عقب نشینی از قطعنامه با صدور بیانیه‌های انتقادی

کد خبر: 1209485

آمریکا و 3 کشور اروپایی درحالی که از ارائه قطعنامه علیه کشورمان در نشست شورای حکام عقب نشینی کردند، در 2 بیانیه ادعاهایی را مطرح کردند

عقب نشینی از قطعنامه با صدور بیانیه‌های انتقادی

نشست شورای حکام در حالی در جریان است که به گفته خبرگزاری فرانسه قطعنامه جدیدی برای ایران در دستور کار این نهاد نیست. خبری که میخائیل اولیانوف نیز بر آن مهر تایید زده است. این در حالی است که پیش از آغاز نشست فصلی شورای حکام، از سوی آمریکا و سه کشور اروپایی زمزمه هایی برای ارائه قطعنامه علیه کشورمان به گوش می رسید. حالا اما با سفر گروسی به تهران و توافقات ایران و آژانس، فضای تند هم به کناری رفته و همه منتظر مذاکرات ایران و بازرسان برای اجرای این توافق هستند. در عین حال آمریکا و سه کشور اروپایی در دو بیانیه جداگانه ادعاهایی را علیه فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران ابراز کردند.

 لورا هولگیت، نماینده آمریکایی ها در نشست شورای حکام درباره تحولات برنامه اتمی کشورمان و سفر اخیر مدیرکل آژانس به تهران بیانیه ای منتشر کرده و مدعی شده که غنی سازی۶۰ درصد در ایران هیچ هدف صلح‌آمیز موجهی ندارد: «گزارش دقیق، واقعی و به موقع مدیرکل برای درک جامعه بین‌المللی از برنامه هسته‌ای ایران ضروری است». وی در بخش دیگری از بیانیه خود که بسیاری آن را غیرسازنده توصیف کردند، افزوده است: «ایران به گسترش برنامه هسته‌ای خود بسیار فراتر از محدودیت‌های برجام، از جمله از طریق استقرار سانتریفیوژهای پیشرفته جدید در فردو و انباشت مداوم اورانیوم بسیار غنی شده ادامه می‌دهد.» او که کشورش بعد از روسیه بزرگ‌ترین ذخیره کننده کلاهک های هسته ای است، در ادامه بیانیه خود اظهار کرد: «هیچ کشور دیگری در جهان امروز از اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد برای اهدافی که ایران ادعا کرده استفاده نمی‌کند.» در کنار بیانیه واشنگتن، سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان، موسوم به تروئیکا نیز دست به قلم شده و با صدور بیانیه‌ای مشترک در نشست شورای حکام ضمن طرح این ادعا که با توجه به فعالیت‌های ایران «امکان ساخت یک وسیله انفجاری منتفی نیست» خواستار اجرای سریع و کامل توافقات صورت گرفته میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره حل‌وفصل مسائل پادمانی شدند. آن‌ها در ادامه مدعی شدند که «ایران هیچ توجیه غیرنظامی معتبری برای اجرای برنامه غنی‌سازی در فردو ندارد، با توجه به این واقعیت که این تاسیسات برای اجرای هیچ شکلی از برنامه غنی‌سازی غیرنظامی مناسب نیست». در عین حال، به رغم این بیانیه‌های تند، فضای نشست فصلی شورای حکام پس از ابقای گروسی برای 4 سال دیگر نشانی از صدور قطعنامه علیه کشورمان ندارد و باید منتظر نتایج مذاکرات اجرای توافق تهران و آژانس ماند.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها