هشدار ایران به فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه‌ رژیم صهیونیستی

کد خبر: 1270559

نماینده ایران در ژنو تاکید کرد رژیم صهیونیستی، با فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه‌اش تهدید بزرگی علیه صلح و امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای است.

هشدار ایران به فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه‌ رژیم صهیونیستی

نماینده ایران در ژنو تاکید کرد رژیم صهیونیستی، با فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه‌اش تهدید بزرگی علیه صلح و امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای است.

علی بحرینی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در ژنو در سخنرانی آغاز به کار کنفرانس خلع سلاح سال 2024 عنوان داشت: سال 2023 با مسابقه تسلیحاتی بی سابقه، تهدیدات و لفاظی های هسته ای، نسل کشی و ارتکاب انواع جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی در سرزمین های اشغالی فلسطین به پایان رسید.

وی افزود: یک مسابقه هسته ای نگران کننده همراه با تهدید جدی برای استفاده از سلاح های هسته ای وجود داشته است. کشورهای دارای سلاح هسته ای نه تنها به تعهدات خود برای توقف و معکوس کردن سرعت، عمل نکردند، بلکه متعهد شدند زرادخانه های هسته ای خود را تجدید و مدرن کنند.

سفیر ایران نزد مقر اروپایی سازمان ملل متحد ادامه داد: اجازه دهید به این واقعیت اشاره کنم که در سال گذشته، ایالات متحده بیش از همه کشورهای مسلح هسته ای دیگر، برای تسلیحات هسته ای هزینه کرده است و  

واقعاً مایه تاسف است که در گزارش نهایی کمیسیون کنگره در مورد وضعیت استراتژیک ایالات متحده، آمده است که اگر نیروهای متعارف به اهداف ایالات متحده نرسند، این کشور  از سلاح هسته ای استفاده خواهد کرد.​

بحرینی عنوان داشت: همچنین، متأسفانه یک تهدید هسته‌ای وقیحانه از سوی رژیم اسرائیل علیه غزه و دیگری توسط نخست‌وزیر این رژیم در سپتامبر 2023 علیه کشور من ظاهر شد که نقض آشکار اصول اساسی حقوق بین‌الملل از جمله NPT و منشور سازمان ملل است. ایران مانند سایر کشورهای غیرهسته‌ای نگران وضعیت کنونی است و از کشورهای دارای سلاح هسته‌ای می‌خواهد به تعهدات بین‌المللی خود در چارچوب NPT عمل کرده و متعهد شوند که تمام زرادخانه‌های هسته‌ای خود را از بین ببرند.

بحرینی در بخش دیگری از سخنرانی امروز عنوان داشت: نمایندگان محترم، همکاران گرامی مایلم توجه شما را به منبع اصلی بی ثباتی در منطقه خاورمیانه یعنی رژیم اسرائیل جلب کنم. این رژیم تهدید بزرگی برای صلح و امنیت بین‌المللی و منطقه‌ای به‌ویژه از طریق زرادخانه‌های تسلیحات هسته‌ای و همچنین تأسیسات و فعالیت‌های هسته‌ای مخفیانه و محافظت‌نشده‌اش است. رژیم به عنوان تنها مانع بر سر راه منطقه عاری از تسلیحات کشتار جمعی در خاورمیانه است و به انباشت انواع تسلیحات کشتار جمعی بدون عضویت در هیچ سند بین المللی الزام آور و بدون اینکه تحت هیچ گونه پادمان یا سازوکار راستی آزمایی قرار گیرد، ادامه می دهد.

وی همچنین گفت: رژیم اسرائیل بیش از هفت دهه است که به نقض آشکار قوانین و اصول اساسی حقوق بین الملل، به ویژه حقوق بشردوستانه بین المللی و قوانین بین المللی حقوق بشر ادامه داده است. این نقض شامل بمباران و گلوله باران بی رویه غزه، مجازات دسته جمعی فلسطینی ها، استفاده از فسفر سفید در غزه و لبنان، جابجایی اجباری و انتقال غیرنظامیان، هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان، و همچنین زیرساخت های غیرنظامی است.

وقت آن است که اقدامات جمعی برای مهار و پایان دادن به جنایات فجیع رژیم اسرائیل و فعالیت های هسته ای غیرقانونیش اتخاذ شود.

گفتنی است؛ ایران پس از هند و اندونزی و از 28 اسفند 1402 به مدت 4 هفته ریاست دوره‌ای کنفرانس خلع سلاح را بر عهده خواهد گرفت./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد