رئیسی در مراسم امضای اسناد بین تهران و ماناگوا؛

تاکید سیاست خارجی ایران ارتباط با کشورهای مستقل است

کد خبر: 1227507

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با بیان اینکه در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ارتباط با کشورهای مستقل مورد تاکید بود و سفرم به نیکاراگوئه در همین راستا است، گفت: اگر در همه دنیا به اراده و خواست ملت‌ها احترام گذاشته شود و قدرت‌های سلطه‌گر در مقابل رای ملت‌ها خودکامگی نشان ندهند، شرایط در دنیا متفاوت خواهد شد.

تاکید سیاست خارجی ایران ارتباط با کشورهای مستقل است

سید ابراهیم رئیسی بامداد پنجشنبه در چهارمین روز از سفر پنج روزه خود به آمریکای لاتین در مراسم امضای اسناد همکاری بین تهران و ماناگوا در ونزوئلا، افزود: خرسندم که امروز در آمریکای لاتین و نیکاراگوئه هستم و از دعوت دانیل اورتگا تشکر و به قهرمانان ملی آمریکای لاتین به ویژه این کشور ادای احترام می‌کنم.

رئیس جمهور گفت: در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ارتباط با کشورهای مستقل مورد تاکید بود و سفرم به این کشور در همین راستاست.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه اراده مردم و ملت‌ها همواره مورد احترام ما بوده است، افزود: معتقدیم اگر در همه دنیا به اراده و خواست ملت‌ها احترام گذاشته شود و قدرت‌های سلطه‌گر در مقابل رای ملت‌ها خودکامگی نشان نداده و اجازه دهند که رای و اراده مردم تحقق یابد، شرایط در دنیا متفاوت خواهد شد.

آیت‌الله رئیسی اظهارکرد: اما متاسفانه امروز نظمی ناعادلانه در دنیا حاکم است و نظام سلطه با فراموشی خدا و خود به دیگران ظلم روا می‌دارد و جلوی تحقق اراده ملت‌ها را می‌گیرد.

رئیس جمهور گفت: همه ظلم‌ها به خاطر آن است که انسان‌هایی با بی توجهی به آنچه که اراده خداوند و با بی توجهی به آنچه اقتضای عدالت است، در نظم جهانی و با بی توجهی به آگاهی حقیقی ملت‌ها دست به ظلم و ستم می‌زنند.

آیت‌الله رئیسی تاکید کرد: لشکرکشی یکی از ابزارهای آنهاست و تهدید و تحریم روی دیگر سکه است اما مقاومت ملت‌ها  استقلال طلبی و آزادی خواهی و عدالت خواهی آنها را منفعل می‌کند و به عقب می‌راند.

رئیس جمهور گفت: کاری که امروز آمریکای لاتین در بسیاری از کشورهای این منطقه انجام شده، مقاومت، صبر و ایستادگی در مقابل نظام سلطه و زیاده خواهی‌های آمریکا و طرافدران این کشور است.

ارتباط کشورهای مستقل با یکدیگر و استفاده از ظرفیت‌های یکدیگر بسیار مهم است

آیت‌الله رئیسی در ادامه  اظهارکرد: حتما شرایط و نظم جهانی به نفع جریان مقاومت و کشورهای مستقل رقم خواهد خورد. ارتباط کشورهای مستقل با یکدیگر و استفاده از ظرفیت‌های  یکدیگر بسیار مهم است. اعتماد بین کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورها در مناطق مختلف جهان با یکدیگر  می‌تواند اتحادی را ایجاد کند که هم تحریم‌ها را خنثی کند و هم برظرفیت این کشورهای مستقل  بیافزاید.

وی همچنین به مذاکرات وزرای دو کشور ایران و نیکاراگوئه و امضا اسناد اشاره کرد و گفت: در این مذاکرات برای رسیدن به نوع تبادل ظرفیت‌ها و استفاده از امکانات دو کشور برای ارتقا سطح روابط به تفاهم‌هایی رسیدند که اهم این تفاهم‌ها برای همکاری‌های تجاری و اقتصادی بین دو کشور است.‌ تفاهم دیگر موضوع تبادل تجربیات دو کشور در علم و فن آوری است.

رئیس جمهور گفت: ایران با وجود تهدیدها و تحریم‌ها پیشرفت‌های بسیار خوبی در زمینه علم و فن‌آوری داشته به طوری که می‌توان امروز ایران را ایران پیشرفته و فن آور معرفی کرد و ما آمادگی به اشتراک گذاشتن تجربیاتمان با کشورهای دوست خود هستیم. پس یکی از حوزه‌های دیگر همکاری بین ایران و نیکاراگوئه حوزه علمی و فن‌آوری است.

آیت‌الله رئیسی گفت: یکی از همکاری‌های جمهوری اسلامی را با کشورهای دوست، همسایه و منطقه را صدور خدمات فنی مهندسی تعریف کردیم. نیروهای مجرب و کارآزموده‌ای هستند که می‌توانند در کشورها نقش بسیار مهمی در جهت گره گشایی از مسایل فنی و مهندسی در حوزه‌های مختلفی داشته باشند. حوزه خدمات بهداشتی و درمانی و حوزه سلامت یکی دیگر از حوزه‌هایی است که برای همکاری بین این دو کشور تفاهمی شکل گرفت.

رئیس جمهور گفت: گام‌های بلندی را جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت برداشته و تجربیات خوب و نیروهای ارزشمندی بویژه در حوزه دارو  انجام گرفته که می‌تواند موضوع تبادل تجربیات و طرفیت‌های بین ما و نیکاراگوئه و کشورهای دوست باشد.

آیت‌الله رئیسی در پایان از اورتگا و دولت نیکاراگوئه به خاطر میزبانی خوبشان تقدیر و از وی برای سفر به تهران دعوت کرد./ ایرنا

همکاری کشورهای مستقل با یکدیگر باعث اتحاد می‌شود

رئیسی در نشست مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور نیکاراگوئه گفت: همکاری بین کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورهای مستقل با یکدیگر می‌تواند باعث اتحاد شود و بر ظرفیت کشورها بیافزاید.

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی عصر امروز چهارشنبه به وقت محلی، در بخش پایانی برنامه‌های سفر رسمی به نیکاراگوئه، در نشست مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور این کشور با ابراز خرسندی از سفر به سرزمین مردم صبور و مقاوم نیکاراگوئه و ادای احترام به قهرمانان ملی این کشور و منطقه آمریکای لاتین گفت: ارتباط با کشورهای مستقل همواره در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مورد تاکید بوده و سفر بنده به آمریکای لاتین و کشورهای مستقل در همین راستاست.

رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: اگر در همه دنیا به اراده و خواست ملت‌ها احترام گذاشته شود و قدرت‌های سلطه‌گر در مقابل رأی ملت‌ها خودکامگی نشان نداده و اجازه دهند که رأی و اراده مردم تحقق یابد، شرایط در دنیا متفاوت خواهد شد، اما متأسفانه امروز در دنیا نظمی ناعادلانه حاکم است و نظام سلطه با فراموشی خدا و خود، به دیگران ظلم روا داشته و جلوی تحقق اراده ملت‌ها را می‌گیرد.

سید ابراهیم رئیسی افزود: همه این ظلم‌ها ناشی از آن است که انسان‌هایی با بی‌توجهی به اراده خداوند، اقتضای عدالت در نظم جهانی و با بی‌توجهی به آگاهی حقیقی ملت‌ها دست به ظلم و ستم می‌زنند؛ لشکرکشی یکی از ابزارهای آنها در اعمال فشار به ملت‌ها و تحریم و تهدید روی دیگر این سکه است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مقاومت، عدالت‌طلبی و آزادی‌خواهی ملت‌ها سلطه‌طلبان را منفعل کرده و به عقب می‌راند، تصریح کرد: این اتفاقی است که امروز در بسیاری از کشورهای منطقه آمریکای لاتین در برابر نظام سلطه و زیاده‌خواهی‌های آمریکا و طرفداران آمریکا صورت گرفته است.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه نظم جهانی حتماً به نفع جریان مقاومت و کشورهای مستقل تغییر خواهد کرد، ادامه داد: ارتباط کشورهای مستقل با هم و استفاده از ظرفیت‌های متقابل در این مسیر بسیار مهم است. همکاری بین کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورهای مستقل با یکدیگر در مناطق مختلف می‌تواند اتحادی را به‌وجود آورد که هم تحریم‌ها را خنثی کند و هم بر ظرفیت کشورهای مستقل بیافزاید.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به حصول تفاهم‌نامه‌هایی برای تبادل ظرفیت‌ها و استفاده از امکانات متقابل میان ایران و نیکاراگوئه در راستای ارتقای سطح روابط فیمابین، همکاری‌های تجاری و اقتصادی، تبادل تجربیات و دستاوردهای علمی و فناوری، صدور خدمات فنی-مهندسی و خدمات بهداشتی، درمانی، دارویی و سلامت را از اهم حوزه‌های مورد توافق دو کشور برای همکاری عنوان کرد.

سید ابراهیم رئیسی گفت: ایران به‌رغم تحریم‌ها و تهدیدهای گسترده از این تهدیدها برای خود فرصت‌سازی کرده و به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در عرصه‌های علمی، فنی-مهندسی، بهداشتی، درمانی و دارویی دست یافته و امروز کشوری فناوری در این عرصه‌ها محسوب می‌شود./ مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها