واکنش نماینده مجلس به اقدام ضد ایرانی چین و چند کشور عربی

کد خبر: 1191721

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر سیاست نه شرقی نه غربی ایران، گفت: اظهارات اخیر برخی کشورهای دوست رفتاری مبتنی بر شتاب‌زدگی و تحت تأثیر فضایی بوده که در آن قرار داشتند.

 واکنش نماینده مجلس به اقدام ضد ایرانی چین و چند کشور عربی

ابراهیم عزیزی در واکنش به اقدام چین و چند کشور عربی علیه ایران و دخالت در موضوع جزایر سه‌گانه، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی، حرکت خود را مبتنی بر ارزش‌های دینی و اسلامی طی کرده و سیاست راهبردی خودش را بر مبنای پرهیز از وابستگی به ابرقدرت‌ها قرار داد. به نحوی که حضرت امام خمینی (ره) این مسئله را به عنوان راهبرد دیپلماسی کشور تحت عنوان سیاست «نه شرقی، نه غربی» ابلاغ فرمودند.

وی با اشاره به اینکه این مسئله به این معناست که اساساً در روابط بین الملل و دیپلماسی نه به شرق و نه به غرب وابستگی نخواهیم داشت، گفت: این راهبرد را همواره دنبال کردیم و خواهیم کرد. سیاست ایران در عرصه دیپلماسی و روابط خارجی همواره توسعه و برقراری روابط متوازن و بدون وابستگی به کشورها بوده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در موضوعات منطقه‌ای و موضوعاتی که به تمامیت ارضی کشورمان بازمی‌گردد، بارها اعلام کردیم به هیچ کشوری چه ابرقدرت‌ها و چه کشورهای منطقه، همسایه، هم‌پیمان و دوست اجازه مداخله و اظهارنظر نمی‌دهیم.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اظهارات اخیر برخی کشورهای دوست در مسائل منطقه‌ای به نظر می‌آید رفتاری مبتنی بر شتاب‌زدگی و تحت تأثیر فضایی بوده که در آن قرار داشتند. جزایر استراتژیک ما یعنی تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی جزو لاینفک و جغرافیای ایران اسلامی بوده، هست و خواهد بود و تا ابد این جغرافیا تحت مدیریت ایران خواهد بود.

وی افزود: اگر ما هم قرار باشد چنین ادعاهایی را مطرح کنیم، خوب است که روی موضوع بحرین مذاکره کنیم، چرا که بحرین هم قطعه‌ای جدا شده از ایران است. ما هم درباره این موضوع و بسیاری دیگر از پیمان‌ها و توافق نامه‌هایی که بخش عظیمی از ایران را جدا کرده است، حرف داریم. ما بر اساس نقشه‌های تاریخی، بسیاری از کشورهایی را که امروز ادعاهایی دارند، جزو خاک ایران می‌دانیم.

عزیزی با تاکید بر اینکه به هیچ کشوری اجازه نخواهیم داد که حتی درباره جغرافیای ایران اسلامی سخنی به زبان بیاورد، تصریح کرد: نکته بعدی درباره همراهی برخی از کشورهای دوست با برخی از کشورهای منطقه‌ای است که ما معتقدیم کشورهای دوست و هم‌پیمان باید قدر ارتباط و تعاملات سیاسی و اقتصادی با ایران را بیشتر بدانند و قدردانی آن‌ها از این موضوع باید به صورت پرهیز از برقراری ارتباط با برخی از کشورها و نظامات سیاسی باشد که هم‌پیمانان غرب هستند و می‌خواهند به صورت دو نبش عمل کنند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: برخی از کشورها و نظامات سیاسی هم می‌خواهند از کیسه شرقی‌ها و هم از کیسه غربی‌ها بخورند. این رفتار سزاوار برخی از کشورهای بزرگ و هم‌پیمان ما نیست و رفتارهای اخیر آنان علیه ایران شتاب زده بود. البته حتماً وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشورمان باید این موضوع را رصد و پیگیری کنند و امیدواریم برخی از دولت‌های دوست و هم‌پیمان هر چه زودتر پاسخ‌های قانع کننده‌ای بابت رفتارهای خود ارائه دهند.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها