در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه اسلوونی چه گذشت؟

کد خبر: 1269292

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با وزیر امور خارجه اسلوونی خواستار تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور شد و بر لزوم افزایش همکاری‌های تجاری بخش خصوصی ایران و اسلوونی تاکید کرد.

در دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه اسلوونی چه گذشت؟

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با وزیر امور خارجه اسلوونی خواستار تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور شد و بر لزوم افزایش همکاری‌های تجاری بخش خصوصی ایران و اسلوونی تاکید کرد.

حسین امیرعبداللهیان در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوییس، با تانیا فایون وزیر خارجه اسلوونی دیدار و گفت وگو کرد.

امیرعبداللهیان ضمن اظهار خرسندی از این دیدار و ابراز تأسف از جاری شدن سیل در مناطقی از اسلوونی عضویت این کشور را به عنوان‌ عضو غیر دائم شورای امنیت تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد که این عضویت به تحقق اهداف شورای امنیت در ایجاد صلح و ثبات در جهان کمک کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به آخرین دیدار دوجانبه دو وزیر در نیویورک گفت: از آن زمان تاکنون شاهد تحولات زیادی در منطقه و جهان هستیم.

وی افزود: چارچوب های مختلفی از جمله فرمت مشورت‌های سیاسی و همکاری های کنسولی میان دو کشور وجود دارد که مایل هستیم فعال‌تر شوند.

عبداللهیان بر اهمیت همکاری های پارلمانی میان دو کشور تأکید و فعال شدن گروه‌های دوستی پارلمانی را خواستار شد.

وزیر امور خارجه همچنین تقویت همکاری های تجاری و اقتصادی میان دو کشور را خواستار شد و بر لزوم افزایش همکاری های تجاری بخش خصوصی دو کشور تاکید کرد.

وی کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور را یکی از مهمترین چارچوب های همکاری میان دو کشور دانست و با ابراز خرسندی از افزایش همکاری های دوجانبه تجاری، اظهار امیدواری کرد که با برگزاری نشست آتی کمیسیون مشترک، شاهد افزایش همکاری های تجاری باشیم.

امیرعبداللهیان به تبیین دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در خصوص فلسطین و بحران غزه پرداخت و افزود: قطعا جنگ راه حل نبوده و نیست و اگر نسل کشی در غزه متوقف شود، دامنه توسعه یافتگی جنگ و بی ثباتی در منطقه نیز کنترل خواهد شد و ثبات به منطقه و دریای سرخ نیز بازخواهد گشت.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشور افزود: آمریکا نمی تواند به جای مردم فلسطین تصمیم بگیرد و اگر طرح های سیاسی تحمیلی آمریکا مؤثر بود، شاهد بحران‌ کنونی در غزه نبودیم.

امیرعبداللهیان بر اهمیت امنیت کشتیرانی و دریانوردی در آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از امنیت دریانوردی حمایت می‌کند و آن را برای تجارت خارجی خود مهم‌ می داند، اما باید به ریشه بحران در دریای سرخ که مربوط به جنگ علیه غزه است، توجه کرد و ما به تلاش‌های خود برای رسیدن به امنیت پایدار در منطقه ادامه می دهیم.

وزیر امور خارجه اسلوونی نیز با اظهار خرسندی از این دیدار، موضع کشورش در محکومیت اقدام تروریستی در کرمان را تجدید و مراتب تسلیت و همدردی کشورش را با دولت و ملت ایران تکرار کرد.

تانیا فایون بر تمایل و خواست کشورش برای تقویت روابط با ایران تاکید کرد و با تایید زمینه های مختلف همکاری دوجانبه، تمایل کشورش را به تداوم مشورتها بمنظور تحقق اهداف مشترک در زمینه های مورد علاقه ابراز داشت.

وی همچنین نسبت به تحولات در غزه اظهار نگرانی کرد و با ابراز مخالفت کشورش با جنگ در غزه، ضرورت پایان دادن به خشونت‌ها در غزه را بعنوان موضع کشورش اعلام کرد.

وزیر امور خارجه اسلوونی با تبیین دیدگاه کشورش در خصوص برخی موضوعات منطقه‌ای از جمله فلسطین، بر آمادگی اسلوونی برای تداوم مشورت ها و همکاری برای حل و فصل بحران‌های منطقه ای تاکید کرد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها