واشنگتن: دارایی‌های ایران طی روزهای آینده به قطر منتقل می‌شود

کد خبر: 1244435

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری خود اعلام کرد که انتظار داریم در روزهای آینده دارایی‌های ایران به مقصد نهایی در قطر منتقل شود.

 واشنگتن: دارایی‌های ایران طی روزهای آینده به قطر منتقل می‌شود

"متئو میلر"، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز گذشته به وقت محلی در نشست خبری خود درباره انتقال دارایی‌های ایران به بانک‌های قطر گفت: «ما انتظار داریم که در روزهای آینده این پول به مقصد نهایی در قطر منتقل شود.»

وی همچنین مدعی شد: «با توجه به مکانیسم‌هایی که در دسترس ما هستند، ما به این حساب‌ها دسترسی کامل داشته و می‌توانیم در صورت تلاش ایران برای انجام اقداماتی که نقض این توافق و نقض تحریم‌های ما است، آن‌ها را مسدود کنیم.»

روز 21 شهریور ماه بود که "سی‌ان‌ان" در خبری اعلام کرد که دولت بایدن معافیت‌هایی را صادر کرده است که به بانک‌ها اجازه می‌دهد 6 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران را بدون ترس از تحریم‌ها به قطر منتقل کنند.

طبق این گزارش روند تبادل زندانیان در اواسط ماه اوت با آزادی چهار آمریکایی و انتقال به حبس خانگی آغاز شد، صدور این معافیت که دولت بایدن روز دوشنبه در مورد آن به کنگره اطلاع داد، واضح‌ترین نشانه‌ای است که نشان می‌دهد روند ممکن است به مراحل پایانی خود برسد.

این شبکه خبری همچنین نوشت که "آنتونی بلینکن"، وزیر امور خارجه آمریکا در اطلاعیه‌ای به کنگره تأیید کرد ایالات متحده متعهد شده است که اجازه انتقال 6 میلیارد دلار (بلوکه‌شده ایران) را به حساب‌های محدودشده در قطر برای استفاده در امور بشردوستانه بدهد.

دوشنبه 20 شهریور ماه نیز ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص تبادل زندانیان و آزادی دارایی‌های ایران گفت: در موضوع تبادل زندانیان همواره اعلام کردیم با توجه به ماهیت انسانی موضوع، آمادگی داریم بحث تبادل زندانیان را انجام دهیم و این موضوع مدت‌ها قبل می‌توانست رخ دهد اگر طرف آمریکایی همکاری می‌کرد و این را به موضوع دیگر از جمله برجام ارتباط نمی‌داد. خوشبین هستیم که موضوع تبادل زندانیان بر مبنای تفاهمی که انجام شد ان‌شاءالله در آینده کوتاه نزدیک صورت بگیرد.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: در مورد رفع انسداد مالی و وصول دارایی‌های مالی ایران نیز براساس تفاهم صورت‌گرفته و روند اقداماتی که تا اکنون شاهد بودیم، امیدواریم طی روزهای آینده این انتقال به‌صورت کامل صورت بگیرد و جمهوری اسلامی ایران به دارایی‌های خودش به‌صورت کامل دسترسی پیدا کند.

سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان نیز در مصاحبه با شبکه "ان‌بی‌سی نیوز" در خصوص دارایی‌های بلوکه شده ایران که در شرف آزادسازی هستند، گفت: ایران تصمیم خواهد گرفت که چگونه 6 میلیارد دلار از وجوه مسدود شده قبلی را که قرار است در توافقنامه تبادل زندانی با ایالات متحده آزاد شود، هزینه کند.

رئیسی در بخشی از سخنان خود در خصوص این منابع مالی گفت: این پول متعلق به مردم و دولت ایران است، بنابراین جمهوری اسلامی ایران تصمیم خواهد گرفت که با این پول چه کند.

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا این پول به غیر از نیازهای بشردوستانه برای مصارف دیگری نیز مصرف می‌شود، گفت: بشردوستانه یعنی هر آنچه که مردم ایران نیاز دارند، بنابراین این پول برای آن نیازها اختصاص داده می‌شود و بر اساس آن تصمیم گیری می‌شود.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد