قاچاق وحشتناک سوخت در هرمزگان

کد خبر: 1289837

فرمانده انتظامی هرمزگان از کشف ۲۷میلیون لیتر سوخت قاچاق و توقیف ۴۰۰۰ خودروی شوتی در سال ۱۴۰۲ خبر داد.

قاچاق وحشتناک سوخت در هرمزگان

سردار علی‌اکبر جاویدان؛ فرمانده انتظامی و سردار اسماعیلی؛ فرمانده مرزبانی و دریابانی استان هرمزگان در نشست خبری با حضور خبرنگاران حاضر در هفتمین تور رسانه‌ای قوه‌ قضاییه شرکت کردند. مجتبی قهرمانی؛ رئیس‌کل دادگستری و عارف اکبری؛ دادستان مرکز استان هرمزگان هم در این نشست حضور داشتند.

قهرمانی در ابتدای این نشست گفت: همکاری ویژه‌ای و تعاملی بین دستگاه قضایی، مجموعه انتظامی و مرزبانی و ارگان‌های دولتی بوده است که در این میان طرح‌های خوبی اجرا شده است، یکی از این موارد طراحی و راه‌اندازی سامانه هوشمند پایش جایگاه‌های سوخت برای مبارزه با قاچاق سوخت است.

در ادامه سردار جاویدان؛ فرمانده انتظامی استان هرمزگان با بیان سخنانی گفت: هرمزگان از استان‌های مهم و استراتژیک کشور محسوب می‌شود و از نظر فرهنگی و جغرافیایی از استان‌های اولویت‌دار کشور است، از طرفی تعامل خوبی بین ارگان‌ها و همچنین مردم و حاکمیت در استان وجود دارد.

وی ادامه داد: هرمزگان جمعیت متنوعی دارد و استان توریست‌پذیر و مهاجرپذیر است. ما همواره میان استان‌های مختلف از نظر میزان جرایم در رتبه‌های خوبی قرار داریم و جزو استان‌هایی هستیم که به‌لحاظ مسائل امنیتی و انتظامی وضعیت قابل‌قبولی داریم‌.

وی با بیان اینکه استان هرمزگان 1200 کیلومتر نوار مرزی دارد، افزود: از بندر پارسیان تا انتهای جاسک در محدوده ماست و مردم ما از قِبل همنشینی با مرز دریا روزی می‌برند. استان ما از نظر واردات و صادرات از استان‌های اصلی کشور است و بیش از 70 درصد صادرات و واردات از این استان صورت می‌گیرد که این موارد می‌تواند مشکلات امنیتی و انتظامی فراوانی داشته باشد که خدا را شاکریم این‌گونه نیست، اگرچه افرادی هستند که از خلأهای قانونی موجود استفاده می‌کنند، مثل درگیری‌هایی که در حوزه قاچاق سوخت وجود دارد.

سردار جاویدان اضافه کرد: قاچاق سوخت شغل‌های کاذب و دردسرهایی ایجاد کرده که بخشی از توان ما را معطوف به خود کرده است، اما اراده مسئولان استان این است که بتوانیم ریشه‌ای این مشکل را حل کنیم، در این خصوص اقداماتی هم انجام شده است و بعضاً با طرح‌های عملیاتی خوب و مشترک در نقاط خاص کشفیات سوخت بیش از 2 تا 3 میلیون لیتر بوده است‌.

وی در ادامه سخنانش گفت: ما در بحث خودروهای شوتی کاهش ترددها را داریم و در بحث قاچاق سوخت هم ضربات مهلکی به سودجویان و قاچاقچیان زدیم و کشفیات زیادی داشتیم. افراد اصلی باندهای قاچاق به‌طرق مختلف شناسایی شدند و اقدامات خیلی خوبی در این خصوص داشتیم.

سردار جاویدان ادامه داد: سال گذشته 26 طرح ارتقا در خصوص قاچاق سوخت انجام دادیم که بخش اعظمی از آن طرح‌ها با مشارکت دریابانی بوده است و در این طرح‌ها 27 میلیون لیتر سوخت کشف شد و بیش از 4 هزار دستگاه شوتی سنگین و نیمه‌سنگین و سبک ضبط شدند. 420 کیلومتر لوله‌ها از انبارها و خانه‌های روستایی به‌سمت سواحل کارگذاری شده بود که با ابزار و تجهیزات پلیس امحا شده است. 1480 عدد مخزن 10 تا 50 هزار لیتری کشف و خنثی شد و محموله‌ها نیز به شرکت نفت تحویل داده شد، در این میان 3 هزار و 657 قاچاقچی هم در عملیات‌های مختلف دستگیر شدند.

کشف 2میلیون لیتر سوخت قاچاق فقط در سال 1403

در ادامه این نشست خبری سردار اسماعیلی؛ فرمانده مرزبانی و دریابانی استان هرمزگان طی سخنانی گفت: استان هرمزگان 1100 کیلومتر مرز دریایی با کشورهای حوزه خلیج فارس و بیش از 2000 کیلومتر مساحت دارد. یکی از اولویت‌های اصلی فرماندهی انتظامی کشور مبارزه با قاچاق در انواع و اقسام آن بوده است، به این دلیل طرح‌های زیادی در این خصوص داشتیم و فرماندهی انتظامی کنار مرزبانی و دستگاه قضایی عملیات‌های فراوانی داشته است.

سردار اسماعیلی ادامه داد: در دو سال اخیر 40 درصد توان شناوری ما افزایش پیدا کرده است و به‌فرموده سردار رادان امسال سال سختی برای قاچاقچیان خواهد بود. در سال گذشته بیش از 2300 میلیارد تومان کالای قاچاق کشف و ضبط شد که رشد قابل‌توجهی نسبت به سال گذشته بود. کشف حدود 23 میلیون لیتر سوخت قاچاق فقط در دریابانی بوده است. در دخانیات بیش از 24 میلیون نخ سیگار و بیش از 23 هزار لوازم منزل بوده است و در این میان بیش از 950 شناور قاچاق‌بر توقیف شده است. امسال در 50 روز اخیر بیش از 2 میلیون لیتر سوخت کشف و ضبط شده است.

فرمانده مرزبانی و دریابانی استان هرمزگان تأکید کرد: ما این هشدار را به قاچاقچیان می‌دهیم که مرزبانی و فرماندهی انتظامی استان با حمایت دستگاه قضایی سال سختی را برای قاچاقچیان رقم می‌زند. ما تلاش می‌کنیم با شناسایی نیروهای اصلی و سرکردگان باندهای قاچاق به بنیه مالی آن‌ها نیز ضربه سختی بزنیم./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها