وزارت نیرو ملزم به خرید تضمینی انرژی تولیدی حاصل از پسماند شد

کد خبر: 1254389

به منظور حمایت از واحدهای تولیدکننده انرژی از پسماند بر اساس بند الحاقی (۳) ماده ۲۲ وزارت نیرو ملزم به خرید تضمینی برق تولیدی از پسماند و صنایع بزرگ مکلف به خرید تضمینی بخشی از انرژی مورد نیاز خود از این واحدها شدند.

وزارت نیرو ملزم به خرید تضمینی انرژی تولیدی حاصل از پسماند شد

نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه 14 آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی (2) ماده 22 این لایحه موافقت کردند.

براساس بند الحاقی (2) ماده 22 این لایحه؛ به منظور دستیابی به محیط زیست مطلوب برای آحاد جامعه در طی سال‌های اجرای برنامه :

1-  سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است حداکثر تا پایان سال دوم برنامه، با همکار ی سازمان و سایر دستگاه‌های اجرائی مرتبط، نسبت به ارزش گذاری اقتصادی منابع زیست محیطی، تعیین هزینه خسارات محیط زیست و نحوه تخصیص آن برای طرح‌های زیست محیطی که براساس آئین‌نامه‌ای که به تصویب هیأت وزیران می‌رسد، اقدام نماید .

2- به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیر انسانی و حیوانی و ارتقاء سطح بهداشت عمومی شهرها و روستاهای کشور، وزارت کشور مکلف است با همکاری وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان صدا و سیما، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد و با رویکرد بهره‌گیری از ظرفیت تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، نسبت به تهیه و تدوین برنامه اجرایی جامع مشتمل بر تعیین نقش و وظیفه هریک از دستگاه‌ها در مهار جمعیت حیوانات پرسه زن ناقل بیماری به انسان اقدام نماید .

در ادامه نمایندگان با بند الحاقی (3) ماده 22 این لایحه نیز موافقت کردند.

بر اساس بند الحاقی (3) ماده 22 این لایحه؛ به منظور حفظ محیط زیست و سلامت عمومی از آثار زیان‌بار پسماندها و مدیریت مسئولانه  منابعی که پسماندها از آنها تولید می‌شوند:

1-  سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است با همکاری وزارتخانه‌های کشور، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، نفت، جهادکشاورزی، بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برنامه ملی راهبردی مدیریت پسماندها را با رویکرد  اصالح الگوی تولید و مصرف، کاهش حداکثری تولید پسماندها، تفکیک از مبدأ و پیاده سازی نظام اقتصاد چرخشی در چرخه مدیریت پسماندها، در پایان سال اول برنامه، تهیه کند و به تصویب هیأت وزیران برساند. دستگاه‌های ذی ربط  مکلفند نسبت به اجرائی نمودن برنامه‌های مذکور در طول سال‌های اجرای برنامه به گونه ای عمل نمایند که مدیریت  پسماند در کلان شهرها و شهرهای استان‌های شمالی به صورت کامل اجرائی گردد.

2- با هدف حمایت از واحدهای تولیدکننده مواد و انرژی از پسماندها، صنایع بزرگ نظیر سیمان و فولاد مکلفند  بخشی از انرژی مورد نیاز خود را به ویژه در ماه‌های اوج مصرف انرژی به صورت خرید تضمینی، از سوخت  جامد مشتق شده از پسماندها تأمین نمایند. همچنین وزارت نیرو ملزم به خرید تضمینی انرژی برق تولیدی از پسماندها، وزارت نفت ملزم به خرید تضمینی یا صدور مجوز فروش مواد سوختی مایع تولیدی از پسماندها و وزارت جهاد کشاورزی ملزم به خرید تضمینی کودهای آلی حاصل از فرایندهای بازیافت پسماندها می‌باشند.

3- سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است سامانه یکپارچه مدیریت پسماندها را با هدف پایش و نظارت بر کلیه اقدامات مدیریتی پسماندها در کشور تا پایان سال اول برنامه ایجاد کند.

تبصره - سازمان حفاظت محیط زیست مکلف است با همکاری وزارتخانه‌های کشور، صنعت ، معدن و تجارت، نیرو، نفت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، آیین‌نامه اجرائی این بند را تا پایان سال اول برنامه تهیه کند و به تصویب هیأت وزیران برساند./خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها