جزئیات نشست کمیسیون اقتصادی با حضور خاندوزی

کد خبر: 1233974

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در نشست امروز کمیسیون مقرر شد تا به درخواست وزیر اقتصاد و رئیس‌ کمیسیون اقتصادی، یکی از جلسات سران قوا با دستور کار اتخاذ تصمیماتی برای ساماندهی بازار سرمایه و ثبات‌بخشی به این بازار برگزار شود.

جزئیات نشست کمیسیون اقتصادی با حضور خاندوزی

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در نشست امروز کمیسیون مقرر شد تا به درخواست وزیر اقتصاد و رئیس‌ کمیسیون اقتصادی، یکی از جلسات سران قوا با دستور کار اتخاذ تصمیماتی برای ساماندهی بازار سرمایه و ثبات‌بخشی به این بازار برگزار شود.

مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح نشست ظهر امروز کمیسیون متبوعش گفت:‌ نشست امروز با حضور وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس و همچنین نمایندگانی از  انجمن صنایع پتروشیمی و شرکت‌های تولیدکننده برای بررسی آخرین وضعیت بازار بورس و دلایل کاهش شاخص در هفته‌های اخیر برگزار شد.

وی افزود: در این نشست آقای عشقی گزارشی از وضعیت بازار بورس ارائه کرد و پس از آن به ترتیب  نماینده انجمن صنایع پتروشیمی و  نماینده شرکت‌های تولیدکننده به اظهارات خود را بیان کردند و در کل  آسیب‌شناسی از وضعیت بازار صورت گرفت.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: غالب انتقادات به وضعیت فعلی بازار سرمایه درباره عدم پیش‌بینی پذیری این بازار برای سرمایه‌گذاران بود.به ویژه در حوزه نرخ گاز و خوراک پتروشیمی‌ها که گفته شد در بسیاری از کشورها یک فرمول ثابتی را برای مدت نسبتاً طولانی تعیین می‌کنند و اینطور نیست که مدام شاهد تغییر در نرخ‌ها و فرمول قیمت‌گذاری‌ها در حوزه نرخ خوراک باشند. ولی متاسفانه در کشور ما این نرخ‌ها مرتب در حال تغییر است.

طغیانی ادامه داد: البته در مورد فرمول قیمت‌گذاری نرخ خوراک بحث نماینده‌ شرکت‌ها این نبود که این فرمول را قبول ندارند بلکه صحبت در این بود که نرخ  میانگین در نظر‌ گرفته شده برای قیمت گاز نباید نرخ هاپ  اروپا  باشد و برای اینکه نوسانات فرمول گرفته شود، سقفی برای این نوسانات در نظر گرفته شود که شرکت‌ها بتوانند پیش‌بینی پذیری خود را حفظ کنند.   

وی افزود: پس از آسیب‌شناسی که در کمیسیون صورت گرفت، تخلفاتی که صورت گرفت و این پیش‌بینی پذیری‌ها را دچار اخلال کرده از جمله بخشنامه‌ای که شرکت ملی نفت در مورد بدهی‌های شرکت‌ها در 15 و 16 اردیبهشت منتشر کرده بود، بررسی و جمع‌بندی شود و گزارش کمیسیون پس از جمع‌بندی در چارچوب ماده 234 آیین نامه و ارجاع تخلفات به قوه قضاییه با آن برخورد شود.

طغیانی عنوان کرد:  تاکید کمیسیون اقتصادی بر این بود که باید در حوزه تصمیم‌گیری‌های اقتصادی نیز یک انسجام در دولت وجود داشته باشد. به هر حال  بازار سرمایه از این نظر مهم است که ما در حوزه سرمایه‌گذاری اگر می‌خواهیم از بانکها فاصله بگیریم، بازار سرمایه حتما باید بتواند عرضه اولیه را پشتیبانی کند. لذا دولت باید به بازار سرمایه به شکل یک مولفه مهم در حوزه تامین منابع مالی برای سرمایه‌گذاری نگاه کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: در پایان نشست امروز کمیسیون مقرر شد تا به درخواست وزیر اقتصاد و رئیس‌ کمیسیون اقتصادی، یکی از جلسات سران قوا با دستور کار اتخاذ تصمیماتی برای ساماندهی بازار سرمایه و ثبات‌بخشی به این بازار برگزار شود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها