دهک‌بندی‌ها، موضوع بیشترین سوالات نمایندگان از وزیر کار

کد خبر: 1260150

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست این کمیسیون با موضوع «سوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، گفت: بیشتر سوال‌هایی که در این نشست طرح شد، در موضوع دهک‌بندی و اعتراضاتی که مردم نسبت به این دهک‌بندی‌ها داشتند، بود.

دهک‌بندی‌ها، موضوع بیشترین سوالات نمایندگان از وزیر کار

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در تشریح نشست این کمیسیون با موضوع «سوال نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، گفت: بیشتر سوال‌هایی که در این نشست طرح شد، در موضوع دهک‌بندی و اعتراضاتی که مردم نسبت به این دهک‌بندی‌ها داشتند، بود.

ولی اسماعیلی، نماینده مردم گرمی و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح نشست امروز( دوشنبه 12 آذرماه) این کمیسیون عنوان کرد: در جلسه امروز کمیسیون اجتماعی که با حضور سیدصولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به منظور پاسخ به سوالات نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد، مجموعاً 26 سوال در دستور کار داشتیم که از مجموع این 26 سوال، نمایندگان از طرح 10 سوال انصراف دادند، دو سوال را به تعویق انداختند و به وزیر زمان دادند تا در جلسه بعدی سوال نمایندگان از وزیر طرح شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه در نهایت در نشست امروز هشت سوال مطرح شد، توضیح داد: از این هشت سوال، سه سوال به صحن ارجاع داده شد و نمایندگان در پنج سوال هم مدت دو هفته‌ای به وزیر برای پاسخ دادند.

اسماعیلی با اشاره به سوال یکی از نمایندگان درخصوص دهک‌بندی‌ها، عنوان کرد: برای  این سوال قرار شد در کمیسیون اجتماعی برای بررسی دهک‌بندی‌هایی که مورد اعتراض نمایندگان بود یک کمیته تشکیل دهیم و این موضوع را با مسئولان و معاونین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بررسی کنیم و نظر نماینده‌ای که سوال طرح کرده بود را جلب کنیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی درباره موضوع سوالات نمایندگان مجلس از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد:  به طور کلی بیشتر سوال‌هایی که در این نشست طرح شد، در موضوع دهک‌بندی و اعتراضاتی که مردم نسبت به این دهک‌بندی‌ها داشتند، بود.

اسماعیلی ادامه داد: همچنین بحث حقوق معلولان به‌ویژه بحث اعمال شدن یا نشدن اختصاص حداقل سه درصد (%3) از مجوزهای استخدامی دستگاه‌های دولتی و عمومی کشور مورد سوال بود که اینجا رئیس سازمان بهزیستی کشور خبر خوب برگزاری آزمون استخدامی ویژه و اختصاصی معلولین برای اولین بار در کشور طی دو ماه آینده را اعلام کرد. زمان ثبت‌نام و برگزاری این آزمون در وقت مقتضی هم از طرف کمیسیون اجتماعی مجلس و هم از طرف سازمان بهزیستی اطلاع‌رسانی خواهد شد. هم‌وطنان معلول که تحت پوشش بهزیستی هستند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و آن سه درصدی که قانون پیش‌بینی کرده و در دولت‌های قبل تنها در حد شعار باقی مانده بود، بالاخره عملی شود.

وی با بیان اینکه تنها سوال منطقه‌ای راجع به بیمه مسئولیت‌های اجتماعی افراد مناطقی مانند ساکنان اطراف مجتمع فولاد خراسان بود، اضافه کرد: نماینده سوال‌کننده انتظار داشت مسئولیت‌های اجتماعی و کمک‌حال شهرستان‌هایی که این صنایع در آن‌جا قرار دارند و آلایندگی هم دارند، بررسی شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس بحث حقوق کارگرانی که تعدیل می‌شوند را از دیگر مباحث سوال شده در این نشست اعلام کرد و گفت: این بحث در قالب سوال از جانب حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار طرح و قرار شد ما طی یک هفته یک بررسی و جمع‌بندی در این خصوص داشته باشیم و نتیجه را به این نماینده تقدیم کنیم؛ اگر قانع شد که هیچ و اگر قانع نشد به صحن علنی ارجاع می‌دهیم.

لازم به ذکر است در ادامه و در جلسه کمیته تعاون کمیسیون اجتماعی و فراکسیون حکمرانی تعاون و اقتصاد مردمی هم دو موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت موضوع اول بحث طرح تسریع در حمایت از اقتصاد تعاونی بود که با حضور نمایندگانی  از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی -مشخصاً معاونت تعاون این وزارتخانه- اتاق تعاون ایران و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، و سازمان برنامه و بودجه کشور بحث و بررسی شد.

لایحه الحاقی یک ماده 54 قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران موضوع دیگر در دستور کار این نشست بود که دستگاه‌های مختلف دیگری هم در این موضوع مرتبط بودند دعوت شدند و در نهایت به دلیل کمی وقت و اینکه هم طرح و هم لایحه نیاز به بررسی بیشتر داشت، قرار شد در جلسات دیگری که به‌ویژه با حضور نماینده بانک مرکزی و شخص معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تشکیل می‌شود، موضوع مجدد در دستور کار کارگروه قرار بگیرد و نتیجه و خروجی مصوبات کارگروه جهت تعیین تکلیف در جلسه کمیسیون اجتماعی مورد بحث و تصویب نمایندگان قرار بگیرد./خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها