نمایندگان احزاب در نشست با رئیس‌جمهور چه گفتند؟

کد خبر: 1267791

بیش از ۵۰ نفر از سران احزاب و فعالان سیاسی کشور شامگاه دوشنبه ۱۱ دی امسال با سید ابراهیم رئیسی در نشستی صریح دیدگاه‌های خود را مطرح کردند.

نمایندگان احزاب در نشست با رئیس‌جمهور چه گفتند؟

بیش از ۵۰ نفر از سران احزاب و فعالان سیاسی کشور شامگاه دوشنبه ۱۱ دی امسال با سید ابراهیم رئیسی در نشستی صریح دیدگاه‌های خود را مطرح کردند که گزیده نظرات ۲۶ نفر از آن‌ها بعد از ظهر امروز از شبکه خبر صدا و سیما منتشر شد.

مجید انصاری پیشنهاد خود را برای انتخابات در این جلسه این‌گونه مطرح کرد که «با لغو قانون فعلی انتخابات فرصت جدیدی برای ثبت نام مجدد داوطلبان مهیا شود» و گفت: ما امیدوار بودیم که روش های نادرست گذشته در رد صلاحیت ها اصلاح شود و نواقص برطرف شود اما متاسفانه  با این قانون انتخابات رویه های غلط گذشته به قانون تبدیل شده است.

زهره الهیان با بیان این‌که «احزاب هنوز در کشور جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده‌اند» اظهار کرد: الان بیش از احزاب اقوام در انتخابات تاثیر دارند و ما باید رویکردها را از سمت اقوام به سمت احزاب ببریم. از طرفی حضور زنان در لیست ها جدی گرفته شده و از ظرفیت های بانوان که در فرمایشات مقام معظم رهبری هم دیده می‌شود استفاده شود.

مسعود پزشکیان با اشاره به این‌که «مجریان باید کاری کنند تا سیاست‌هایی که رهبری درباره انتخابات ابلاغ کرده‌اند اجرا شود» یادآور شد: ما در عمل می بینیم ضد آن چیزی که رهبری می فرمایند انجام می شود. اگر می خواهید روند انتخابات پرشور باشد باید انشراح صدر بیشتری داشته باشید تا سلایق مختلف حضور داشته باشند.

اسدالله بادامچیان در این جلسه با اشاره به این‌که «دولت توانسته در بحث روابط بین الملل حتی در رابطه با عربستان و مصر تحول ایجاد کند» عنوان کرد: در داخل کشور هم باید این تحول صورت گیرد، گام دوم انقلاب گام تحول است و مجلس آینده نمایندگان تحول آفرین و تحول شناس می خواهد. شورای نگهبان هم باید در کار خود تحول ایجاد کند. من در نامه خود به شورای نگهبان هم نوشتم که با بیش از ۲۴ هزار ثبت نام طبعا نمی توانید به بررسی همه برسید و فقط عدم صلاحیت ها که وظیفه قانونی و شرعی شماست را اعلام کنید و عدم احراز را به خود مردم بسپارید.

علی مطهری با بیان این‌که «طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی رئیس جمهور مسئول اجرای قانون است» افزود: حتی در نحوه بررسی صلاحیت ها رئیس جمهور می تواند دخالت کند و یا لااقل اخطار قانون اساسی بدهد و این به معنی تداخل قوا هم نیست. میزان مشارکت در این دوره با توجه به حوادث پارسال در کشور بسیار مهم است و اگر در انتخابات میزان مشارکت پایینی داشته باشیم قطعا مورد استفاده مخالفان و دشمنان نظام قرار می گیرد و هر طور شده باید مشارکت را بالا ببریم.

مالک شریعتی با دفاع از قانون انتخابات خاطرنشان کرد: این قانون فرصت بررسی را زیاد کرده و از طرفی ارائه مستنداتی که همه دنبال می کردند امروز به قانون بدل شده است. قبلا به رویه ها ایراد می گرفتند اما الان همه چیز قانونی است و این ایراداتی که گفته می شود محلی از اعراب ندارد مگر اینکه دوستان برنامه دیگری داشته اند و احیانا می خواستند با ثبت نام دیرهنگام پیام سیاسی خود را برسانند.

در این جلسه، مصطفی کواکبیان با تاکید بر پیشنهاد مجید انصاری اظهار کرد: این پیشنهاد بسیار سازنده است و شاید اگر به آن عمل شود میزان مشارکت بالا برود. ما صد و چند نفر را برای انتخابات آماده کردیم اما ۷۰ نفر در همان هیات های اجرایی رد شدند. آیا باید برای انتخابات از دیگران کاندیدا قرض بگیریم. من به آقای شاهچراغی در خانه احزاب هم گفتم که ۸۰۰۰ نفر را یکجا رد کردیم و او می گوید به ما چه مربوط است. قانون اینگونه گفته است.

حسین الله کرم با ارائه آماری از مشارکت در ادوار گذشته انتخابات خاطرنشان کرد: با نگاهی به آمار می بینیم اتفاقا در دولت هایی که ادعای طرفداری از افزایش مشارکت را می کنند میزان مشارکت در انتخابات کمتر بوده است و این بحث هایی که الان در دوره رد صلاحیت ها می کنند قابل قبول نیست. چرا که در دوره همین افراد با کاهش مشارکت روبرو بوده ایم.

محمدباقر نوبخت در این جلسه با یادآوری این موضوع که الان فرصت مناسبی برای دولت و مجلس است تا درباره بودجه سال آینده تصمیم بگیرند خاطرنشان کرد: با جمع بازنشستگان و شاغلان بیش از ۳۰ میلیون نفر تحت تاثیر بودجه هستند در حالیکه رشد حقوق ۱۸ درصد بوده و تورم بالای ۴۰ درصد است. آیا با این قدرت خرید مردم می توان انتظار رضایتمندی از سوی آنها را داشت.

عبدالحسین روح الامینی با تاکید بر این‌که «همه ما در یک کشتی هستیم» افزود: ما باید درباره خودمان هم صحبت کنیم. چرا بهترین‌ها را برای مجلس معرفی نمی‌کنید و همیشه به سراغ گزینه‌های حداقلی می‌رویم و بعد یقه شورای نگهبان را می‌گیریم.

علی ربیعی در صحبت‌های خود با بیان این‌که «می‌خواهم شکرافشانی نکنم و تلخ حرف بزنم» خطاب به رئیسی تصریح کرد: به شما هم پیشنهاد می‌کنم در دولت تلخ زبانان را بیشتر دور خود جمع کنید؛ چراکه شکرافشانان همیشه هستند. ما گرد ناامیدی را در جامعه پاشیده‌ایم و در این دوره جامعه بسیار ناامید است. در حالی‌که باید امید بدهیم مدام درگیری اجتماعی و تنازعاتی که هیچ لزومی ندارد ایجاد می‌کنیم. من می‌دانم شما در بدترین شرایط دولت را تحویل گرفته‌اید و همه تاثیر تحریم ها و FATF را می‌دانید. همه ما هم دلمان می‌خواهد دولت موفق شود تا بتواند مشکلات مردم را حل کند.

در ادامه نیز، سید نظام الدین موسوی اظهار کرد: در مشارکت مسئله امید بسیار مهم است و این صرفا مربوط به یک قوه و دستگاه نیست. در محضر رئیس‌جمهور و وزیر کشور طبیعتا عمده مطالبه به سمت دولت می‌رود و دولت هم موظف است که تمهیدی برای رقابت و مشارکت بیاندیشد اما مسئله مهم دیگر این است که در جمع این عزیزان احزاب و گروه های آوانگارد و پیشرو جامعه که واسطه مردم و دولت هستند ببینیم آیا در حوزه خودمان و در نهادهای مدنی و حزبی کمکی برای امیدآفرینی کرده‌ایم یا نه. من در این جلسه دیدم که حتی کسانی که رقیب سیاسی دولت هستند تاکید دارند برای حل مشکلات باید به دولت کمک کنیم.

محسن هاشمی رفسنجانی اظهار کرد: در مبانی دینی ما آمده که آمدن فقر یعنی رفتن ایمان و هیچ اولویتی بالاتر از رفاه عمومی، مبارزه با فقر و رقم زدن توسعه پایدار نیست که این موضوعات اکنون مغفول مانده است. فرقی نمی کند که چه کسی بد عمل کرده بلکه مهم این است که الان جامعه به شدت فقیر شده، پیش از انقلاب اخوی آقای باهنر و ابوی بنده یک بنیاد فرهنگی راه انداختند که همان موقع اسمش را رفاه گذاشتند و تمام تلاش خود را کردند که وضع مردم زیربنایی درست شود و اعتدال حاکم شود و شعارهای نابهنگام باعث پایین آمدن درآمد ملی نشود. الان هم باید کمک کنیم که رفاه مردم تامین شود.

در این نشست، قدرتعلی حشمتیان با اشاره به این‌که «در کشور ۱۴۰ حزب وجود دارد» خاطرنشان کرد: ما ۹۵ حزب ملی، ۴۵ حزب استانی و ۱۹ جبهه داریم که ۴۰ تا ۵۰ حزب فعال هستند. این برای اولین بار است که رئیس جمهور محبوب مان به ما وقت ملاقات داده، در ۱۱ دوره انتخابات مجلس، در انتخابات مجلس پنجم که احزاب پای کار بودند بیشترین درصد مشارکت یعنی ۷۲ درصد و در مجلس یازدهم که احزاب نبودند کمترین مشارکت یعنی ۴۰ درصد ایجاد شد پس باید به احزاب توجه کنید تا مردم پای صندوق های رای بیایند. احزاب ما مظلوم هستند چون مسئولان آنها را قبول ندارند. در دولت قبل ما بارها از آقای روحانی وقت ملاقات خواستیم اما هیچ وقت به ما چنین وقتی ندادند.

حسین مرعشی هم مانند کواکبیان در اظهارات خود بر پیشنهاد مجید انصاری تاکید کرد و گفت: الان ۲۴ هزار نفری که در مرحله دوم ثبت نام کردند مانند کبریت بی خطر هستند و من پیشنهاد می کنم که همه را تایید صلاحیت کنید. مجلس نمی تواند به این قانون انتخابات افتخار کند. چرا که در تاریخ سیاسی ما این یک سیئه سیاسی بود که به رقابتی شدن انتخابات لطمه زد. حداقل الان این افراد باقیمانده تایید صلاحیت شوند. در شهرهای بزرگ که نمی شود کاری کرد. لااقل در شهرستان ها شاید یک رقابتی شکل بگیرد. از طرفی در این چند ماه در اقتصاد که نمی توانیم کار مهمی انجام دهیم. دستکم قوای مجریه و قضائیه چند پرونده فساد را با قاطعیت حل کند تا شاید مردم امیدوار شوند.

صادق محصولی با بیان این‌که «دوستان از تورم می‌گویند اما نمی‌گویند خودشان چه باری از قبل روی دوش دولت گذاشته‌اند» تاکید کرد: آقای هاشمی از فقر و فقرا صحبت می‌کنند. باید به ایشان بگویم عزیز من در دوران حاکمیت تفکر شما بود که فرمودند لازمه توسعه این است که مردم فقیر زیر چرخ دنده های توسعه له شوند، حالا الان مدعی فقرا می شوید. البته این حرف درستی است اما در شرایطی که کسی این ادعا را می کند خودش حداقل چنین تفکری نداشته باشد. از طرفی درباره تحریم ها گفتند هیچ کس نیست که در اینجا بگوید تحریم ها موثر نیست و اثر منفی ندارد اما همه می دانیم که تحریم ها از فتنه ۸۸ شروع شد فرقی نمی کند که احمدی نژاد، خاتمی، روحانی یا رئیسی مسئول باشند در هر صورت باید نقاط مثبت و منفی را گفت.

در این میان مرعشی خطاب به محصولی گفت که فتنه ۸۸ کار احمدی نژاد بود.

ربیعی هم با بیان این‌که «من هیچ بی ادب نبودم تا میان کلام کسی بپرم»  یادآور شد: اما در سال ۸۸ مهندس موسوی من و آقای بهزادیان‌نژاد را سراغ شما فرستاد و با وجود این‌که به ما وقت دادید اما ما را راه ندادید. ما گفتیم که حداقل یک ساعت انتخابات را تمدید کنید اما به این حرف هم گوش نکردید.

محصولی در پاسخ گفت که انتخابات در تهران ساعت ۱ شب ادامه داشت.

در این زمان رئیسی که با میانجیگری میان محصولی و ربیعی تاکید کرد: بهتر است بحث های موردی انجام ندهید؛ چراکه این کشمکش ادامه پیدا می‌کند.

پس از آن محمدعلی ابطحی که نوبت صحبت کردنش بود عنوان کرد: نوبت من که رسید جو متشنج شد.

رئیسی در پاسخ به او گفت: شما در صحبت‌هایتان جو را از تشنج خارج کنید.

محمد علی ابطحی با بیان این‌که «باید جایگاه مجلس را بالا ببریم» خاطرنشان کرد: بعد از گروگان‌گیری سفارت آمریکا زمانیکه مجلس تشکیل شد امام فرمودند که این موضوع به مجلس برود. یعنی شان جدیدی به مجلس دادند. این شان می تواند باعث ایجاد مشارکت شود. مهم نیست که چه کسی از چه جناحی وارد مجلس می شود بلکه مهم این است که مجلسی با مشارکت بالا شکل بگیرد. وقتی جامعه حس کند قرار است برخی از کارهای روی زمین مانده توسط این مجلس انجام شود این امید به وجود می آید تا مشارکت بالایی شکل بگیرد.

در ادامه این جلسه، ابوالقاسم جراره اظهار کرد: درست است که ما ایرادات را می‌گوییم اما بد نیست ۴۴ سال خدمت را هم به مردم بگوییم. مردم وقتی ببینند قبل از انقلاب چه بوده و الان چه شده؟ خودشان قضاوت می کنند. موضوعاتی مثل تحصیل، درمان، خدمات و امکاناتی که در این سال ها ایجاد شده از اتفاقات خوب انقلاب است که باید به مردم گفته شود.

مسعود زریبافان هم در صحبت های خود تاکید کرد: الان شورای نگهبان مظلوم واقع شده است. در حالیکه احزاب و ائتلاف ها بیشترین نقش را در خارج کردن افراد شایسته دارند. وقتی تهدید می کنند که اگر به این لیست رای ندهید چنین و چنان می شود خیلی ها از دور خارج می شوند.

محمدعلی وکیلی در این نشست با اشاره به محدودیت هایی که برای شبکه های اجتماعی ایجاد شده است، گفت: این محدودیت ها از موضوعاتی است که دست دولت است. از طرفی شبکه ای از فیلترشکن فروش ها و کاسبی رانتی شکل گرفت که این تضادها بر مشارکت و اعتماد مردم تاثیر می گذارد. اینها مواردی است که از دست دولت بر می آید و به قانون هم بر نمی گردد. از طرفی باید این بدعت پیش ثبت نام جبران شود. از دولت شما که دولت پر تحرکی است انتظار می رود در حاشیه حرکت نکند و به متن برگردد.

جواد امام دیگر فعال سیاسی بود که در این جلسه عنوان کرد: اصلاح طلبان ضمن استقبال از بیانات رهبری معتقدند به نظر می رسد مخاطب اظهارات ایشان برای مشارکت حداکثری مجلس، دولت و شورای نگهبان هستند. چرا به جای تجدیدنظر و اصلاح قوانین که موجب ناامیدی مردم و روی برگرداندن آنها از صندوق رای شده است همه بسیج شده اند و طوری وانمود می کنند که انگار همه چیز گل و بلبل است و همه سلایق سیاسی در انتخابات حضور دارند.

حمید رسایی خطاب به رئیسی گفت: باید از شما تشکر کنیم که از جنس مردم هستید و اینگونه نیست که وقتی مثلا سیل می آید در کیش و قشم دنبال رئیس جمهور بگردید یا اینکه شما خط قرمز ندارید و همین که از داخل نهاد ریاست جمهوری نمی شنویم که خط قرمز تعیین کنند که اگر دست به فلانی بزنید چنین و چنان می کنم خودش باعث افزایش امید است یا اینکه شما از پشت کارتابل مدیریت نمی کنید. بر خلاف دوستان من معتقدم در این دوره مشارکت اگر بهتر از قبل نباشد کمتر نیست. چرا که امید مردم بیشتر شده است.

حسین کمالی با تاکید بر این‌که «باید تغییراتی در مسائل سیاسی صورت دهیم تا مشخص شود دولت در مسیر بهبود است» افزود: باید کمک کنیم که رضایتمندی در مردم بیشتر شود. پارسال به گفته بعضی ها اعتراضات و به گفته بعضی ها اغتشاشاتی در کشور صورت گرفت و به هر حال عده ای در خیابان اظهار نارضایتی می کردند. در همان زمان من دیدم که لودرها به منطقه خلازیر رفته اند و در حال تخریب ساختمان های غیر مجاز هستند. با خودم گفتم اینها دیگر چه کسانی هستند و چه وقتی پیدا کرده اند که در میانه این شلوغی ها چنین کاری می کنند. ما باید حواسمان باشد که خودمان این لودرچی ها نباشیم.

محمد هاشمی در این جلسه با یادآوری سابقه رسانه‌ای خود تصریح کرد: من به سیاست های رسانه ای در کشور اعتراض دارم که به این دولت و رئیس جمهور هم مربوط نمی شود. آقای رئیسی شما هشتمین رئیس جمهور کشور هستید اما باید پرسید که هفت رئیس جمهور قبلی کجا هستند؟ به غیر از آنها که مرحوم شده اند بقیه از رسانه ها حذف شده اند. پیشنهادم این است که اگر می خواهید مشارکت زیاد شود باید سیاست های رسانه ای را تغییر بدهید و از این سرمایه های انسانی استفاده کنید.

در پایان این نشست نیز، غلامعلی حداد عادل اظهار کرد: به نظر می رسد پس از صحبت های مقام معظم رهبری برای افزایش مشارکت در انتخابات دولت تصمیم به برگزاری چنین جلسه ای گرفته است. اگر مردم ببینند که مسئولان احزاب و جریانات مختلف که با یکدیگر اختلاف نظر دارند دور هم نشسته اند این پیام حاصل می شود که وجه اشتراک هم وجود دارد.

وی در پایان افزود: دشمنان ما وقتی می‌بینند مردم حساس هستند و پای صندوق های رای می آیند در راهبردهایشان تاثیر می گذارد. باید بپذیریم که مانع اصلی حضور مردم پای صندوق رای مشکلات اقتصادی است و عموما این را قبول دارند. در نظرسنجی اخیر ایسپا فقط 1.7 درصد علت عدم شرکت در انتخابات را رد صلاحیت‌ها دانسته‌اند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها