پیرهادی: کاستن از ردیف های هزینه ای بودجه مهمترین گام در کنترل تورم خواهد بود

کد خبر: 1195930

نایب رئیس فراکسیون انقلاب کسری بودجه دولت را عامل اصلی رشد نقدینگی و تورم دانست و تاکید کرد: کاستن ازردیف های هزینه ای بودجه مهمترین گام در کنترل تورم خواهد بود.

پیرهادی: کاستن از ردیف های هزینه ای بودجه مهمترین گام در کنترل تورم خواهد بود

نایب رئیس فراکسیون انقلاب کسری بودجه دولت را عامل اصلی رشد نقدینگی و تورم دانست و تاکید کرد: کاستن ازردیف های هزینه ای بودجه مهمترین گام در کنترل تورم خواهد بود.

محسن پیرهادی نایب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که در بررسی و تدوین لایحه بودجه 1402 چه اولویت هایی باید از جانب مجلس و دولت لحاظ شود تا منجر به کنترل تورم و کاهش روند روز افزون افزایش قیمت ها باشد،گفت:بخش عمده ای از تورم ناشی از پیشی گرفتن رشد نقدینگی نسبت به رشد تولید ملی است،با پذیرش این اصل باید ابتدا بر سر دلیل رشد نقدینگی به تفاهم رسید و موضوع را از ریشه آن شناخت و برای آن راه حل ارایه کرد،مکرر گفته می شود که باید جلوی رشد نقدینگی را گرفت متاسفانه در باره اینکه عوامل موثر در رشد نقدینگی و در پی آن افزایش تورم بحث کمتری دیده میشود، غافل از اینکه اگر ریشه نقدینگی شناسایی و کنترل نشود کاهش نقدینگی بر رشد تورم اثر جدی نخواهد گذاشت و بازهم با کوچکترین نوسانی تورم روند صعودی خواهد داشت.

**چرا کاهش کسری بودجه دولت ضروری است ؟

وی با بیان اینکه اصلی ترین عامل رشد نقدینگی در شرایط فعلی ایران کسری بودجه دولت است، ادامه داد: سوال اساسی این است که چرا کسری بودجه داریم اینجاست که به لایه سخت مسئله می رسیم. کسری بودجه کشور ما عمدتا به خاطر هزینه ها یا ردیف های هزینه ای بسیار زیادی است که طی سه دهه گذشته که به بودجه تحمیل شده است.متاسفانه این ردیف های بودجه‌ای عمدتا ردیف ها یا هزینه هایی هستند که نقشی در روند تولید و اقتصاد کشور ندارند.

نایب رئیس فراکسیون انقلاب افزود: هرچه از میزان درآمدها در پی اعمال تحریم ها غرب ومحدودیتهای بانکی علیه کشور کاسته شد،وجود قسمت های هزینه ای در بودجه به باری مضاعف بدل شده که بر اقتصاد کشور اثر گذاشته است.

پیرهادی با بیان اینکه گام برداشتن به سمت بودجه انقباضی و کاستن گام به گام ردیف بودجه‌های هزینه ای اقدامی است که در روزهای سخت اقتصادی کشورباید مورد توجه قرار گیرند،گفت: این اقدام دولت موجب می شود کسری بودجه به میزان قابل توجهی کاهش یابد،در شرایطی که درآمدهای نفتی کشور نوسان دارد دولت مجبور است برای درآمد و تامین هزینه‌های جاری کشور به سمت فروش اوراق قرضه برود که یکی از تبعاتش بدهکار شدن دولت در سال بعدی است، واقعیت این است که الان دست دولت برای جایگزین کردن درآمد نفتی نسبت به هر زمان مشابهی بسته تر است . نه می تواند میزان اوراق قرضه را اضافه کند و نه اموال مازادی باقی مانده که بفروشد نه امکان استقراض از بانک مرکزی مهیاست؟ چرا که هریک از این عوامل مستقیم و غیر مستقیم بر نرخ تورم اثر گذار خواهند بود. بر همین اساس بهترین جهت گیری در بودجه سال آینده گام برداشتن به سمت بودجه انقباضی و کاستن از ردیف هزینه های غیر ضروری است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها