متفکر آزاد: بار کمبود برق نباید به صنایع فولادی تحمیل شود

کد خبر: 1240809

عضو هیأت رییسه مجلس در بازدید از فولاد هرمزگان گفت: تأمین مستمر انرژی برای واحدهای صنعتی مهم کشور از جمله صنایع فولادی بسیار مهم و کلیدی است و باید در این زمینه تدابیر اساسی اندیشیده شود.

متفکر آزاد: بار کمبود برق نباید به صنایع فولادی تحمیل شود

روح الله متفکر آزاد عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی امروز در بازدید از مجتمع فولاد هرمزگان اظهار کرد: با توجه به اینکه توسعه صنعت فولاد در کنار سواحل رقم می‌خورد، شرکت فولاد هرمزگان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فولاد در کشور می‌تواند با اجرای طرح‌های توسعه‌ای به پیشران توسعه صنعت فولاد در جنوب کشور تبدیل شود.

وی با اشاره به نقش و اهمیت صنعت فولاد در توسعه اقتصاد، اشتغال‌زایی، محرومیت‌زدایی و ثروت‌آفرینی، بیان کرد: صنعت فولاد بخش عمده‌ای از زیرساخت‌های توسعه‌ای را تامین می‌کند. همچنین توسعه صنعت فولاد می‌تواند زنجیره‌ای از صنایع را به ویژه در حوزه پایین‌دستی شکوفا و دارای ارزش افزوده کند.

متفکر آزاد با بیان اینکه امروزه توسعه صنعت فولاد در دنیا کنار سواحل رقم می‌خورد، تاکید کرد: استان هرمزگان بهترین مکان برای توسعه صنعت فولاد محسوب می‌شود و شرکت فولاد هرمزگان که یک مجموعه بزرگ با حجم تولید بالا و محصولات خاص صنعت فولاد است، می‌تواند پاسخگوی نیاز کشور برای تامین نیازهای صنایع پایین‌دستی باشد. در عین حال این شرکت قادر خواهد بود به پیشران توسعه صنعت فولاد در جنوب کشور تبدیل شود و با توجه به قرارگیری در استان هرمزگان، می‌توان به توسعه این استان نیز کمک کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد: نزدیکی به دریا و امکان صادرات محصول برای فولاد هرمزگان، می‌تواند در آینده یک افق توسعه روشن مهیا کند. البته توسعه این شرکت در آینده، نیازمند دیده شدن زیرساخت‌های لازم است اما در چند سال اخیر صنعت فولاد کشور با مشکل تامین انرژی مواجه شده است؛ به طوری که در تابستان محدودیت برق و در زمستان محدودیت گاز وجود دارد.

بار کمبود انرژی نباید بر دوش صنعت فولاد باشد

متفکر آزاد ادامه داد: در چند سال اخیر با افزایش مصرف انرژی در کشور مواجه شده‌ایم اما بار سنگین این افزایش مصرف به ویژه برای محدودیت‌ها نباید تنها بر دوش صنعت فولاد قرار گیرد. در صورتی که صنایع فولادی با محدودیت‌های انرژی دچار کاهش یا توقف تولید شوند، ضربه سنگینی به تولید ناخالص داخلی، صنایع بالادستی و پایین‌دستی فولاد وارد خواهد شد و در ادامه، اقتصاد کشور دچار صدمات سنگینی می‌شود.

وی عنوان کرد: امیدوار هستیم مجموعه وزارت نیرو به سرعت در مسیر حل مشکل تامین انرژی صنعت فولاد گام‌های موثری بردارند و شاهد فعالیت تمام ظرفیت مجموعه‌های بزرگ فولادی ازجمله فولاد هرمزگان باشیم.

ثبات قوانین و مقررات به سرمایه‌گذاران دلگرمی می‌دهد

عضو هیئت رئیسه مجلس یکی از چالش‌های صنعت فولاد را نبود ثبات در قوانین و مقررات دانست و تاکید کرد: ثبات در قوانین و مقررات یکی از زیرساخت‌های نرم‌افزاری مهم در پیشرفت کشور و موجب امنیت برای سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاران تنها با مشاهده ثبات در قوانین و مقررات، دلگرم می‌شود و نسبت به سرمایه‌گذاری در کشور و تولید، اقدام می‌کنند. البته ناگفته نماند ابزارهایی مانند مالیات، وضع عوارض و… در اختیار دولت برای تنظیم سیاست‌های اقتصادی قرار دارد و می‌تواند اقتصاد را مدیریت کند. به عنوان مثال وضع عوارض صادراتی با این هدف انجام می‌شود که دولت از خروج بی‌رویه کالا جلوگیری کند تا در داخل با کمبود مواجه نشویم. البته در صورتی که وضع قوانین و مقررات به بی‌ثباتی اقتصادی ختم شود، به اقتصاد کشور صدمه می‌زند.

متفکر آزاد بیان کرد: در مجلس تلاش کرده‌ایم تا حد امکان از تغییرات پی‌درپی در قوانین اجتناب شود و به سمت ثبات حرکت کنیم. امیدوار هستیم همین رویه در کشور حاکم شود. زیرا تغییر مداوم قوانین و مقررات سرمایه‌گذار را دلسرد می‌کند. بی‌ثباتی قوانین و مقررات در کمیسیون صنایع مجلس مطرح خواهد شد تا پیگیری‌های لازم انجام شود.

لازم به ذکر است که روح‌الله متفکر آزاد، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو هیئت رئیسه مجلس، طی بازدید از شرکت فولاد هرمزگان، با توانایی‌ها، دستاوردها و طرح‌های توسعه‌ای شرکت فولاد هرمزگان آشنا شد و بر حل چالش‌های این شرکت به ویژه در حوزه تامین انرژی تاکید کرد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها