«اعتماد» خبر داد

بالا رفتن احتمال نیامدن رییسی

کد خبر: 1055633

روزنامه «اعتماد» از افزایش احتمال عدم کاندیداتوری رئیسی نوشته است.

گروه سیاست سایت فردا - سید ابراهیم رئیسی یکی از چهره‌های شاخص و موثر اصولگرایی است که این روزها محور بسیاری از گمانه‌زنی‌های انتخاباتی قرار گرفته است. او هیچ اظهارنظری با این مضمون که قصد کاندیداتوری دارد نداشته و هیچ وقت هم حرفی نزده و اقدامی نکرده که شائبه انتخاباتی داشته باشد، اصرار برخی اصولگرایان به کاندیداتوری او اما سبب شده که تا این اندازه مورد توجه باشد.

بخشی از فعالان سیاسی اصولگرا به خصوص در شورای وحدت و جامعه روحانیت مبارز بارها به صراحت از کاندیداتوری احتمالی وی حمایت کرده و با اشاره به ظرفیت او برای ایجاد اجماع از وی خواسته‌اند که تصمیم به ورود به انتخابات بگیرد. بخشی از پایداری نیز گویا با این عده همراه شده و حتی شاهد بودیم که برخی‌ها در مجلس نیز برای آمدن رئیسی امضا جمع می‌کردند.

در نتیجه آخرین تحولات انتخاباتی اما انگار وضعیت قدری تغییر کرده است. شاهد آنکه روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد که امروز طی گزارشی وضعیت نیروهای اصولگرا را مورد بررسی قرار داده است، می‌نویسد: «از گزینه اصلی اگر شروع کنیم، می‌توان گفت که تقریبا نیامدنش قطعی است. حرف از ابراهیم رییسی است که در هفته‌ها و ماه‌های گذشته مدام به عنوان جدی‌ترین گزینه اصولگرایان که توان ایجاد اجماع را دارد، از او سخن گفته می‌شد. بخشی از اصولگرایان به‌خصوص جامعه روحانیت مبارز و شورای وحدت، همچنین بخشی از پایداری جانب او را گرفته و صراحتا از او دعوت می‌کردند که به میدان بیاید. اکنون اما نشانه‌هایی نمایان شده که براساس آن باید گفت رییسی این دعوت‌ها را اجابت نکرده است.  مثلا اظهارات اخیر سقای‌بی‌ریا عضو جبهه پایداری که از سعید جلیلی و صادق محصولی به عنوان گزینه‌های اصلی این طیف نام می‌برد.»

گفتی است، فرید مدرسی فعال رسانه‌ای نیز امروز در صحفه توییتر خود نوشته است: «شنیده‌ام آقای ابراهیم رئیسی گفته: حکم ریاست قوه قضاییه از رهبر انقلاب دارم و باید فقط به قوه بپردازم و غیر آن کاری نمی‌کنم. از ایشان اذن و اجازه برای کاندیداتوری هم نخواهم گرفت و نمی‌آیم؛ جز اینکه دیگران از آقا بخواهند و خودشان به من اجازه نامزدی ریاست جمهوری دهند.»

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت