مرعشی حمایت نکردن از همتی را اشتباه اصلاح‌طلبان دانست

کد خبر: 1264489

حسین مرعشی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی عدم حمایت از ناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را اشتباه اصلاح‌طلبان نامیده و معتقد است همین امر باعث شکست‌شان در انتخابات شده است.

مرعشی حمایت نکردن از همتی را اشتباه اصلاح‌طلبان دانست

مرعشی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو ضمن بیان اشتباه اصلاح‌طلبان در سال ۱۴۰۰ اضافه کرده که «تحریم انتخابات را تأیید نمی‌کنم. برخی از جمله حزب کارگزاران در جبهه اصلاحات اقلیت‌اند و معتقد به مشارکت در حد مقدورات هستیم.» این موضع البته جدید نیست و حزب کارگزاران در میان اصلاح‌طلبان از احزابی بوده که همواره بر شرکت در انتخابات تأکید و نظر تندرو‌های اصلاح‌طلب را رد کرده است.

او البته در برابر این سؤال هم قرار گرفته که کسانی از اصلاح‌طلبان، کارگزاران سازندگی را یک حزب اصلاح‌طلب نمی‌دانند. می‌پرسد چه کسانی چنین گفته‌اند و وقتی می‌شنود رسول منتجب‌نیا، می‌گوید حالا آقای منتجب‌نیا یک چیزی گفته‌اند! لطف کردند! خبرنگار اسم ناصر قوامی، از اصلاح‌طلبان تندرو را هم می‌برد و مرعشی با خنده می‌گوید: «ایشان در حوزه قزوین درست گفته‌اند، چون محدوده تأثیرگذاری ایشان قزوین است.» و بعد توضیح می‌دهد که مطابق آنچه در وزارت کشور ثبت شده، حزب کارگزاران از احزاب اصلاح‌طلب و عضو جبهه اصلاحات ایران است.

اصلاح‌طلبان تندرو البته ترجیح می‌دهند که طیف نسبتاً میانه‌رو اصلاح‌طلب را از جمع اصلاح‌طلبان اخراج کنند و موضع‌گیری‌های قوامی و منتجب نیا از همین جهت است.

جبهه اصلاحات ایران از یک طرف بر طبل عدم مشارکت در انتخابات می‌کوبد، از سویی به شکل رسمی هم انتخابات را تحریم نمی‌کند و صرفاً می‌گوید که توصیه‌ای برای انتخابات ندارد. در همین زمینه روزنامه شرق در یادداشتی نوشته بود که «پرسش اینجاست که این جبهه اساساً برای چه تشکیل شده است؟ خب اگر قرار است اول و آخرش توصیه و حرفی برای مردم نداشته باشیم، پس برای چه کار سیاسی می‌کنیم و تشکیلات و جبهه تشکیل می‌دهیم؟ وقتی توصیه‌ای نداریم، برای چه باید از جامعه انتظار داشته باشیم که مرجعیت سیاسی ما را بپذیرد؟»

محمد قوچانی هم در یادداشتی که در نشریه آگاهی نو منتشر شد درباره دروغ تحریم انتخابات توسط اصلاح‌طلبان، معتقد است که، چون همتی سابقه کارگزارانی داشت، اتحاد ملتی‌ها حمایت نکرد و اگر از خودشان بود، حمایت می‌کردند و منادیان اتحاد ملتی تحریم انتخابات را به اپورتونیسم و منفعت‌طلبی متهم کرد: «در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ درحالی‌که اصلاح‌طلبانی مانند مهدی کروبی، بهزاد نبوی، محمدجواد ظریف و عبدالکریم سروش به‌صراحت از عبدالناصر همتی حمایت می‌کردند و خاتمی نیز از مردم می‌خواست همت کنند و رأی دهند، بانویی به نام آذر منصوری رو در روی دیگر اصلاح‌طلبان ازجمله کارگزاران ایستاد و با تفاوت یک رأی مانع از حمایت جبهه اصلاحات از همتی شد. گرچه ممکن است این اقدام را تلاش برای تحریم انتخابات بدانیم، اما در کمال تعجب همین جریان معتقد به تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری نه‌تن‌ها برای شورای شهر تهران فهرست داد، بلکه نام و امضای سیدمحمد خاتمی را به‌صراحت خرج آن شورا کرد؛ چراکه مطمئن بود اکثریت کرسی‌های آن شورا در اختیار حزب اتحاد ملت خواهد بود. همچنان‌که در شورای شهر قبل از آن چنین بود. البته اگر به جای همتی که سابقه کارگزارانی داشت یک چهره چپ مانند مصطفی معین نامزد ریاست‌جمهوری بود این جریان به تحریم انتخابات ۱۴۰۰ دست نمی‌زد.... درواقع پشت‌پرده این رادیکالیسم چپ نوعی اپورتونیسم قرار داشت.»

حالا حسین مرعشی هم باز گفته که «عدم حمایت اصلاح‌طلبان از همتی در انتخابات ۱۴۰۰ اشتباهی بود که به شکست ما ختم شد.»

منبع: روزنامه جوان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها