گلایه ایران از رفتارهای دوگانه آژانس/ غربی‌‌ها فناوری هسته‌ای را اهرم فشار قرار داده‌اند

کد خبر: 1254546

معاون سازمان انرژی اتمی با انتقاد از رفتارهای دوگانه آژانس گفت: در ایران به دنبال انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای حل مشکلات جامعه هستیم، اما تحت بازرسی‌های شدید آژانس قرار داریم.

 گلایه ایران از رفتارهای دوگانه آژانس/ غربی‌‌ها فناوری هسته‌ای را اهرم فشار قرار داده‌اند

به گزارش مرکز خبر حوزه، سیدپژمان شیرمردی در جلسه درس اخلاق عمومی طلاب جامعةالزهرا سلام‌الله‌علیها که با موضوع «آخرین دستاوردهای علمی کشور» در تالار بیداری اسلامی برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه شهدای انرژی هسته‌ای و شهدای غزه، عنوان کرد: امروز مردم مظلوم غزه با کشتار وحشیانه رژیم غاصب صهیونیستی در یک فضای بسته و محاصره شده در حال ارائه خون خود برای پایداری اسلام و مقاومت هستند.

موضوع هسته‌ای ایران یکی از مهم‌ترین جبهه‌های مهم حق علیه باطل است

معاون سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به فناوری هسته‌ای و دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در طی چند سال گذشته، اظهار داشت: در طی بیست سال گذشته موضوع هسته ای ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین جبهه‌های مهم حق علیه باطل و یکی از جبهه‌های مقاومت در مقابل زورگویی مستکبران و نظام سلطه است.

وی یادآور شد: پرونده هسته ای ایران که از سال 83 به آژانس بین المللی انرژی اتمی منتقل شد، کشورهای غربی در پی محدود کردن فعالیت‌های انرژی هسته‌ای ایران برآمدند و از آن زمان، فعالیت‌های هسته ای ایران به عنوان یکی از مسائل مهم سیاست خارجی ایران مطرح شد.

فناوری هسته‌ای موضوع علمی و فنی است، اما این مسئله را در ایران سیاسی کردند

شیرمردی تصریح کرد: اشتباه راهبردی کشورهای غربی این بود که تصور می‌کردند با متوقف کردن مسئله هسته ای ایران مانع پیشرفت سخت افزاری ایران در حوزه اتمی می‌شوند.

وی بیان داشت: امام علی علیه‌السلام در روایتی می‌فرمایند: «العلم سلطان من وجده صال به و من لم یجده صیل علیه؛ دانش، سلطنت و قدرت است، هر که آن را بیابد با آن غلبه پیدا می‌کند و هر که آن را از دست بدهد بر او غلبه پیدا کنند»؛ ما معتقدیم که مسئله فناوری هسته‌ای یک موضوع علمی و فنی است، اما به خاطر زورگویی کشورهای غربی، این مسئله را در ایران سیاسی کردند و به عنوان اهرمی برای اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی قرار دادند.

ایران به دنبال انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای حل مشکلات جامعه است

مدیر عامل شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران ادامه داد: در سال 1945، بیش از 200 هزار نفر از مردم هیروشیما و ناکازاکی ژاپن به واسطه آزمایشات اتمی آمریکا کشته شدند، پس از آن، بسیاری از کشورهای غربی از دهه پنجاه وارد علم هسته ای می‌شوند.

شیرمردی تصریح کرد: انرژی هسته ای مطابق با ان.پی.تی (مخفف نام انگلیسی معاهده منع گسترش هسته ای)، متعلق به همه است و هر کشوری می‌تواند فعالیت صلح آمیز هسته ای داشته باشد، اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بُعد محدودیت‌ها و نظارت‌ها را در کشور ما بیشتر اعمال می‌کند و ما را که به دنبال انرژی صلح آمیز هسته‌ای برای حل مشکلات جامعه هستیم، مورد تحت فشار قرار می‌دهند.

 هیچ نظارتی بر فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی نیست

معاون سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: ما در سال 1968 معاهده ان.پی.تی را  پذیرفتیم، اما در کنار ما کشورهایی وجود دارند که تابع ان.پی.تی نیستند، متأسفانه رژیم اشغال‌گر قدس‌ کلاهک‌های هسته‌ای فراوان دارد و ان.پی.تی را نپذیرفته است، اما نظارتی بر فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی نیست و دوگانگی برخورد با کشورها در رابطه با داشتن مسئله هسته ای وجود دارد.

تمام فعالیت‌های هسته ای ایران در مسیر صلح آمیز ‌است

شیرمردی تأکید کرد: تمام فعالیت‌های هسته ای ما در مسیر صلح آمیز و بهره‌برداری در زندگی مردم است و تحت بازرسی‌های شدید آژانس هستیم، از طرف دیگر رژیم هیچ گونه تعهدی ندارد و هیچ نظارتی نیست.

وی به نقض پیمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تأمین سوخت مورد نیاز رآکتورهای ایران اشاره کرد و افزود: به فرموده رهبر معظم انقلاب مدظله‌العالی، «بیست سال است که چالش هسته ای داریم و الان روش و سیاست اینها این است که کاملاً ناجوانمردانه و خباثت‌آلود برخورد می‌کنند و هیچ اِبائی هم از اینکه آنچه را قول دادند نقض کنند ندارند».

لزوم دستیابی به فناوری‌های هسته ای راهبردی

معاون سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به لزوم دستیابی به فناوری‌های هسته ای راهبردی، گفت: یک بخش مهم، فعالیت‌های هسته ای مربوط به تولید برق است که متشکل از چرخه سوخت است و شامل اکتشاف اورانیوم، استخراج سنگ اورانیوم، تولید کیک زرد و غیره می‌شود.

وی تصریح کرد: یک بخش مهم اثرگذار که امروز به شدت بر آن سرمایه‌گذاری می‌شود، استفاده از فناوری هسته ای در حوزه غیرقدرت است که در چهار حوزه غیرقدرت استفاده می‌شود.

استفاده از فناوری هسته ای در مسائل امنیت غذایی و حوزه کشاورزی

شیرمردی ادامه داد: یکی از فعالیت‌های صلح آمیز هسته ای در مسئله امنیت غذایی و حوزه کشاورزی است که پرتوها و فناوری هسته‌ای باعث حذف آفات درون مواد غذایی می‌شود و از این منظر دارای اهمیت است؛ با فناوری هسته ای تمام حشرات موذی از بین می‌رود و می‌توان سال‌ها آن ماده غذایی را نگهداری کرد.

وی یادآور شد: نود درصد دستگاه‌های پرتودهی مواد غذایی در روسیه و چین و ایالت متحده استفاده می‌شود، در حالیکه ما از مواد شیمیایی برای این کار استفاده می‌کنیم که باعث ایجاد و افزایش سرطان در کشورهای ما شده است.

مدیر عامل شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران عنوان کرد: ما به خاطر حفظ سلامت و امنیت غذای مردم باید به سمت پرتوها و فناوری هسته ای برویم و به سمتی حرکت کنیم که غذای سالم به مردم بدهیم. فناوری هسته ای بدون اینکه به بدن صدمه ای بزند، باعث حذف آفات و بیماری‌ها در مواد غذایی می‌شود.

معاون سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: از دیگر مزایای استفاده از فناوری‌های صلح آمیز هسته‌ای، تولید رقم‌ها و محصولات مقاوم در مقابل تنش‌های محیطی، تولید محصولات مقاوم به کم‌آبی و آفت‌ها و تولید محصول بیشتر در صنعت کشاورزی است. ما با فناوری هسته ای می‌توانیم محصولاتی تولید کنیم که به کشاورزی ما کمک کند، آلودگی کشاورزی را کاهش دهد و یا جذب ریشه را افزایش دهد.

استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای در حوزه بهداشت و سلامت

شیرمردی همچنین به استفاده از فناوری صلح آمیز هسته‌ای در حوزه بهداشت و سلامت اشاره کرد و گفت: ایران به عنوان یکی از کشورهای تولیدکننده داروهای هسته‌ای است.

وی افزود: ما تا سال 86، نود درصد داروهای خود را از بلژیک وارد می‌کردیم، اما امروز در تولید و صادرات داروهای هسته‌ای جزو کشورهای مهم و برجسته هستیم. این رادیوداروها برای بیماری‌های سرطانی، بیماران تیروئیدی، اسکن‌های قلبی، کلیوی، اسکن‌های مغزی و غیره استفاده می‌شود.

فناوری هسته‌ای در استریل کردن تجهیزات پزشکی

معاون سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم در بیمارستان‌ها عفونت‌های بیمارستانی است که یکی از علت‌های آن استفاده از کالاهای استریل نشده یا استریل شده به وسیله مواد شیمیایی است که این کار با پرتوها به بهترین نحو می‌تواند انجام شود.

وی تصریح کرد: فناوری هسته ای در استریل کردن تجهیزات پزشکی، در حوزه‌های محیط زیست، نگهداشت خیزش ریزگردها، جلوگیری از آلودگی‌های آب، کاهش بار میکروبی پسماندهای شهری و در صنعت کاربردهای فراوان دارد. در حوزه پلیمرها، یکی از مسائل افزایش کیفیت تایرها استفاده از فناوری‌های هسته‌ای است.

فناوری هسته‌ای باید در زندگی مردم بیاید

شیرمردی تأکید کرد: درباره فناوری صلح آمیز هسته‌ای و اثرات آن در زندگی مردم بیشتر باید گفته شود تا مردم با این فناوری آشنا شوند، همچنین این علم باید در زندگی مردم بیاید.

وی یادآور شد: ما در 12 نقطه کشور برنامه داریم که سامانه‌های پرتودهی را نصب کنیم تا در بخش کشاورزی، تجهیزات صنعتی و پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد و تمام بخش‌های کشور از این نعمت بزرگ و ابزار معجزه‌گر که خداوند متعال در اختیار انسان قرار داده است، برای ارتقای کیفیت زندگی مردم استفاده کنند.

به نام فناوری هسته‌ای توجه ویژه شده است

معاون سازمان انرژی اتمی بیان داشت: همه این دستاوردها در کشور شروع شده و افتخار می‌کنیم در کشور ایران به یک فناوری راهبردی و مهم به نام فناوری هسته‌ای توجه ویژه شده است.

شیرمردی در پایان تأکید کرد: ما باید با قدرت و بدون مسامحه در راستای احقاق حقوق مردم برای بهره‌برداری از این فناوری ارزشمند پافشاری کنیم و تمام بخش‌های آن را احیا کرده و به سمتی حرکت کنیم که روزی صادرکننده فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای به عنوان یکی از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشیم.

معاون سازمان انرژی اتمی و هیئت همراه پیش از این مراسم از بخش‌های مختلف جامعه الزهرا سلام‌الله‌علیها بازدید کرد.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها