ولایتی: الگوی حکمرانی در مکتب شهید سلیمانی برگرفته از سیره نبوی و اهل بیت است

کد خبر: 1196562

دبیرکل مجمع بیداری اسلامی و رئیس اجلاس بین‌المللی مکتب شهید سلیمانی گفت: شهید سلیمانی هم مرد میدان و هم راهگشای بن‌بست‌های دیپلماسی بود.

ولایتی: الگوی حکمرانی در مکتب شهید سلیمانی برگرفته از سیره نبوی و اهل بیت است

 دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی از دستگاه‌های قضایی عراق به عنوان کشور میزبان شهید سلیمانی و محل وقوع این جنایت خواست نسبت به صدور رای عادلانه برای آمرین از مراجع بین المللی اقدام کنند.

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل صبح امروز(14 مرداد) در نخستین اجلاس مکتب شهید سلیمانی اظهار داشت: زیر بنای اصلی اخلاق راهبردی در مکتب سلیمانی برگرفته ازاسلام، مشی اهل بیت (علیهم السلام)، اخلاص،توکل برخدا و اعتماد راسخ به امدادهای الهی و در یک کلمه جوهر انقلاب اسلامی ایران بود. وی با تمرکز بر اهداف، تمامی مساعی خویش را صرف مقابله با ظلم و سلطه و دفاع از مظلبومان زیر پرچم امت واحد اسلامی کرد.

وی افزود: او همت خود را فقط برای پیشبرد اسلام و دفاع از مسلمانان منحصر نمی‌کرد بلکه به این اعتبار که خلق همه بندگان خدایند ، از حیثیت انسانی پیروان سایر ادیان نیز دفاع می‌کرد. شهید سلیمانی در طول سال‌های  مقابله با داعش و دیگر منحرفین از مسیر درست اسلام که دست آموز آمریکا و صهیونیسم در منطقه بودند و از هیچ جنایتی روگردان نبودند با همه وجود قد برافراشت و جوانمردانه از ملت مظلوم منطقه دفاع کرد .

ولایتی با بیان اینکه سردار سلیمانی معتقد بودکه مهم ترین هدف سلطه گران تقویت افراطی گری و ایجاد تفرقه بین مسلمانان می باشد، اظهار داشت: الگوی حکمرانی در مکتب شهید سلیمانی برگرفته از سیره نبوی و اهل بیت (ع) بوده که این الگو در زمان ما توسط حضرت امام خمینی روزآمد شده و بوسیله مقام معظم رهبری به کمال رسیده است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه شهید سلیمانی دارای شخصیتی چند وجهی بود، ایشان هم مرد میدان و هم راه گشای بن بست‌های دیپلماسی بود و در عین حال از برقراری ارتباط وثیق با مردم غفلت نمی‌کرد، گفت: تجربیات خویش در میدان نبرد و حوزه دیپلماسی را به زبان ساده و در قالب ذوقیات و عواطف مردم به آنها منتقل می‌کرد چون توده‌های مردم و ملت‌های مسلمان منطقه به سادگی و روشنی از اهداف و اقدامات بسیار ارزشمند وی مطلع می‌شدند و آن را در چهارچوب اعتقادات و مصالح خویش می‌یافتند و با رغبت تمام به وی پیوسته و از او تبعیت می‌کردند.

وی افزود: آموزه‌های دفاعی و امنیتی شهید سلیمانی الهام گرفته از تجارب ارزشمند وی در دفاع مقدس و خلاقیت و نوآوری در موقعیتهای نظامی بود که  دشمنان را به زانو درآورد و حیرت استراتژیست‌های نظامی دنیا را برانگیخت. محور اساسی آموزه های دفاعی در مکتب شهید سلیمانی، انسان محوری بود نه تجهیزات محوری و نتیجه آن هم در پیروزی وی در جریان تمامی معادلات، نبردها و جنگ‌های منطقه‌ای مشهود است  به طوری که حتی دشمنان او را یکی از نوابغ نظامی تاریخ معاصر می‌دانند.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی با درکی صحیح، معنویت، اخلاق، صداقت، راستی و هنر انقلابی بودن را در خدمت تمدن سازی و حرکت مقاومت و مبارزه با استکبار و ظالمان و دفاع از مظلوم قرار داد تا بدینوسیله گفتمان اسلامی، گفتمان غالب در معادلات منطقه ای و بین المللی شود.

ولایتی با بیان اینکه شهید سلیمانی با بسترسازی مدیریت فرهنگی، تلفیق میدان و دیپلماسی و با نگاه دقیق به رسانه، به صورت هوشمندانه به دنبال آگاه سازی، هدایت، تبیین و برجسته سازی الگوهای ارزشمند همچون شهید حججی بود تا زمینه را برای بسیج همگانی، امیدزایی و نشاط آفرینی، افزایش انگیزه، ایستادگی و پایبندی به اخلاق در میدان فراهم سازد، گفت:  حاج قاسم نه تنها قهرمان ایرانیان بلکه کل مسلمانان و جمیع آزادیخواهان جهان است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تصریح کرد: نقش ایشان در مقابله با نقشه‌های امریکا و اذناب آن بی بدلیل و بی نظیر بوده است. شکست طرح استراتژی خاورمیانه بزرگ آمریکا، تک قطبی شدن، شکست استراتژی قدرت و جنگ نیابتی ایالات متحده، ناسیونالیسم افراطی و ظهور قدرت های جدید در آرایش و هندسه نظام  بین المللی برگرفته از دیدگاه بلند و اقدامات همه جانبه آن شهید بزرگوار است.

وی افزود: اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن فرماندهان جبهه مقاومت و به ویژه شهید سلیمانی که به دعوت رسمی دولت مستقر عراق به آن کشور سفر کرده بود، نقض آشکار حقوق بین المللی است که بر اساس اساسنامه دیوان بین المللی کیفری جرم آشکار محسوب می گردد و عاملان آن قابل تعقیب درآن دیوان می باشد.

ولایتی با بیان اینکه این جرم بین المللی در برهه‌ای از مقطع حساس منطقه رخ داد که سوابق مبارزاتی شهید سلیمانی در مقابله با داعش و جریانات تکفیری بر کسی پوشیده نیست و به اذعان اکثر صاحبنظران حقوق بین الملل شهید سلیمانی و نیروهای تحت فرمان وی موجب عقب رانده شدن و شکست داعش از عراق شدند، اظهار داشت:  این جنایت مغایر بسیاری از هنجارها و قواعد بین المللی از جمله مواد 1 و 2 منشور ملل متحد و کنوانسیون جلوگیری و مجازات جرایم علیه اشخاص مورد حمایت بین المللی از جمله مأمورین دیپلماتیک مصوب 1973 میلادی بود.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در پایان تأکید کرد که انتظار می‌رود با گذشت 3 سال از این حادثه دستگاه‌های قضایی عراق به عنوان کشور میزبان شهید سلیمانی و محل وقوع این جنایت نسبت به صدور رای عادلانه برای آمرین از مراجع بین المللی اقدام کند./ تسنیم

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها