سلاجقه: پایگاه ملی اطفای حریق جنگل‌ها راه‌اندازی می‌شود

کد خبر: 1235229

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از راه اندازی پایگاه ملی اطفای حریق جنگل‌های کشور خبر داد.

سلاجقه: پایگاه ملی اطفای حریق جنگل‌ها راه‌اندازی می‌شود

علی سلاجقه روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به آتش سوزی اخیر در جنگل‌های کشور اظهار داشت: آتش سوزی در جنگل های مریوان مهار شد ولی در جنگل های کهگیلویه و بویراحمد به تازگی در چند نقطه آتش‌سوزی آغاز شده که در حال مهار شدن است.

سلاجقه درباره مصوبه دولت درخصوص پتروشیمی میانکاله گفت: بحث مجوز محیط زیست بعد از مصوبه دولت است؛ اگر دولت چیزی را مصوب کرد باید بحث‌ها و کارهای ادارای آن انجام شود؛ در سال ۹۱ یا ۹۲ هیات وزیران هرگونه بارگذاری صنعتی آلاینده را در شمال کشور ممنوع می‌کند اما سال ۹۹ از طریق کمیسیون زیربنایی دولت این اتفاق نمی‌افتد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: مباحث توسعه‌ای دولت حتما باید در قالب کمیسیون زیربنایی و محیط زیست دولت اتفاق بیفتد اما این داستان از طریق کمیسیون اقتصادی اتفاق افتاده است یعنی مصوبه در قالب کمیسیون اقتصادی است و بزرگترین علامت سوال در همین جا است.

سلاجقه در پاسخ به سوالی که گفته شده اگر می‌خواهید این اتفاق نیفتد باید مصوبه دولت لغو شود؟ گفت: با توجه به نحوه ایجاد مصوبه ، مصوبه طرح‌های توسعه‌ای دولت حتما باید از طریق کمیسیون زیربنایی و محیط زیست شکل بگیرد اما زمانی که از طریق کمیسوین اقتصاد شکل می‌گیرد جای سوال دارد.

وی بار دیگر با تاکید براینکه پروژه پتروشیمی میانکاله مجوز محیط زیست ندارد، افزود: دولت پروژه میانکاله را مصوب کرد ولی بعد از آن باید مجوز محیط زیستی صادر شود؛ ابطال پروژه میانکاله را به هیات وزیران داده ایم و در حال پیگیری هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در توضیح به سوال خبرنگاری که از وی پرسید استاندار گفته ما مصمم هستیم این پروژه را پیگیری و اجرا  کنیم، گفت: استاندار نمی‌تواند مقابل دولت قرار بگیرد.

سلاجقه خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط جوی و کاهش بارش‌ها در این فصول آلودگی داریم، تعداد روزهای آلاینده ما نسبت به سال‌ قبل بسیار کاهش داشته است.

وی عنوان کرد: اما اکنون بحث گرد و غبار مطرح است که بسیاری از مناطق کشور به‌خصوص مناطق شرق و شمال شرق را تحت تاثیر قرار داده است که از طریق ترکمنستان و موضوع منطقه سرخس این اتفاق رخ داده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: پیش از این با مسئولان کشور ترکمنستان در این رابطه رایزنی هایی انجام شده است.

سلاجقه درباره موضوع گرد و غبار در مناطق شرق کشور گفت: انباشت گرد و غبار هم از داخل و هم از خارج از کشور در سطوح وسیعی اتفاق افتاده و چندین شهر کشور تعطیل شده است.

وی درباره ادامه این وضعیت گرد و غبار و اضافه شدن شهرهای دیگر گفت: ادامه این وضعیت بستگی به شرایط جوی دارد و سطوح وسیع و گسترده‌ای به‌خصوص از خارج از کشور است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: درخصوص گرد و غبار در شهر زابل در چند سال گذشته اقداماتی متعددی انجام شده است اما آنچه که وجود دارد بحث کشور همسایه است که باید مشکل را حل کند در غیر این صورت این وضعیت تا حدودی پایدار خواهد بود.

سلاجقه درباره آتش‌سوزی در میانکاله نیز توضیح داد: روز گذشته در میانکاله آتش‌سوزی صورت گرفت و مجموعه نیروهای محیط‌ بانی، منابع طبیعی و دستگاه‌های نظامی وارد میدان شدند و بالگرد هم تا اواخر آتش‌سوزی به منطقه رسید.

پایگاه اطفای حریق ملی در کشور تشکیل شود

وی افزود: امروز از دولت درخواست شد که در صورت امکان پایگاه اطفای حریق ملی در کل کشور تشکیل شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: با توجه به اینکه تغییر اقلیم به سمت و سویی می‌رود که از این به بعد کاهش بارش‌ و افزایش دما را خواهیم داشت و در همه دنیا به همین شکل است و بحث آتش‌سوزی‌ها اتفاق می‌افتد این وضعیت باید ساماندهی شود که در این رابطه بهترین اقدام شکل گیری پایگاه‌های ملی اطفای حریق است.

سلاجقه درباره آتش‌سوزی در غرب کشور نیز گفت: چند روز قبل آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان اتفاق افتاد که خاموش شد و اکنون آتش‌سوزی در چند منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد را شاهد بودیم که البته نقاط خیلی محدودی بود.

وی درخصوص بحث کندی اطفای آتش‌سوزی اظهار داشت: ما به لحاظ تجهیز نیروها مشکلی نداریم آنچه که وجود دارد این است که آتش‌سوزی‌ها در مناطق صعب‌العبوری اتفاق می‌افتد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان کرد: البته مردم مشارکت خیلی خوبی دارند که در همین‌جا از آنها قدردانی می‌کنم البته تقاضا می شود که مراقبت لازم در مصرف آب و جلوگیری از آتش سوزی در جنگل ها را داشته باشند و مسئولان را در اطفای حریق سریع تر کمک کنند.

سلاجقه تصریح کرد: برخی اوقات در مناطق صعب‌العبور، بالگرد و پرنده‌هایی که باید آتش را خاموش کنند، دستگاه‌های نظامی مکلف هستند که این کار را انجام دهند و طرح‌های مشترکی باید اتفاق بیفتد که دنبال آن هستیم و دستگاه‌های مسئول مانند وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها هم باید به وظایف خود عمل کنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد