توصیه مهم علم‌الهدی به وزیر علوم

کد خبر: 1271446

امام جمعه مشهد در دیدار با وزیر علوم بر لزوم ایجاد آرامش در فضای مدیریتی دانشگاه تاکید کرد.

توصیه مهم علم‌الهدی به وزیر علوم

امام جمعه مشهد در دیدار با وزیر علوم بر لزوم ایجاد آرامش در فضای مدیریتی دانشگاه تاکید کرد.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در دیدار با محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم تحقیقات و فناوری که با حضور روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به میزبانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد، اظهار کرد: تأمین آرامش مدیریتی در فضای دانشگاه‌ها یک ضرورت است. استاد و دانشجو نباید دغدغه‌ای داشته باشند و فقط آن زمان است که می‌توان انتظار رشد علمی را داشت و آن هنگام است که اهداف تعیین‌شده در ارتباط دانشگاه و صنعت، تحقق پیشرفت فناورانه کشور و مسائلی از این قبیل در دسترس خواهد بود.

وی افزود: امروزه با وجود پیشرفت در بسیاری از زمینه‌ها، هنوز هم دانشگاه‌های کشور و به‌ خصوص استان با مشکلات مختلفی دست به گریبان هستند. یک نمونه همین موضوع تأمین خوابگاه‌های دانشجویی و به‌ خصوص در حوزه خوابگاه متأهلین است که اگر دانشجو تأمین باشد، به‌ ویژه در سطوح ارشد و دکتری با آسودگی و تمرکز بیشتری به کار علمی خود خواهد پرداخت.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر لزوم رسیدگی به مشکلات دانشگاه‌های غیرانتفاعی، عنوان کرد: به وضع دانشگاه‌های غیرانتفاعی رسیدگی کنید. هم از نظر علمی، هم فرهنگی و هم معنوی. ارتقای سطح علمی اساتید و دانشجویان در دانشگاه‌های غیرانتفاعی یک ضرورت است و به‌ موازات این، باید تبیین پایه‌های معنویت و اخلاق را هم به این حوزه تسری دهید تا بسیاری از مشکلاتی که امروزه وجود دارد، برطرف شود. بنده این را از نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها هم خواسته‌ام و می‌خواهم زیرا تلاقی علم با معنویت و دانش با اخلاق است که گره از کار مردم باز می‌کند و قشر نخبگانی را به پیشتازان اصلاح و تحول جامعه تبدیل می‌کند.

علم‌الهدی تاکید کرد: این را سرلوحه امور خود قرار دهید و در هر موقعیت به خود یادآوری کنید که دانشجو فرزند شماست، عائله شماست. تلاش کنید در هر حوزه، حداقل فشار به دانشجو وارد شود و حداقل وجه از او دریافت گردد، اما حداکثر امکانات در خدمت دانشجو قرار گیرد و حداکثر رفاه و آرامش برایش فراهم باشد.

همچنین زلفی‌گل نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از عملکرد وزارت علوم در دو سال اخیر، در پاسخ به مطالبه امام جمعه مشهد در حوزه رسیدگی به مشکلات دانشگاه‌های غیرانتفاعی بیان کرد: این یک حقیقت است که استانداردهای آموزش و پرورش در دانشگاه‌های غیرانتفاعی باید ارتقا پیدا کند. به همین دلیل، کمیته‌های علمی فرعی ذیل نظارت مستقیم وزیر علوم تشکیل شده است و نمایندگان وزیر در هیات امنای این دانشگاه بر عملکرد آن‌ها نظارت جدی‌تری دارند و اصلاح اساسنامه آن‌ها در برنامه وزارت و شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است. همچنین انحلال مؤسسات بی‌کیفیت در دستور کار کمیسیون ماده ۹ است. تعیین کمیته‌های ویژه برای بازنگری و تأیید صلاحیت علمی رؤسا و جذب اساتید این دانشگاه‌ها، دو اقدام ویژه در این باره است که تا حصول اهداف مورد نظر ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی امام جمعه مشهد، وی درخصوص تکمیل پروژه‌های عمرانی ایجاد خوابگاه‌های دانشجویی به‌ ویژه در بخش دانشجویان متأهل نیز گفت: خوشبختانه در دولت سیزدهم یک الزام قانونی برای ایجاد خوابگاه‌های دانشجویی با محوریت متأهلین ایجاد شده و به تازگی بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به همراه درآمدهای محل مولدسازی در خدمت این پروژه‌ها قرار گرفته است. حتی به‌طور خاص، دقیقاً مشخص شده که از محل مولدسازی کدام ملک یا دارایی قرار است خوابگاه‌های دانشجویی ایجاد شود و امیدواریم تا دو سال آینده تحول محسوسی در حوزه رفاهیات دانشجویان صورت گیرد.

وزیر علوم با بیان اینکه هم‌اکنون بیش از ۱۰۰ موسسه آموزش عالی در خراسان رضوی فعالیت دارند، اضافه کرد: در حال تلاش برای ایجاد ظرفیت جذب هیات علمی در این موسسات هستیم تا زیرساخت‌های علمی در حوزه نیروی انسانی تکمیل شود. انتصاب رئیس دانشگاه فردوسی از جمعیت دانشمندان یک درصد برتر جهان انجام گرفته و ایجاد ظرفیت جذب هیات علمی جدید به میزان ۱۳۶ نفر در این دانشگاه، بخشی از این تغییرات است./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها