تصویب راهکارهایی توسط مجلس برای تأمین فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور

کد خبر: 1270526

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ راهکارهایی را جهت احراز توسط وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) به منظور تأمین فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور به تصویب رساندند. دولت مکلف است اعتبارات تقویت بنیه دفاعی مندرج در این تبصره را به صورت کامل و ۱۰۰ درصد واگذار کند. مهلت تخصیص و واگذاری نفت و میعانات گازی مندرج در این بند تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۴ است.


تصویب راهکارهایی توسط مجلس برای تأمین فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ راهکارهایی را جهت احراز توسط وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) به منظور تأمین فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور به تصویب رساندند. دولت مکلف است اعتبارات تقویت بنیه دفاعی مندرج در این تبصره را به صورت کامل و ۱۰۰ درصد واگذار کند. مهلت تخصیص و واگذاری نفت و میعانات گازی مندرج در این بند تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۴ است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه نوبت شب روز سه‌شنبه ۳ بهمن ۱۴۰۲ صحن مجلس در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ در بخش هزینه‌ای، با تصویب بندهای ب و پ تبصره ۴ این لایحه به شرح زیر موافقت کردند:

«ب- به منظور تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح، دولت مکلف است از طریق شرکت ملی نفت ایران، مبلغ یک میلیون سیصد و شصت و هشت هزار و پانصد و هفتاد میلیارد (۱.۳۶۸.۵۷۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، سهم بودجه تقویت بنیه دفاعی را از محل تحویل انواع نفت خام و میعانات گازی به صورت ماهانه و بطور منظم به ستادکل نیروهای مسلح، بر اساس قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران تسویه و از طریق منابع و مصارف عمومی دولت و بر اساس جدول شماره (۲۱) این قانون با خزانه داری کل کشور، اعمال حساب نماید و همچنین معادل مبلغ یک میلیارد و هشتصد میلیون یورو (۱.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰) نفت خام و میعانات گازی برای توسعه امنیت پایدار علاوه بر مبلغ مذکور، بابت طرح‌های ویژه اختصاص می‌یابد.

متناسب با میزان استفاده از ساز و کار این بند معادل چهل و پنج درصد (۴۵%) جهت پرداخت سهم صندوق توسعه ملی و چهارده و نیم درصد (۱۴/۵%) به عنوان سهم شرکت ملی نفت ایران، توسط وزارت نفت پرداخت می‌شود. اجرای این حکم منوط به اجرائی شدن سقف تعیین شده در بند(الف) این تبصره نیست و مازاد بر سقف مندرج در بند مذکور است. به ستاد کل نیروهای مسلح اجازه داده می‌شود از محل این بند بخشی از سهمیه انواع نفت خام، میعانات گازی را از طریق پالایش در پالایشگاه‌های غیردولتی که نسبت به افزایش ظرفیت تولید خود اقدام نموده‌اند، پس از تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور به مصرف برساند و معادل فرآورده های ناشی از اجرای این بند جهت صادرات آن در اختیار نیروهای مسلح قرار می‌گیرد.

آیین نامه اجرایی این بند به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارتخانه‌های نفت، امور اقتصادی و دارایی و ستادکل نیروهای مسلح و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و به تصویت هیئت وزیران می‌رسد.

دولت مکلف است اعتبارات تقویت بنیه دفاعی مندرج در این تبصره را به صورت کامل و صددرصد (%۱۰۰) واگذار نماید. مهلت تخصیص و واگذاری نفت و میعانات گازی مندرج در این بند تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۴ است.

پ- به وزارت نفت (شرکت ملی نفت ایران) اجازه داده می‌شود به منظور تأمین فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور، ضمن بکارگیری راهکارهای بهینه‌سازی مصرف و کاهش نیاز به واردات فرآورده‌های نفتی، مطابق آیین نامه اجرابی این بند به شرح زیر اقدام کند:

۱- معاوضه و یا تهاتر فراورده‌های نفتی وارداتی با فرآورده های نفتی صادراتی تا سقف هشتصد هزار میلیارد (۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال

 

۲-  خرید و فروش، معاوضه و یا تهاتر فرآورده‌های نفتی دریافتی از واحدهای تولید داخلی فرآورده‌های نفتی با خوراک تحویلی به آنها تا سقف ششصد هزار میلیارد (۶۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال آیین نامه اجرائی این بند با الزام به صدور و مبادله اسناد تسویه داخلی به صورت سه ماهه و همچنین مقادیر/ حجم فراورده‌های نفتی و خوراک تحویلی و اعمال حساب به صورت جمعی- خرجی توسط خزانه‌داری کل کشور به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و نفت، حداکثر ۲ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

گزارش این بند هر سه ماه یک بار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و محاسبات و انرژی مجلس شورای اسلامی ارسال می‌شود. دیوان محاسبات کشور مکلف است گزارش نظارتی نحوه اجرای این بند را به صورت فصلی به کمیسیون‌های مذکور ارائه دهد.»/ایسنا

وزارت نفت مکلف به گازرسانی به شهرها و روستاهای باقیمانده کشور شد

وزارت نفت مکلف به توسعه و تولید میدان‌های گازی کیش، دی، طوس، خارتنگ و ارم و گازرسانی به شهرها و روستاهای باقیمانده کشور شد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت سوم امروز و در جریان بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه ۱۴۰۳، بند الحاقی ۲ تبصره ۴ این لایحه را به شرح زی تصویب کردند.

طبق این مصوبه، وزارت نفت مکلف است از محل منابع «حساب سرمایه‌گذاری نفت و گاز کشور» نسبت به سرمایه‌گذاری در طرح (پروژه)های اولویت‌دار زیر اقدام نماید:

۱- از طریق شرکت ملی نفت به میزان ۷۰ درصد، به منظور فشارافزایی میدان گازی پارس‌جنوبی، توسعه و تولید میدان‌های گازی کیش، دی، طوس، خارتنگ و ارم  

۲- از طریق شرکت تابعه ذی‌ربط در امور گاز به میزان ۱۰ درصد، جهت افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی گاز طبیعی کشور

۳- از طریق شرکتهای تابعه ذی‌ربط به میزان ۵ درصد، جهت پیاده‌سازی سامانه یکپارچه اندازه‌گیری و پایش لحظه‌ای مبادله مواد نفتی

۴- از طریق شرکت‌ ملی نفت به میزان ۱۵ درصد، به منظور احداث، مقاوم‌سازی، نوسازی و بازسازی زیرساختهای اساسی مورد نیاز برای ذخیره‌سازی، انتقال، توزیع و صادرات نفت خام و تکمیل خطوط انتقال  فراورده‌های نفتی.

همچنین منابع موضوع بند (ب) ماده (۱۴) الحاقی قانون برنامه پنجساله هفتم پیشرفت در شرکتهای تابعه ذیربط وزارت نفت به تشخیص وزارت مزبور صرفاً در چهارچوب بودجه مصوب شرکتهای تابعه ذیربط آن وزارت برای پالایش، انتقال و توزیع گاز طبیعی و نگهداشت تأسیسات مربوط و نیز گازرسانی به شهرها و روستاهای باقیمانده کشور هزینه می‌شود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها