مخبر: پیشرفت و توسعه کشور بدون مدرسه و آموزش امکان‌پذیر نیست

کد خبر: 1271595

معاون اول رئیس جمهور گفت: پیشرفت و توسعه کشور و همچنین سعادت و رفاه مردم بدون مدرسه و آموزش امکانپذیر نیست.

 مخبر: پیشرفت و توسعه کشور بدون مدرسه و آموزش امکان‌پذیر نیست

معاون اول رئیس جمهور گفت: پیشرفت و توسعه کشور و همچنین سعادت و رفاه مردم بدون مدرسه و آموزش امکانپذیر نیست.

محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور در نشست با جمعی از خیّرین ملی مدرسه‌ساز، با تاکید بر اینکه نقطه اصلی سرنوشت انسان‌ها از مدرسه شروع می‌شود، تصریح کرد: پیشرفت و توسعه کشور و همچنین سعادت و رفاه مردم بدون مدرسه و آموزش امکان‌پذیر نیست.

وی خاطر نشان کرد: موتور پیشران توسعه کشور و تربیت نیروی انسانی از مدرسه آغاز می‌شود که جامعه خیّر مدرسه‌ساز توانست در سالیان گذشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی سهم بسزایی در رشد علمی کشور داشته باشد که در غیر این‌صورت قطعاً‌ با مشکلات بسیار بزرگی در زمینه رشد علمی و آموزشی کشور مواجه بودیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه جامعه خیرین مدرسه‌ساز می‌تواند موقعیتی فراهم کند تا هر ایرانی با هر توان مالی بتواند در امر مدرسه‌سازی شرکت داشته باشد، افزود: طبق آمارهای وزارت آموزش و پرورش بخش قابل توجهی از کودکان بازمانده از تحصیل به‌ویژه در مناطق محروم کشور وجود دارند که خیرین مدرسه‌ساز می‌توانند با ورود به این عرصه به دولت برای آماده‌سازی امکانات تحصیل برای همه نوجوانان و کودکان ایرانی کمک نماید.

مخبر از خیرین مدرسه‌ساز خواست تا با ورود به سایر مسائل و مشکلات کشور همانند ساخت مسکن و اشتغال‌زایی به دولت در این بخش‌ها نیز کمک کنند.

وی با بیان اینکه جامعه خیرین مدرسه‌ساز باید ظرفیت خیرخواهی و ایثار خود را به کل جامعه تکثیر کند، ادامه داد: در خارج از کشور نیز قلب بسیاری از ایرانی‌ها برای امور خیریه و کمک به اقشار محروم و آسیب‌پذیر داخل کشور می‌تپد که باید دولت و وزارت آموزش و پرورش با تهیه و تعبیه یک سازوکار مالی برای تسهیل جذب سرمایه آنان فراهم نماید.

رضا مراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم و با نهضت مدرسه‌سازی تاکنون 5850 پروژه آموزشی در دولت سیزدهم تکمیل یا ساخته شده است،‌ تاکید کرد: در حال حاضر با تلاش‌های جامعه خیرین مدرسه‌ساز، نهادهای عمومی و انقلابی و وزارت آموزش و پرورش کشور به کارگاه ساخت مدرسه تبدیل شده و در دهه فجر امسال 1000 مدرسه بهره‌برداری و تحویل خواهد شد.

وی در ادامه گزارشی از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در سال جاری با میزان کل اعتبارات 20 هزار میلیارد تومانی و تخصیص 4 هزار میلیارد تومانی این اعتبارات در سال جاری،‌ میزان اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی سازمان نوسازی مدارس کشور،‌ تصویب 4,4 هزار میلیارد تومان اعتبار ردیف تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام خیرین و تخصیص 1.2 هزار میلیارد تومان از این میزان اعتبار، 4853 پروژه در دست اجرای خیرین در قالب 24366 کلاس درس ارائه کرد.

همچنین گزارشی از کمبود سرانه فضای آموزشی متوسط کشور براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و عملکرد طرح تخریب و بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس خطر آفرین ارائه و تاکید شد با تفاهمنامه وزارت آموزش و پرورش و وزارت اقتصاد و دارایی و تسریع در فرایند مشارکت بانک‌ها و موسسات مالی، پروژه‌های نیمه‌تمام مراکز آموزشی به‌ویژه در مناطق محروم برای بازسازی،‌ استانداردسازی و ایمن‌سازی ساختمان‌های مدارس کشور معرفی شده است و در حال اجرای اقدامات لازم در این زمینه است.

ناصر قفلی رییس جامعه خیرین مدرسه‌ساز نیز با اشاره به دو برابر شدن آورده خیرین مدرسه‌ساز با مبلغی بیش از 10 هزار میلیارد تومان در سال جاری ادامه داد: خیرین مدرسه‌ساز مبالغ لازم برای ساخت مدارس را بصورت کامل تخصیص دادند و امیدواریم با همکاری وزارت آموزش وپرورش و دستگاه‌های مربوطه دولتی اعتبارات دولتی نیز هر چه زودتر تخصیص یابد.

در ادامه، دیگر اعضای جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور گزارشی از عملکرد خیرین مدرسه‌ساز و پروژه‌های تحویلی سال جاری ارائه کردند که طبق این گزارش از مجموع 2950 پروژه تحویلی سال جاری، 341 پروژه مردمی،‌1442 پروژه مشارکتی و 1167 پروژه دولتی تا بهمن ماه سال جاری تحویل داده شده است.

طی 4 سال گذشته نیز پروژه‌های تحویلی خیرین با آمار صعودی 4800 کلاس درس در سال 99، 5613 کلاس درس در سال 1400،‌ 6543 کلاس درس در سال 1401 به 7528 کلاس درس در سال جاری رسیده است و اعلام شد 8603 پروژه توسط خیرین مدرسه‌ساز توسط مردم، دولت و نهادهای مختلف در دست اجرا می‌باشد.

در پایان این جلسه نیز جمعی از خیرین مدرسه‌ساز به تشریح مشکلات، دغدغه‌ها و مسائل و انتظارات خود از دولت از جمله حل مشکلات مالیاتی، تخصیص اعتبارات سهم دولت در سال جاری، پیش بینی اعتبار در سال 1403، همکاری سازمان صدا و سیما و رسانه‌ها به‌منظور ترویج فرهنگ مدرسه‌سازی و معرفی خدمات خیرین مدرسه‌ساز، کمک استانداران و فرمانداران برای حل و فصل امور خیرین در پروژه‌های استان‌ها و کمک به استقرار سامانه‌های در حال تهیه توسط سازمان نوسازی برای مکان‌یابی و احصاء وضعیت موجود پرداختند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها