وزیر بهداشت: امروزه قوی‌ترین نظام سلامت منطقه را داریم

کد خبر: 1273050

وزیر بهداشت گفت: در ابتدای انقلاب، برای مجبور بودیم از پزشکان بی‌کیفیت کشور‌های مجاور استفاده کنیم و با آن که جمعیت ما یک‌سوم امروز بود، مردم مجبور بودند برای دریافت خدمات درمانی به کشور‌های خارج بروند ولی امروزه قوی‌ترین نظام سلامت منطقه را داریم.

وزیر بهداشت: امروزه قوی‌ترین نظام سلامت منطقه را داریم

وزیر بهداشت گفت: در ابتدای انقلاب، برای مجبور بودیم از پزشکان بی‌کیفیت کشور‌های مجاور استفاده کنیم و با آن که جمعیت ما یک‌سوم امروز بود، مردم مجبور بودند برای دریافت خدمات درمانی به کشور‌های خارج بروند ولی امروزه قوی‌ترین نظام سلامت منطقه را داریم.

بهرام عین‌اللهی؛ وزیر بهداشت روز گذشته در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های حضرت امام خمینی (ره) در بیان دستاورد‌های انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان اظهار کرد: امروز 270 هزار دانشجو در حوزه‌های مرتبط با پزشکی در کشور تحصیل می‌کنند.

وی افزود: شعار انقلاب ما استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بوده و همین استقلال محور همه تحول‌ها قرار گرفت. بسیاری از کشور‌ها که ادعای تمدن و رشد دارند استقلال سیاسی و استقلال ندارند و نمی‌توانند تصمیم گیری کنند،  بلکه حتی برای کوچک‌ترین کاری که می‌خواهند انجام دهند می‌بایست از مستکبرین اجازه بگیرند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: بزرگترین هدیه‌ای که امام خمینی (ره) به ما داد، استقلال بود و این استقلال در همه عرصه‌ها به خصوص در عرصه‌های علمی زمینه ساز شکوفایی در دانشگاه‌ها و تربیت دانشمند‌ان بسیار بوده است.

وی با بیان این که امروزه قوی‌ترین بخش سلامت را در منطقه در اختیار داریم، یاد آور شد: پیش از پیروزی انقلاب، برای انجام هر کاری مجبور بودیم که از پزشکان بی‌کیفیت کشور‌های مجاور استفاده کنیم و با آن که جمعیت ما یک سوم امروز بود، مردم مجبور بودند برای دریافت خدمات درمانی به کشور‌های خارج بروند ولی امروزه با توجه به حضور اساتید متخصص و پزشکان متعهد در کشور، نظام سلامت روزآمد و پیشرفته‌ای داریم.

عین‌اللهی در ادامه به فعالیت 67 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و حضور 22 هزار هیات علمی و 270  هزار دانشجو در کشور اشاره کرد و گفت:  850 مرکز تحقیقاتی و پارک‌های علمی فناوری در کشور مشغول به فعالیت هستند که در حوزه دانش بنیان نیز توانسته‌اند افتخارآفرین باشند.

وی گفت: در حال حاضر 40 درصد تامین نیاز تجهیزات پزشکی کشور را به شرکت‌های دانش بنیان داده‌ایم و حدود 99 درصد از دارو‌ها در داخل کشور تولید می‌شود و حال آن که در ابتدای انقلاب، این عدد 20 درصد بود.

عین‌اللهی با بیان این که 50 درصد مواد اولیه دارویی کشور  تولید داخل است، افزود: البته باید بتوانیم 50 درصد مابقی را هم در داخل تولید کنیم. در مورد خانه‌های بهداشت و شبکه بهداشت هم که از بزرگترین شبکه‌های بهداشت و درمان دنیاست، توانسته‌ایم تقریباً در همه روستا‌ها، خانه بهداشت راه اندازی کنیم؛ به نحوی که امروز  18 هزار خانه بهداشت و مراکز بهداشتی در نقاط گوناگون کشور وجود دارد.

وزیر بهداشت در ادامه همه موفقیت‌های نظام سلامت را مرهون هدایت‌ها و روشنگری‌های حکیمانه امام راحل و رهبری معظم انقلاب دانست و گفت: به رغم همه تحریم‌ها روی پای خود ایستاده ایم و امروزه از کشورهای دیگر برای درمان به کشور ما مراجعه می‌کنند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود دهه فجر را  یادآور شجاعت، خاطرات و ایثارگری‌ها و پیروی مردم از امام خمینی (ره) عنوان و بیان کرد: هر کشوری تاریخی دارد که نمایانگر حرکت آن کشور است و با گذشت  45 سال بعد از انقلاب، نقطه درخشانی از تاریخ را مشاهده می‌کنیم.

وی با بیان این که حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ ما تحول آفرین بود، گفت: امام خمینی(ره) تاریخ کشور ما را به سمتی پیش بردند که قبل از آن چنین درخششی را نداشتیم و تمامی پیشرفت‌های کشور را مدیون ایشان هستیم.

وزیر بهداشت در ادامه گفت: علیرغم تحریم‌های ناجوانمردانه دشمنان، مردم ما قهرمانانه در مقابل تحریم‌ها ایستادگی کردند و مقاومت می‌کنند و روز به روز تحولات چشمگیر و مثبتی را در کشور شاهد هستیم.

عین‌اللهی افزود: مقام معظم رهبری نیز در فرمایشات خود اشاره کردند که تحریم ها  باعث شده است در بسیاری از زمینه ها به خودکفایی برسیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی، اساتید، دانشمندان و دانشجویان  در حرکت‌های استقلال طلبی نقش بسیار مهمی را ایفا کرده‌اند و امروزه پیوند بین دانشگاه و صنعت یک ضرورت تاریخی است که روز به روز این پیوند قوی و محکم‌تر شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با قدرت در بسیاری از زمینه‌ها عمل کرده است و نمونه آن ریشه‌کنی بیماری کرونا بود؛ ما تنها کشوری بودیم که توانستیم 6 نوع واکسن را تولید کنیم و سال گذشته در سازمان بهداشت جهانی به عنوان کشور موفق در پیشگیری و درمان کرونا معرفی شدیم و این قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های دانشمندان و دانشجویان نشأت گرفته است.

عین‌اللهی ادامه داد: مردم کشورمان نیز انقلاب را با همه تحریم‌ها حفظ کرده‌اند و در همه صحنه‌ها حضور دارند و امیدواریم که در انتخابات پیش رو نیز استقلال خودمان را با حضور در انتخابات تقویت کنیم.

وی گفت: اخیراً در طرح پویش ملی سلامت، بیش از 46 میلیون نفر شرکت کرده‌اند و این استقبال مردم به دلیل اعتماد مردم به دولت بوده است و ما باید قدر مردم را بدانیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: امروز نیاز به کار جمعی داریم تا بتوانیم در دستیابی به اهداف مقدس جمهوری اسلامی ایران با تاسی از حضرت امام خمینی (ره) موفق باشیم.

عین‌اللهی در پایان گفت: امروز نیازمند کار جهادی و میدانی هستیم  و در این مسیر دانشمندان و محققین کشورمان تاثیر گذار هستند و می‌توان عقب‌افتادگی تاریخی را جبران کرد و امروزه جمهوری اسلامی ایران الگوی بسیاری از کشورهاست و در قله افتخارات هستیم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد