خسروپناه: تجربه های ارتش باید تبدیل به نظریه شود

کد خبر: 1268795

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تجربه های ارتش باید تبدیل به نظریه شود چراکه از این نظریه ها نظریه های جامعه شناختی، تربیتی، اقتصادی استخراج می شود.

 خسروپناه: تجربه های ارتش باید تبدیل به نظریه شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تجربه های ارتش باید تبدیل به نظریه شود چراکه از این نظریه ها نظریه های جامعه شناختی، تربیتی، اقتصادی استخراج می شود.

به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه در بازدید از دانشگاه افسری امام علی(ع) اظهار کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در چهار موضوع علم، فناوری، فرهنگی و اجتماعی ماموریت دارد، لازم است در این حوزه ها رصد جدی داشته باشیم تا راهبردهای مورد نیاز را ارائه دهیم، در این مسیر باید از ظرفیت های مردمی بهره گیریم و پس از تدوین راهبردها، نظارت را در دستور کار داشته باشیم.

وی افزود: جلسات صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی یک هفته در میان، با حضور سران سه قوه و اعضا برگزار می شود، دستورهای که بررسی های لازم درباره آنها صورت گرفته، پس از تصویب، از سوی رئیس جمهور ابلاغ می شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس تاکید مقام معظم رهبری، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حکم قانون است و همه باید از آنها تبعیت کنند، بنابراین شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از عالی ترین شوراهاست.

حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه درباره ارتباط مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با مجموعه های نظامی کشور گفت: بر مبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای راهبردی علم، فناوری و نوآوری دفاعی و امنیتی ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شده که برای تمهید امور دانشگاه های وابسته به نیروهای مسلح متناسب ایجاد شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تجربه بعد از دفاع مقدس در ارتش و سپاه نشان داد که بخش قابل اعتنایی از رشد علم و فناوری در ایران، مرهون اقدامات نیروهای مسلح در بعد علم و پژوهش است، بیان کرد: نیروهای مسلح توانسته اند با رشد و عبور از مرز دانش در حوزه های مختلف دارای فناوری بالایی در صنایع دفاعی، پیشرفت کنند.

 خسروپناه اضافه کرد: بخش قابل توجهی از فناوری نوین در کشورها از نیروهای مسلح شروع شده است، بنابراین نخبگان نیروهای مسلح در بالندگی علم و دانش نقش ویژه دارند.

وی با اشاره به اسناد علمی دانشگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: سند نقشه جامع علمی کشور به دانشگاه ها مرتبط است البته در حال به روز رسانی آن هستیم، قرار است نیازهای جدید علم و فناوری کشور در نسخه جدید گنجانده شود. بخش های مرتبط با دانش و پژوهش در نیروهای مسلح نیز در تحقق این سند تاثیرگذار هستند. سند اسلامی شدن دانشگاه ها یکی دیگر از اسناد دانشگاهی شوراست که به دانشگاه های نظامی هم ارتباط دارد، این سند باید آیینه تدبیر و برنامه ریزی دانشگاه باشد. سند هوا و فضا که ذیل نقشه جامع علمی تصویب شده است از دیگر اسناد مرتبط با حوزه دفاعی کشور است و بخش قابل اعتنایی از پیشرفت دانش هوا و فضا بر مبنای این سند بوده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از دانشگاهیان درخواست کرد که در تدوین اسناد که مرتبط با حوزه‌های نیروهای مسلح است مشارکت داشته باشند.

خسروپناه ادامه داد: باید تجربه نگاری فرماندهان ارتش از دوران دفاع مقدس صورت گیرد چراکه یکی از حکیم ترین ارتش ها ارتش جمهوری اسلامی ایران است. ارتش شهدای عالی قدری نظیر شهید سهبد قرنی، شهید بابایی، شهید صیاد شیرازی، شهید دوران داشته که باید بیش از پیش به جامعه معرفی شوند.

وی اضافه کرد: در ارتش همواره معنویت، توجه به خانواده، دستیابی به دستاوردهای علم فناوری مورد توجه بوده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از کارهای مهم ارتش را تبیین خدمات ارتش در رسانه دانست و تاکید کرد: تجربه های ارتش باید تبدیل به نظریه شود چراکه از این نظریه ها نظریه های جامعه شناختی، تربیتی، اقتصادی استخراج می شود. کرسی این نظریه ها نیز باید برگزار شود. دانشگاه افسری امام علی (ع) باید هر ساله چندین کرسی نظریه پردازی برگزار کند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها