سرلشکر باقری: شاعران حوزه دفاع مقدس و مقاومت، پیشگامان جهاد تبیین هستند

کد خبر: 1202051

رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پیامی به اختتامیه بیست و چهارمین کنگره ملی شعردفاع مقدس نوشت: شاعران حوزه دفاع مقدس و مقاومت، پیشگامان جهاد تبیین هستند.

 سرلشکر باقری: شاعران حوزه دفاع مقدس و مقاومت، پیشگامان جهاد تبیین هستند

رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پیامی به اختتامیه بیست و چهارمین کنگره ملی شعردفاع مقدس نوشت: شاعران حوزه دفاع مقدس و مقاومت، پیشگامان جهاد تبیین هستند.سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح با صدور پیامی به اختتامیه بیست و چهارمین کنگره ملی شعردفاع مقدس که امروز به میزبانی اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس فارس در مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس برگزار شد، از دست‌اندرکاران این رویداد و پیشکسوتان ادبیات دفاع مقدس تشکر و قدردانی کرد.

در بخشی از این پیام که در اختتامیه این کنگره توسط سردار عباس بایرامی رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس قرائت شد، آمده است:

دفاع مقدس ما هشت سال حماسه عاشقی و عرفان، نماد و تجسم فرهنگ ایثار بود و به مدد این فرهنگ انسان‌ساز تضمین‌ سعادت بشریت و ترویج  مفهوم شهادت و ایثار، تعمیق و گسترش چشم‌گیری یافت و تبدیل به گنجینه لایزالی شد که هرچه از آن می‌گذرد ظرفیت‌های تازه‌تری به آن افزوده شده و افق‌های تازه‌تری از آن جلوه‌گر می‌شود.

شعر دفاع مقدس همچون رزمنده‌ای است که پا به پای رزمندگان در خط مقدم ایثار و شهادت حضوری پررنگ و تأثیرگذار داشته و کنگره‌های شعر دفاع مقدس از اولین رویدادهای بنیان‌گذار و جریان‌ساز این عرصه فرهنگی و ادبی هستند که اکنون تبدیل به جریان غالب شعر معاصر فارسی شده و الهام‌بخش شعر مقاومت در گستره حوزه مقاومت بین‌الملل اسلامی هستند.

شعر دفاع مقدس امروز نیازمند بازتعریف است به این تلقی که اگر ما تنها شعری را شعر دفاع مقدس بدانیم که به نحوی فقط به حماسه‌سازان این عرصه اشاره کرده باشد ظلم به فرهنگ ایثار و شهادت است بلکه باید دامنه این تعریف را آنقدر گسترده کنیم که تأثیراتی که فرهنگ شهادت و ایثار در زندگی فرهنگی و اجتماعی و شیوه زندگی ما گذاشته و بازخورد آن در این حوزه‌ها را نیز ببینیم و این مفهوم باید در حوزه ادبیات دفاع مقدس جای گیرد.

امروز در گام دوم انقلاب اسلامی که یکی از مهمترین ارکان آن حوزه فرهنگی است و همچنین با گشوده شدن باب نورانی جهاد تبیین، رسالت شعر و شاعران به عنوان پیشگامان این جهاد، زمینه‌سازی برای حضور هرچه پرشورتر و گسترده و عمیق‌تر نسل جوان در این نهضت فرهنگی است و بر ما است که  در راستای پیشبرد منویات رهبرمعظم انقلاب زمینه‌های لازم را برای این نهضت فرهنگی فراهم آوریم.

این جانب فرصت را مغتنم شمرده و زمینه تشکر خود را از شاعران، داوران، پیشکسوتان و دست‌اندرکاران این عرصه مهم ابراز نموده و امیدوارم که با عنایت حق تعالی شاعد تحول هرچه بیشتر در این حوزه باشیم.

سرلشکر پاسدار محمد باقری

رئیس ستادکل نیروهای مسلح/ فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها