با ۱۰ رودخانه زیبا و مهم جهان آشنا شوید/ کدام رودخانه دنیا از همه طولانی‌تر است؟ / تصاویری از زیبایی‌های رودخانه‌های جهان

کد خبر: 857182

اگر می‌خواهید با مهمترین رودخانه های جهان، رودخانه‌های برجسته دنیا، عمیق ترین رودخانه جهان، عریض ترین و طولانی‌ترین رودخانه جهان، عمیق ترین رودخانه جهان، رودهای مهم آسیا و بزرگترین رودخانه‌های دنیا آشنا شوید در این نوشتار با ما همراه باشید.

پایگاه خبری تحلیلی فردا: در این مطلب شما را با مهمترین رودخانه دنیا، طولانی‌ترین رود جهان، عمیق ترین رودخانه جهان، هشتمین رود بزرگ جهان، عریض ترین رود جهان، رودهای مهم آسیا و طویل ترین رود جهان آشنا می‌کنیم.
رودخانه‌ها همیشه برای زندگی و اسکان انسان ضروری بوده است. رودخانه‌ها منبع آب، منبع غذا، بارورکننده‌ی خاک و مسیر انتقال کالا‌ها از جایی به جای دیگر هستند. رودخانه‌ها به‌عنوان مأمن ماهی‌ها و دیگر موجودات هستند. آن‌ها عملکرد مهم و ضروری را در محیط جنگل‌های بارانی و تالاب‌ها ایفا می‌کنند. در ادامه مهمترین رودخانه‌های دنیا را به شما معرفی می‌کنیم.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
۱۰. رود سپیک (Sepik River)
رود سپیک، طولانی‌ترین رودخانه‌ی گینه نو است. این رودخانه از رشته کوه‌های ویکتور امانوئل در کوه‌های مرکزی گینه نو پاپوآ سرازیر می‌شود. شکل مارپیچ این رودخانه، شبیه به رود آمازون است. سپیک به دریای بیسمارک می‌ریزد. سپیک بر خلاف بسیاری رودخانه‌های بزرگ، دلتا ندارد، ولی مستقیما به اقیانوس می‌ریزد. طول این رودخانه ۱،۱۲۶ کیلومتر برابر با ۷۰۰ مایل است. این رودخانه به‌عنوان یکی از آخرین زیستگاه‌های دست‌نخورده‌ی دنیا شناخته شده است.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
مطلب مرتبط: با مهم‌ترین چشمه‌های آب‌گرم ایران آشنا شوید
۹. رود می‌سی سی پی
رودخانه می‌سی‌سی‌پی بزرگترین یا طویل‌ترین رودخانه‌ی آمریکای شمالی و ایالات متحده است. طول این رودخانه ۳،۷۳۰ کیلومتر معادل با ۲،۳۲۰ مایل است. این رودخانه از دریاچه آیتاسکا شروع می‌شود و به خلیج مکزیک می‌ریزد. در دهه ۱۸۲۰، کشتی‌های بخار داد و ستدشان را از می‌سی‌سی‌پی آغاز کردند. کشتی‌های بخار رفته رفته کاهش یافتند، هر چند تا اواخر دهه ۱۹۲۰، مانند دلتا کوین، باقی ماندند.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
۸. رود ولگا
اروپا، رود ولگا را طولانی‌ترین رود اروپا می‌داند در حالی‌که روسیه آن را مهمتری رود روسیه می‌داند. در میان ۲۰ بزرگترین شهر‌های روسیه، ۱۱ شهر از جمله پایتخت روسیه یعنی شهر مسکو، در حوزه‌ی رود ولگا واقع هستند. ولگا از ارتفاع ۲۲۵ متری (۷۴۰ پا) تپه‌های وادی در شمال غربی مسکو سرچشمه می‌گیرد و ۳،۶۴۵ کیلومتر (۲،۲۶۶ مایل) تا دریای کاسپین (خزر) ادامه می‌یابد. رود ولگا برای روسیه بسیار حائز اهمیت است، زیرا با وجود این‌که این رودخانه سه ماه از سال یخ می‌زند، ولی باز هم حمل کالا و حمل و نقل داخلی از طریق آن انجام می‌شود.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
۷. رود زامبزی (Zambezi)
زامبزی، با ۳،۵۴۰ کیلومتر (۲،۲۰۰ مایل) طول، چهارمین طولانی‌ترین رودخانه آفریقا است. این رودخانه در تالاب سیاه شمال غربی زامبیا قرار دارد و از آنگولا، مرز‌های بوتسوانا، نامیبیا، زیمباوه، و باز هم زامبیا عبور می‌کند و به موزامبیک می‌رسد، و در آن‌ها به اقیانوس هند می‌ریزد. آبشار ویکتوریا بزرگترین ویژگی زامبری است. آبشار ویکتوریا در فهرست ۱۰ هیجان‌انگیزترین آبشار‌های جهان قرار دارد. این رودخانه مأمن انواع حیوانات عجیب و غریب است. اسب‌های آبی در محیط آرام این رودخانه به تعداد زیاد وجود دارند، و انواع کروکودیل در آن مشاهده می‌شود. زامبزی انواع ماهی نیز دارد که در میان آن‌ها ماهی‌های عظیم‌الجثه نیز دیده می‌شوند. به‌عنوان مثال، گاوکوسه نیز در اعماق آن دیده می‌شود که گفته می‌شود مسئول حمله به بسیاری از انسان‌ها بوده است.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
۶. رودخانه مکونگ (Mekong River)
رودخانه مکونگ دوازدهمین طولانی‌ترین رودخانه دنیا است. طول تخمینی این رودخانه ۴،۳۵۰ کیلومتر برابر با ۲،۷۰۳ مایل است. این رودخانه از فلات تبت جاری می‌شود و از میان منطقه یونان چین، لائوس، تایلند، برمه، ویتنام، و کامبوج عبور می‌کند. به‌خاطر تغییرات فصلی شدید در جریان رودخانه و وجود رود‌ها و آبشارها، حرکت در این رودخانه دشوار است. یکی از غنی‌ترین مناطق از نظر تنوع زیستی روی کره زمین که تنها آمازون از آن پیشی دارد، رودخانه مکونگ است. به خاطر ساخت اولین سد در راستای این رودخانه، انواع مختلف حیوانات دریایی از جمله دلفین مکونگ و گاو دریایی در معرض خطر هستند.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
مطلب مرتبط: آبشار نیاگارای ایران کجاست؟
۵. رود گنگ (Ganges)
رود گنگ از غرب هیمالیا در هند سرچشمه می‌گیرد و به دلتای ساندربانس در خلیج بنگال می‌ریزد. این رودخانه از طرف هندو‌ها مقدس شمرده می‌شد و به‌عنوان الهه‌ی گانگا توسط هندو‌ها پرستش می‌شود. این رودخانه از لحاظ تاریخی نیز بسیار مهم بوده است، زیرا بسیاری از مناطق روستایی یا شهر‌های بزرگ سابق در کنار این رود شکل گرفته بودند. شهر بنارس که در سواحل گنگ قرار دارد، توسط برخی‌ها به عنوان شهر مقدس‌ترین هندو‌ها شناخته می‌شود. هندو‌ها عقیده دارند که زندگی بدون یک بار حمام کردن در این رودخانه کامل نخواهد بود. آن‌ها خاکستر عزیزان‌شان را نیز در این رودخانه پخش می‌کنند. رودخانه گنگ به‌خاطر اهمیتش برای هندو‌ها به‌عنوان رودخانه ملی هند معرفی شده است.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
۴. رودخانه دانوب (Danube)
رودخانه دانوب یکی از مهم‌ترین رود‌های اروپا است. این رودخانه پس از ولگا، دومین رودخانه طولانی اروپا است. این رودخانه یکی از طولانی‌ترین مرز‌ها را با امپراتوری روم دارد و اکنون بخشی از مرز‌های ده کشور اروپایی را تشکیل می‌دهد. این رودخانه از جنگل سیاه در آلمان سرچشمه می‌گیرد و فاصله‌ای ۲،۸۵۰ کیلومتری (۱،۷۷۱ مایل) را به سمت شرق طی می‌کند، و پیش از آن‌که به دریای سیاه بریزد از ۴ پایتخت عبور می‌کند. از آنجایی که کانال اصلی آلمان راین - دانوب در سال ۱۹۹۲ تکمیل شد، این رودخانه به یک آبراه در اروپا تبدیل شد که از دریای سیاه تا روتردام در دریای شمال ادامه دارد.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
۳. روخانه یانگ تسه (Yangtze River)
رودخانه یانگ تسه یکی از معروف‌ترین رودخانه‌های جهان و سومین طولانی‌ترین کره زمین است. این رودخانه، طولانی‌ترین رودخانه چین به حساب می‌آید. طول این رودخانه حدود ۶،۳۰۰ کیلومتر (۳،۹۱۵ مایل) است. یانگ تسه از یخچال‌های طبیعی بخش شرقی فلات تبت سرچشمه می‌گیرد. این رود از دره‌ی دیدنی یانگ تسه، که به‌خاطر زیبایی طبیعی‌اش شناخته شده است، عبور می‌کند و به دریای شرقی چین می‌ریزد. یکی از سد‌هایی که بر این رودخانه ساخته شده است سد سه دره است که بزرگترین ایستگاه انرژی برق آبی زمین است. این رودخانه یکی از راه‌های آبی فعال دنیا است. ترافیک دریایی این رودخانه شامل ترافیک تجاری صادرات کالا‌هایی مانند زغال سنک و کالا‌های تولیدی و تجاری است.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
مطلب مرتبط: ۱۰ اتاق مخفی در مشهورترین اماکن دیدنی دنیا
۲. رود نیل (Nile)
رود نیل، طولانی‌ترین رودخانه جهان است. این رودخانه با ۶،۶۵۰ کیلومتر (۴،۱۳۲ مایل) طول از شرق آفریقا به سمت شمال و تا دریای مدیترانه امتداد دارد. رود نیل از دو شاخه ااصلی تشکیل شده است، نیل آبی و نیل سفید. نیل آبی از دریاچه‌ی تانا در اتیوپی شروع می‌شود در حالی‌که نیل سفید از منطقه دریاچه‌های بزرگ آفریقای مرکزی سرچشمه می‌گیرد. این رودخانه نقش حیاتی در پیشرفت فرهنگ مصر ایفا کرده است. رسوبات و گل و لای رودخانه باعث حاصلخیز شدن زمین‌های اطراف شده است، چرا که این رودخانه هر سال حاشیه‌اش را سرریز می‌کند و به این دلیل مصری‌ها قادر بودند گندم و دانه‌های دیگر را کشت کنند. مصریان باستان رود نیل را بخش قابل توجهی از زندگی معنوی خود می‌دانستند. تصور می‌شد خدایی به نام هاپی باعث برکت سیل‌های سالانه‌ی مصر است و او و فرعون هستند که سرریز نیل را کنترل می‌کنند.
۱۰ مهمترین رودخانه دنیا
۱. رود آمازون (Amazon River)
رود آمازون ۶،۴۰۰ کیلومتر (یا ۴،۰۰۰ مایل) طول دارد، و دومین طولانی‌ترین رودخانه جهان است. آمازون کمی از رود نیل کوتاه‌تر است، هرچند منابع موثق در زمینه‌ی تفاوت طول این دو رودخانه اختلاف نظر دارند. واقعیت این است که آمازون از نظر حجم، طولانی‌ترین رود کره زمین است، جریان کل این رود یک پنجم جریان رودخانه‌های جهان را تشکیل می‌دهد. آمازون و شاخه‌هایش از بولیوی، پرو، کلمبیا، ونزوئلا، برزیل، و اکوادور می‌گذرد و سپس به اقیانوس آتلانتیک می‌ریزد. آمازون بیش از ۳،۰۰۰ گونه شناخته شده‌ی ماهی دارد و همچنان گونه‌های جدیدی در آن کشف می‌شود. رودخانه اورینکو، یکی از زیستگاه‌های اصلی دلفین‌های آمازون، گسترده‌ترین انواع گونه‌های دلفین رودخانه‌ای است که می‌تواند تا ۲.۶ متر یا ۸.۵ پا رشد کند. گاو دریایی نیز در ۴،۰۰۰ کیلومتر بالای رودخانه آمازون در اکیتوز در کشور پرو گزارش شده است. پیرانها، یکی دیگر از ماهی‌های خطرناک آمازون است که، اگرچه تنها گونه‌های کمی از آن به انسان حمله می‌کند، ولی در گروه‌های بسیار بزرگ دیده می‌شود.
مترجم: فاطمه بختیاری دزفولی
منبع: 10mosttoday
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت