان یکی از دغدغه‌ها در سطح کشور مورد توجه ویژه مسئولین قرار دارد، اظهار کرد:  با توجه به اینکه موضوع افراد فاقد شناسنامه، از موضوعاتی بسیار مهمی بوده که در چند دهه گذشته همواره کشور درگیر آن بوده است لذا در ابتدای شروع بکار دولت سیزدهم با توجه به سیاست‌های دولت مبنی بر حل مشکلات مردم، در نخستین سفر استانی رئیس جمهور به استان سیستان و بلوچستان، اقدامات ویژه‌ای درخصوص رسیدگی به وضعیت افراد فاقد مدارک هویتی مدعی تابعیت ایرانی این استان در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود:‌به منظور تسریع در انجام امور مربوط کارگروهی تشکیل شده است تا بتوان با ایجاد هماهنگی در بین دستگاه‌های ذیربط اقدامات موثرتری به عمل آید.

کارگر  با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم و وحیدی؛ وزیر کشور مبنی بر تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه، ادامه داد: وزیر کشور نیز در این خصوص در اقدامی بی سابقه طی بخشنامه‌ای جامع و کامل به تمامی استانداران، فرمانداران و شورای تامین استانها و شهرستانها، آن‌ها را مکلف به شناسایی و تعیین تکیلف این افراد کرد.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور به منظور تسریع در اقدامات با عنایت به مصوبه شورای امنیت، سازمان ثبت احوال کشور نیز در همین راستا،  بنا به تکالیف خود طی اقدامات ویژه‌ای تعیین تکلیف پرونده‌های موجود را به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار داده و طی بخشنامه‌ای به مدیران کل ثبت احوال استان‌ها بر رسیدگی به پرونده‌های موجود به عنوان یکی از مهمترین اولویت‌های کاری تاکید کرد.

معاون وزیر کشور افزود: سازمان ثبت احوال کشور در نخستین قدم با مهیا کردن زیرساخت‌های لازم، برای این افراد فاقد شناسنامه، تشکیل پرونده داده و به آنان شناسه‌ای تخصیص داد.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه الکترونیکی http://faghedin.sabteahval.ir  و ثبت‌نام حدود 200 هزار نفر در این سامانه، افزود: این سامانه به منظور شناسایی، صدور کارت موقت و در نهایت تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه با هدف استفاده از خدمات اجتماعی در راستای تکالیف دستورالعمل مقابله با فقر مطلق و کاهش هزینه‌های حاکمیتی صورت گرفته است که افراد بتوانند در این سامانه ثبت‌نام و جهت احراز هویت و تابعیت و در نهایت صدور شناسنامه اقدام کردند.

معاون وزیر کشور با بیان اینکه تلاش بر آن است که تأیید یا رد تابعیت ایرانی این افراد و تعیین تکلیف پرونده‌های آنان در سریع‌ترین زمان ممکن به انجام رسد، گفت: هدف ما در ثبت احوال تعیین تکلیف پرونده این گونه افراد است تا این افراد را از مجهول بودن هویت در سطح کشور خارج کنیم و همه افراد مدعی شناسایی شوند؛ در واقع ساماندهی افراد فاقد شناسنامه در اولویت و دستور کار ویژه سازمان قرار دارد.

کارگر بیان کرد: شناسایی و تعیین تکلیف افراد فاقد شناسنامه، کاهش هزینه‌های حاکمیتی، کمک به ایجاد سازوکارهای قانونی ارائه خدمت به افراد مشمول، ایجاد سرویس استعلام تصدیق اصالت کارت فاقدین شناسنامه از آثار و نتایج این طرح بوده است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور خاطرنشان کرد: تشکیل کارگروه‌­های مشترک بین دستگاه‌های متولی، حضور میدانی مدیران سازمان ثبت احوال کشور در استان‌ها و پیگیری موضوعات مرتبط با افراد فاقد شناسنامه  در دو سال گذشته از دیگر اقداماتی است که در این خصوص صورت پذیرفته است.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها