خبر امیرعبداللهیان درباره زمان سفر گروسی به تهران

کد خبر: 1207868

وزیر امور خارجه درباره زمان سفر گروسی به تهران گفت: مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است طی روزهای آینده به تهران سفر کند.

خبر امیرعبداللهیان درباره زمان سفر گروسی به تهران

وزیر امور خارجه درباره استفاده از واژه تروریست‌شویی در سخنانش، گفت: دشمنان خیلی تلاش می‌کنند از جمهوری اسلامی مشروعیت‌زدایی کنند و با شستشوی تروریست‌ها، از آنها چهره جدیدی خلق کنند.

حسین امیرعبداللهیان روز سه شنبه درباره حضورش در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو گفت: در این نشست مواضع جمهوری اسلامی ایران را در این موضوع تبیین کردیم.

وزیر امور خارجه افزود: همانطور که می‌دانید که در ماههای گذشته دشمنان تلاش زیادی کردند که از موضوعی داخلی حداکثر سوءاستفاده را بکنند و درپی اغتشاش، ناامنی و بی‌ثباتی و ترور در ایران بودند. از این فرصت استفاده شد واقعیت‌های صحنه برای شرکت کنندگان در نشست تشریح شود.

امیرعبداللهیان عنوان کرد: همچنین با برخی از همتایان و وزرای خارجه درباره مناسبات دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌گو داشتیم.

وی ادامه داد: ملاقات مهمی با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل داشتم که مسائل مهمی چون رفع تحریم‌ها، همکاری که براساس یک نقشه راه جدید میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا یمن، افغانستان و اوکراین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: امروز هم جلسه با چهار سازمان بین المللی بشردوستانه داشتم. محور گفت وگوهای ما نیرومندسازی همکاری‌های سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی در حمایت از وضعیت پناهندگان و مهاجران افغانستان است.

امیرعبداللهیان اظهار کرد: در حالی که نزدیک به ۵ میلیون آواره مهاجر و پناهنده افغان در ایران داریم متاسفانه سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی توجهی به ارسال کمک و حمایت از این جمعیت بزرگ ندارند ضمن اینکه تحریم‌های یکجانبه آمریکا باعث شده که وضعیت آوارگان و پناهندگان هم تحت تاثیر قرار بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: امروز نشست را به شکل ۵ جانبه برگزار کردیم و قرار است ادامه پیدا کند و دوره بعدی نشست را در تهران داشته باشیم و بتوانیم همکاری‌های نیرومندتری را با سازمان‌های بشردوستانه بین‌المللی برای ارتقای وضعیت افغان‌ها در کشورمان داشته باشیم.

امیرعبداللهیان درباره زمان سفر گروسی به تهران گفت: رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است طی روزهای آینده به تهران سفر کند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره تروریست‌شویی گفت: دشمنان ملت ایران خیلی تلاش کردند که از جمهوری اسلامی ایران و فراتر از آن حتی از ایران بخواهند که مشروعیت‌زدایی کنند. کار دیگری که انجام شد این بود که بیایند تروریست‌ها را هم شستشوی بدهند و چهره جدیدی از آنها خلق کنند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در گفت‌وگویی که با وزرای خارجه اروپایی و با دبیرکل سازمان ملل داشتم عنوان کردم که آیا آلمان‌ها می‌پذیرند که اگر هیتلر فرزندی داشت امروز بیاید و صدراعظم آلمان شود؟ این چه رفتاری است که فردی که پدرش و خاندانش دهها هزار نفر را در سال‌های حکومت شان در ایران به قتل رساندند، در چهل و چند سال پیش میلیون‌ها و میلیاردها دلار از اموال ایران را سرقت کردند امروز ادعای لیدری مخالفان را داشته باشند.

وی تصریح کرد: این اقدام دقیقا مانند این است که فرزند هیتلر امروز صدر اعظم آلمان شود و اینکه یک فردی که در گروهک تروریستی مسئول شهادت بیش از ۱۷ هزار زن، مرد و کودک بی‌گناه است توسط یک سناتور آمریکایی به عنوان رئیس جمهور آینده ایران معرفی شود. 

وزیر امور خارجه افزود: البته مردم ایران پاسخ آنها را دادند. کاربرد واژه «تروریسم شویی» را برای اینکه این مساله و خطایی که دارد صورت می‌گیرد را به خوبی تبیین کنند. آنها غرب را به خطا در تحلیل و ارزیابی نسبت به ماهیت تروریستی و غیرانسانی خودشان واداشتند./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها